Ali Kemal Yakar

Ali Kemal Yakar

Çevirmen
8.7/10
28 Kişi
·
38
Okunma
·
0
Beğeni
·
18
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
480 syf.
·4 günde·10/10
Sosyal medya dediğimiz çağın hastalığı olan bağımlılık, bizlerin paylaştığı veya sadece seçtiğimiz kişilerin görmesine izin verdiğimiz paylaşımlar, ne kadar sağlıklı? İnsanların artık yediğinden tutun özel her şeylerini paylaştığı bu ağlar ne kadar güvenli? Suç Bilim Uzmanı Chris Carter, Birleşik Devletler'de her geçen gün hızla büyüyen, saplantılı takipleri eserine konu ederek bu konu üzerine dikkat çekiyor...

Kitabın konusu adından da anlaşıldığı gibi sosyal medyalarda paylaşılan 'Selfie'nin gerçekte göründüğü kadar masum olup, olmadığı sorusunu düşündürürken, bilimsel araştırmalarla tehlikelerinin üzerine yoğunlaşarak ilerliyor...

Kurbanların öldürülüşü ile birlikte yazarın karakterlerindeki gizem, ilk sayfalardan başlayarak hem merak uyandırıcı hem de ilerleyiş açısından bütünlükle beraber gerilimin dozunu da artırarak devam ediyor...

Dedektif Hunter ise işlenen cinayetlerin nasıl bir ortak noktasının olabileceğini, bırakılmayan ipuçları olmadan, zekasına güvenerek, birim arkadaşlarına tezler sunarak ilerlemeye çalışıyor...

Polisiye- Gerilim tarzı kitaplar arasında ilk sıraları alabilecek olan eserin, çevrisi, yazarın sade ve anlaşılır dili ile bütünleşip, kapak tasarımı, arka kapak yazısı ile tam bir uyum içinde...

Okuyacak olan tüm dostlara, keyifli okumalar diliyorum..
469 syf.
·1 günde·10/10
Normalde üçüncü kişilerin anlattığı kitapları sevmem karakterin ruhunu düşüncelerini hissetmek isterim ama bu kitap çok akıcı 5 satte bitirdim. Tabi bi de bir zeki ama asosyal eleman bi asi kural tanımayan polis ve kurallara uyan amir ile karakterler biraz klişeydi ama yinede olaylar öyle ilerliyor ki vaktin nasıl geçtiğini anlamıyacaksınız. İyi okumalar
480 syf.
·9/10
Sosyal medya üzerinden ne konuştuğunuza artık dikkat edeceksiniz! Yazar güncel hepimizin çokça aktif olduğu mecra üzerinden kurgulamış romanı. Zeki bir katilimiz var ve cinayetlerinde gayet titiz, arkasında hiç bir iz bırakmıyor. 3 cinayet ve maktül’ün yakınları üzerinde bırakılan korkunç psikolojik çöküntü. Ve tahmin etmediğim bir son oldu fakat çok etkiliydi. Ben katili cinayet işleyeceği sırada yakınlarından birinin eve gelerek yaptığı işkenceyi katil üzerinde dener bence ( biz de bir ohh çekeriz ) tadında fantezi kurmuştum ama tahmin ettiğim gibi olmadı tabii ve bence böylesi makbul :) . Güzel bir polisiye-gerilim okudum ve çok başarılıydı kurgusu. Tavsiye ederim
480 syf.
·Beğendi·9/10
Sosyal medya hesaplarına yüklediğiniz her bilginin sizi ölüme yaklaştırdığını düşünün... Kitabın arka kapak yazısı gayet güzel bir şekilde, ilk olayı baz alarak yazılmış ve olaylara güzel bir başlangıç yapıyor.
Yazarın dilini, kurgusunu, Dedektif Hunter’ı çok sevdim. Kitabı büyük bir keyifle okudum. Özellikle günümüzde sosyal medyanın şuursuzca kullanımına güzel bir eleştiri olduğunu düşünüyorum. Kitapta olaylar açığa çıktığında göreceksiniz(spoiler olmaması için söyleyemiyorum) günümüzdeki ciddi sorunlardan birine daha değiniyor.
Yazarın tüm kitaplarının puanı da goodreadste oldukça yüksek
Kesinlikle tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun ve Hunter ile tanışın.
Seri sıralaması ve Goodreads puanlarını aşağıya bırakıyorum
0.5 The Hunter / 4.12
1. The Crucifix Killer / 4.25 — Haçlı Katil( Pegasus yayınları)
2. The Executioner / 4.39
3. The Night Stalker / 4.38
4. The Death Sculptor / 4.38
5. One By One / 4.48
6. An Evil Mind / 4.47
7. I am Death / 4.42
8. The Caller / 4.42 — Kanlı Selfie
9. Gallery Of The Death / 4.42
10. Hunting Evil / 4.60
480 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
| Kanlı Selfie |

Polisiye-gerilim severleri mutlu edecek bir kitap ile geldim. Çünkü kurgusu ile sizi etkisi altında bırakan şahane bir eser.
Oldukça akıcı ve okuyucuda merak duygusu sonuna kadar devam ediyor.
Dedektif Hunter'ın üstün zekası ve harika tespitleri beni benden aldı. Film tadında okurken izliyormuşum hissi uyandırdı. Gerilimi fazlasıyla hissetmemizdeki bir etken ise olay geçişleri sıralamasının oldukça iyi yapılmış olması diye düşünüyorum.
Okurken kitapta tıbbi bilgilerde verilmiş ve açıklanarak yapılmış. Okuyucunun soru isaretleri giderilmis. Özellikle beni etkileyen kafatası içindeki piramit yarıklarınin açıklamasiydi ve ilk kez öğrendiğimi belirtmeliyim.

Bir diğer beni mutlu eden şey ise asla katili tahmin edemedim. Bu benim polisiye kitaplarında aradığım en önemli özellik ve bunu yazarimiz cok iyi yapmis.

Konusuna gelecek olursak bir katil düşünün hedefini önceden belirlemiş ve takibe alip notlar gönderiyor. Karşısına ansızın çıkıp etkisiz hale getiriyor. Ve sonra bir oyun oynuyor. Oyunu hedefinin en yakınlarından birini seçerek başlatıyor. Bu kimi zaman arkadaşı kimi zamanda eşi ya da kardesi oluyor. Katil hedefinin yakınına görüntülü arama yapıyor ve ona iki soru soruyor. Basit gibi görünen ama ustaca hazırlanmış karşısındakinin asla bilemeyeceği sorular. Ve karşıdaki bilemediğinde yaptıkları tüylerimi urpertip midemi bulandırdı. Bu sırada ekrandan gözünü ayırırsa ya da telefonu kapatırsa hedefini cezalandırıyor.


Kanlı Selfie'de beni etkileyen şöyle bir cümle vardı
"Sosyal medya siteleri, insanlar hakkındaki bilgileri bedavaya edinebileceğin bir açık pazar gibi ve insanlar bu bilgileri başkalarının bulması için kendi özgür iradeleri ile oraya koyuyor." gercekten ne kadar doğru degil mi? Katil burda tüm bilgileri sosyal medya üzerinden almıştı.
Katilin neden bunu yaptığını öğrendiğimde kanım dondu.

Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaplardan bir tanesiydi ve kesinlikle tavsiye ediyorum.
480 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bir katil düşünün, önce kurbanlarına notlar gönderiyor ve sonrasında ise evine girip onları yakalıyor. Kurbanın cep telefonundan görüntülü arama yaparak en yakınını arıyor ve ona iki soru soracağını, beş saniye içinde doğru cevabı vermezse öldüreceğini söylüyor. Basit gibi görünen ama ustaca hazırlanmış, karşısındakinin asla bilemeyeceği sorular. Ve karşıdaki kişi soruları bilemediğinde ise kurbanları en vahşi bir biçimde öldürürken ölümlerini izlettiriyor.

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiği günden beri beynimiz tembelleşmeye başladı. Hangimiz en yakınlarımızın telefon numarasını yada arkadaşlarının doğum günlerini ezbere biliyor. Zaten telefonumuzda var diye hiç birimiz aklımızda tutmaya çalışmıyoruz. Yazar bize sosyal medya bağımlılığımız ve akıllı telefonların hayatımızdaki etkisini acımasız bir şekilde gösteriyor.

Katilin neden bunu yaptığını öğrendiğinizde ise telefon bağımlılığının nelere yol açabileceğini görüyorsunuz. Aslında yapmamız gereken ama yapmadığımız ve bağımlısı olduğumuz şeylerin farkına varıyorsunuz.

Kurgusu muhteşem ve gerilim dozu hiç düşmeden devam eden bir kitaptı.

Polisiye-gerilim sevenlere tavsiyemdir, keyifli okumalar.
480 syf.
·2 günde·10/10
Katilin oynadığı oyun kendince zevkli ama kötü bir oyundur Ve şaşırtmalı bir şekilde zekice oynar,oyununu.Akıcı ve sürükleyici bir kitap.Tavsiye ederim.Blogumdan da ayrıca yorumumu okuyabilirsiniz. ( https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...kanl-selfie.html?m=1 ) Keyifli okumalar.
472 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Öncelikle hikayeyi bu kadar akıcı bir dille bize aktardığı için yazara teşekkürü bir borç bilirim. Romanı okurken adete olayın içine dahil olmuş gibi tüm o duyguları iliklerime kadar hissettim. Karakterler çok iyi analiz edilmiş. Polisiye-gerilim türünde okuduğum en iyi roman diyebilirim. Hikayenin içeriğine değinmek isterdim fakat eminim bu asla bir iki cümle ile sabit kalmazdı, o yüzden romanı okuma konusunda kararsızsanız tüm o acabalarınızı kenara bırakın ve kendinize bir fincan kahve hazırlayıp hemen hikayeyi yaşamaya başlayın derim.
480 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Herkese merhaba
Fikir olması açısından gerilim polisiye roman severler için birkaç cümle de olsa Kanlı Selfie ile alakalı spoi vermeden bir iki cümle belirtmek istiyorum. Öncelikle yazarın kalemine ve zekasına hayran kaldım. Kurguyu öyle bir yapmış ki tansiyon hiç düşmüyor her sayfayı ayrı merakla okudum gözlerim kocaman açılarak. Ben aslında bu kitabı sadece bi yerde okuduğum tek bir cümleyle merak etmiştim ve hakkını da verdi. Günümüz de sosyal medya kullanmayan insan nerdeyse çok az artık. Yazar kurguyu sosyal medya üzerinden yapmış ve aslında bakıldığı zaman sadece bir gerilim polisiye okumuyorsunuz kendinize derste çıkarıyorsunuz. Kitabı okuduğum süre içinde telefon çaldığında yüreğim ayrıca ağzıma geldi okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız Sonuç olarak soluksuz bir kitaptı benim için naçizane tavsiye ederim.
Kitapla kalın...
480 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Gerilimin dozunun bir saniye bile düşmediği bir kitap.
Çağımızın en çığ büyüyen sosyal medya çılgınlıgının korkutucu yönünü dramatik bir pencereden zekice kurgusuyla anlatmış yazar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 38 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.