Giriş Yap

Ali Murat Daryal

Yazar
8.7
21 Kişi
Tam adı
Prof. Dr. Ali Murat Daryal
Unvan
Türk İlahiyat profesörü
Doğum
İstanbul, Türkiye, 1931
Ölüm
İstanbul, Türkiye, 16 Mart 2017
Yaşamı
1931’de İstanbul’da doğdu. 1950’de Taksim Erkek Lisesini, 1959’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümünden de mezun oldu. İslami ilimler üzerine özel dersler aldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İslam Araştırmaları Bölümünde asistanlık ve orta dereceli okullarda din bilgisi öğretmenliği yaptıktan sonra, 1966’da İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne öğretim görevlisi olarak tayin edildi. 1988’de doktorasını tamamladı, 1998’te profesör oldu. Aynı yıl yaş haddinden emekli olan Prof. Dr. Ali Murat Daryal, bir süre daha Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde sözleşmeli olarak görevine devam etti. Uzun süre kanser tedavi gören Prof. Dr. Ali Murat Daryal 16 Mart 2017 tarihinde vefat etti. İstanbul Şakirin camiinde cenaze namazı kılındıktan sonra Karacaahmet mezarlığına defnedildi.

İncelemeler

Tümünü Gör
478 syf.
·
15 günde
·
Puan vermedi
Dili ağır, alt yapı gerektiren ama harika analizlere sahip muhtevası hendek savaşının sonuna kadar olan dönemi kapsayan değerli bir çalışma. Siyer çalışmalarına ek olarak okunursa kişiye çok şey katacaktır diye düşünüyorum.
Reklam
İcerisinden minik bir konu; kediler toplumların özelliklerini yansıtırlar. Musluman bir ülkenin iskelesine yanaşan gemiden inen kisi, kıyıdaki bir banka otuturur. Bir kedi insanmış edasıyla banka, yanına oturur patilerini yalamaya başlar. Adamdan hiç korkmaz, çekinmez. Başka bir dinin yaşandığı bir ulkede ise kedilerin insanları görduklerinde 10 metre kaçtıklarını sürekli saklandıklarını keşfeder. Batıl olmayan inanç; insan ile hayvanların merhametin getirdiği uyum içerisinde yaşamalarıni ister.
Dini Hayatın Psiko-Sosyal Temelleri
9.3/10 · 12 okunma
Kitapta Islâm'ın emir ve yasaklarının ve Islami geleneğin aslında neleri kapsadığını ve neyi dayanak aldığını anlatıyor. Allah de gerisini salla mantığından ziyade insan-insan ilişkileri için de geçerli ve muteber bir netice koyuyor ortaya.
Dini Hayatın Psiko-Sosyal Temelleri
9.3/10 · 12 okunma
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42