Alişan Oktay

Alişan Oktay

Çevirmen
9.3/10
4 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
428 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Birey-Devlet diyalektiğinin birey lehine çözümlemeye, minimal devlet yapısının ve ahlaki sınırlarının savunmasının yapıldığı kitap, siyaset felsefesinde yazılan bir anlamda teori kitabıdır. Devletin varlığını meydana getiren bireyin korunması işlevinde, devlet adına sınırlar çizilmiş, bireysel hakların ve dağıtımcı adaletin olduğu bir ütopya modeli oluşturulmuştur. Minimal devlet bireyin başkaları tarafından araç, vasıta, malzeme veya kaynak olarak kullanabilecek hakları ihlal edilmeyen bireyler olarak görmesi gerektiğini üzerinde durulmuştur.
428 syf.
·19 günde·10/10
20. yüzyılı hem siyaset hem hukuk felsefesi açısından en fazla etkileyen, liberteryen teoriyi en fazla şekillendiren kitap sanırım Nozick 'in kitabı. Hem bireyci-anarşizmin teorilerini voluntarizm yoluyla yok edip hem de minimal devletten daha kapsamlı tekelci her devletin gayri-ahlaki olmasını açıklıyor. Sadece devletin veya devlet olmamasının açıklanmasından çok tabiat halinde oluşan her durumu gözler önüne seriyor. 400 sayfa yeterince sıkıcı ve bilimsel bir kitap. Onun dışında her siyaset felsefecisinin her konuda başvurabileceği bir kaynak.

Ayrıca kitapla ilgili herkesin bilmesi gereken bir bölüm olan Tale of the Slave: https://www.youtube.com/watch?v=xYFBLIKLa0Y (Türkçe altyazılı)

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.