Aliyyü'l-Kari

Aliyyü'l-Kari

Yazar
8.9/10
20 Kişi
·
79
Okunma
·
2
Beğeni
·
32
Gösterim
Adı:
Aliyyü'l-Kari
Tam adı:
Ebü’l-Hasen Nûrüddîn Alî b. Sultân Muhammed el-Kārî el-Herevî
Unvan:
İslam Alimi ve Yazar
440 syf.
Mevzu (uydurma) hadisler konusunda Türkçe'de telif ya da tercüme muhtelif neşriyat bulunsa da Aliyyü'l-Karî'nin eseri ihtilâftan uzak, ittifakla uydurma olduğu kabul edilen hadisleri söz konusu etmektedir. Uydurma Hadisler; Peygamberimiz'e yamanan, uydurulmuş, asılsız sözler ya da onun mübarek sözü olmadığı halde ona nisbet edilen başka zevata ait güzel sözlerdir. Sahabe ve Tabiîn döneminden sonra dini lekeleme ve karalama amacıyla kasıtlı olarak hadis uyduranlar olduğu gibi, ticarî kazanç arzusuyla hadis uyduran çıkarcılar, yöneticilere şirin görünmek amacıyla hadis uyduran dalkavuklar veya insanları ibadete, hayra, iyiliğe davet etme gibi kendilerine göre iyi niyetle hadis uyduran safdil kimseler de olmuştur. Ancak mütehassıs, münekkıd, müttekî İslam âlimlerinin ihlaslı gayretleriyle hadis uydurmacıları ve uydurdukları hadisler tek tek tesbit edilmiş, dinin nezaheti ve sâfiyeti asırlar boyunca aynen korunmuştur.
392 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitap gerçek bir ilim deryası, fakat ağır bir kitaptır. Aliyyü’l Kari’nin İmam Azam’ın Fıkhı Ekber’ine yazdığı şerhi. Ben derim ki bu şerh’e de bir şerh gerekli. Okudukca cehaletimin farkına vardığım bir kitap oldu. Meraklılarına tavsiye edilir fakat bunu okumadan önce, ilmi bir birikiminiz olması gerektiğini duşunuyorum, aksi halde bocalarsınız.
479 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba :)Buyuk alim Imam Ebu Hanife Hazretlerini rahmetle anarken başlangıçta Bu güzel eseri incelemeye kendimi layık görmüyorum kesinlikle; fakat geçen sene sindire sindire okumaya calistım oldukca istifadesini gördüm. HISAR YAYINEVINDEN almanizi tavsiye ederim.Kitap oldukca ucuz zaten ve çok kalin degil dili de agir degil.Gerçekten her müslümanın okuması gerektiği görüşündeyim.Eserle ilgili biraz bilgi vereyim efendim Fikhu'l Ekber İmam-ı Azam Ebu hanife'nin oğlu Muhammad tarafından nakledilen ince ancak çok fazla alıntı yapılan, akaid konulu bir eser kendileri şerh çalışması çok güzel olmuş .Icerisinde akâid ilmi bulunuyor , yani dostlarım îmânın esaslarını geniş ve derin olarak anlatıyor eser.Bu guzel Kitabin içeriğin de "iman esasları,mucize,sıfatlar,siyerden kesitler,bir çok kelam konusu,haram helal mevzuları,ölüm vs..bir çok konuda bilgi vermektedir..Ehl-i sünnet vel-cemaat inancını yeni baştan öğrenmek isteyenler için başucu kitabı mahiyetindedir.İslâm dininin, itikat esaslarından başlayarak geniş çapta temel bilgilere cevap vermiş, bir çok ana meseleleri aydınlığa kavuştur­muştur.
Şerh çalışması yapan müelliflerden mutercimlerden Allah razı olsun.Sonuç olarak da böyle bir eserin neşrini bizlere nasib eden Allah (C.C.)'a sonsuz hamd eder bu türlü ni'metlerinin devamını isteriz.Ve ınşAllah okur yaşarız..
Bu guzel eseri bizlere kazandıran Büyük Alim Imam Azam Ebu Hanifeye oğullarına talabelerine bir Fatiha okuyalim dostlarim.
Rabbim yollarından gitmemizi nasip eylesin..
440 syf.
·92 günde·Puan vermedi
Daha çok kütüphanemizde bulundurabileceğimiz kaynak bir kitap. İlmi ağırlıklı olduğu için günlük 15 sayfa tekniğiyle okudum. Gerçekten sadece uydurma hadisleri değil, başta hadis metodolojisini, dipnotlarla hadisler hakkında ek bilgileri, değerlendirmeler ile ise güzel bakış açıları kazandım. Günlük dilde çokça duyduğumuz fakat aslı, senedi itibariyle sağlam olmayan çok fazla yanlış bilgiye sahip olduğumuzu gördüm, bu tabiki üzücü bir durum. Kitap düzeni ve tertibi okuyucuyu teşvik edici ve göze hitap eder nitelikte. Emeği geçen herkesin yüreğine sağlık. Allah hepsinden razı olsun..
392 syf.
İmamı Azam'a ithaf edilen bu eser hakkında haddimiz olmayarak birkaç kelam edelim efendim .İlk dönem Ehli Sünnet Akaid kitaplarının en önemlilerinden olan eser içerisinde çeşitli tartışmalı bahisleride barındırmakla birlikte, genel olarak Ehli sünnet akaidini yansıtmakta .Okurken bunlar göz önünde bulundurmalı .İmamı Azam'ın Rüyada yüz kere Allahı gördüğü iddiası gibi birçok konu kitaba sonradan eklemeler yapıldığı görüşünü kuvvetlendiriyor.Zira bunlar İmamı Azam edeceği laflar olmadığı kanaatindeyim.Yinede okunması gerekli Akaid kitaplarının başında geliyor eser

Yazarın biyografisi

Adı:
Aliyyü'l-Kari
Tam adı:
Ebü’l-Hasen Nûrüddîn Alî b. Sultân Muhammed el-Kārî el-Herevî
Unvan:
İslam Alimi ve Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 79 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 81 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.