Alper Efe Ataman

Alper Efe Ataman

YazarÇevirmen
8.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
43
Gösterim
Adı:
Alper Efe Ataman
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
204 syf.
·1 günde·8/10
Dost'ta dolaşırken görüp aldığım bir kitap bu. O gün ne alsam diye karar verememiştim ve bu 50 öğretici satranç partisinin olduğu kitabı almıştım ve kitabı sevdim.

Kitap 5 bölümden oluşuyor.
1- Rakip Şaha Saldırı
2- Savunma
3- Taşların Kuvvetleri
4- Piyon Yapısı
5- Oyunsonu Temaları

Her bölümde oynanmış iyi partilerden hamle analizleri yapılmış ve bazı önerilerle taktikler verilmiş. Çokça saldırı ve savunma ipuçları var oyunlarda.

Kitabın sevdiğim bir yönü parti seçimleri. Oynanmış partiler gerçekten değerliydi. Sevdiğim diğer bir yönü, her ne kadar açılış üzerine çalışılmasa da bu noktaya da az çok değinilmiş. Sonra kitapta iyi olan bir yan daha var; her oyunun sonuna "Çıkarılacak Dersler" bölümü eklenmiş. Tabii bazı şeyler sıkça söylense de bu, önemli şeyler olduklarındandı.

Kitapta en uzun bölüm beşinci bölüm olan "Piyon Yapısı" bölümüydü. 25 parti bu bölüme ayrılmış çünkü piyon formasyonları önemlidir ve çok çeşitli olabiliyor.

Bazı oyunlar sonlarına doğru sıksa da gerçek anlamda öğreticiydi her biri. Bazı partileri çok beğendim ve ara ara oynamayı da düşünüyorum.

Satranç severlerin edinmesini önereceğim iyi bir kitap...
180 syf.
·1 günde·9/10
Tanıtım yazısında yer alan cümlede yazdığı gibi, satrançta 25, ya da daha az hamleden oluşan kısa oyunlara 'minyatür' denir. Bu kitapta da çeşitli anlamlarda öğretici temaların olduğu 50 adet minyatür oyun var.

Her oyun yıl sırasına göre dizilmiş. 1852-2011 yılları arasını kapsayan 50 farklı oyun, 50 farklı fikir ve birçok usta oyuncu... Kitaba alınan bazı oyunlar klasik veya klasik olma niteliğinde. Usta oyunculara gelecek olursak da içlerinde dünya şampiyonları ve dönemine damga vurmuş güçlü oyuncular var: Anderssen, Morphy, Steinitz, Blackburne, Rubinstein, Capablanca, Nimzowitsch, Botvinnik, Smyslov, Najdorf, Spassky, Nezhmetdinov, Polugaevsky, Fischer, Tal, Portisch, Petrosian, Kasparov, Polgar, Carlsen, Anand...

Kitaptaki oyunların hiçbiri sıkıcı değil çünkü oyunlar kısa ve oyunlarda hayranlık uyandıracak şekilde ulaşılan konumlar, ilgi uyandıran kombinezonlar, bitirici fedalar, blokajlar ve farklı fikirler yatan anlar var. Bu yönüyle kitap hem etkileyici hem de öğretici. Kısa süren oyunlar bile olsa önemli temalar, taktikler ve kombinezonlar barındırıyor içlerinde her biri. Üstelik sıkıcı ve uzun analizlere de girilmemiş. Bu önemli çünkü uzun analizler oyunu keyifsiz hale getirebiliyor, bir hamle için birkaç devam yolunu ve o devam yollarının çeşitlemelerini takip etmek yorucu olabiliyor...

Bu 50 öğretici minyatüre ek olarak incelenen oyuna benzer bir başka oyun veya kesit de verilmiş. Kendisinden yıllar yıllar önce oynanmış bir konuma benzer konuma erişen bir oyuncunun gösterilmesi bu minyatürlerin ne kadar öğretici olabileceğini yineliyor ve onların değerini gösteriyor. Benzer kesitlerin öncesindeki ve sonrasındaki konumları kitabın sonunda tam şekliyle verilmiş.

Keyifli ve dolu bir vakit geçirmek isteyenler için bu kitabı öneririm. İyi okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Alper Efe Ataman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.