Alper Kaan Bilir

Alper Kaan Bilir

Çevirmen
7.0/10
22 Kişi
·
42
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
272 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Sanşiro, okumak için Tokyo’ya giden bir öğrenci. Çevresinde ve kendinde,müdahale olmaksızın gelişen olaylara tanık oluyor. Etkisiz ve sakin kalsa da, bu duruşunun sebebi korkusu değil. Gençliği, deneyimsizliği, büyük şehrin sunduğu uçsuz bucaksız fırsatlar. Ve arka planda hızlı akışıyla Batılılaşma.
.
Gelenekler ve yeniliklerin bir aradalığı bu eserde sıklıkla ana unsur olarak karşımıza çıkıyor. Giyim kuşam gibi fiziksel değişimlerden ayrı, kadın-erkek ilişkisindeki dönüşümler, konuşma tarzındaki hafifleşme gibi her detay Sanşiro’ yu da sarsıyor. Sōseki ise kelimeleriyle resim yapıyor, damakta ise edebi zevkin tortuları kalıyor.
311 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Philip Dick'i hepimiz bilim kurgu kitaplarından tanırız. Bilim kurgunun temel taşlarından biridir. Aslında bu kitabı alırken de biraz bilim kurgu kitabı sandığım için ve Türkçe'ye yeni çevrilmiş bir eser. Dick'in bu kitabı kesinlikle beni etkiledi. Her şeyden önce kitabın kurgusu çok hoş. Bu kitapta bilim kurgu yok ama muhteşem sosyolojik tespitler var. Dick'in bilim kurgu kitaplarında da bu tarz tespitler var zaten. Kaçkın bir kardeş. İstediği her şeye sahip olabilen çocuk gibi bir kadın, mal ve mülk sahibi sert bir erkek ve güç peşinde benliğini kaybeden bir adam. Gelin bir palavracının itiraflarını dinleyelim...
311 syf.
·2 günde·Beğendi
En son da yazacağımı başta yazayım bu kitap bilim kurgu değil, daha çok psikolojik ve sosyolojik saptamalarda bulunan bir kurgu.

Kitap 5 ana karakterin çevresinde gelişen olaylarla ilerliyor.
Kendi gerçekliğinde yaşayan psikolojik sorunları olan abi, onun her istediğini elde edebilen ve insanları yönlendiren, manipüle eden kız kardeş, şiddete eğilimli ve bunu karısı üzerinde uygulamaktan çekinmeyen yıllık hatırı sayılır bir para kazanan koca, kadının yeni sevgilisi ve Dünyanın birkaç ay sonra yok olacağına inanan bir topluluk…

Bu kitapta bilim kurgu yok ama okurken birçok kez katıldığım psikolojik ve sosyolojik tespitler var. PKD’den sadece bilim kurgu okumak istiyorsanız bu kitaptan uzak durabilirsiniz ama 1950’ler ABD’sine PKD’nin felsefi, psikolojik ve sosyolojik tespitleriyle beslenen bir kurgu okumak isterseniz kitabı tavsiye ederim.
272 syf.
·31 günde·3/10
Kitap oldukça durağan başlayıp temposu düşük şekilde ilerleyip bitiyor. Bu okumayı zorlaştırıyor elbette. Kitaba dair en çok beğendiğim şey hikaye içinde geçen Japon kültürüne, tarihine, yaşayan ve artık yaşatılmayacak pek çok değere dair açıklayıcı dipnotların bulunmasıydı. Japon edebiyatından bir şeyler okumak isteyenlere son sıralarda da olsa tavsiye edilebilecek bir kitap. İyi okumalar.
272 syf.
·Beğendi·8/10
ben bu kitabın sonuna geldiğimde oturup ağladığımı hatırlıyorum kitap cidden mükemmel ve cidden (spo olabilir) bir aşk hikayesi olmasının yanı sıra sanki bir pembe dizi edası ile yazılmış sevdim mi sevdim beğendinmi deseler yani %80 i sevmişimdir

Yazarın biyografisi

Adı:
Alper Kaan Bilir

Yazar istatistikleri

  • 42 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 74 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.