1000Kitap Logosu
Alper Kırklar

Alper Kırklar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
50 Kişi
151
Okunma
6
Beğeni
356
Gösterim
Unvan
Türk Akademisyen, Yönetmen, Editör, Yazar
Doğum
1976
Yaşamı
1976 yılında doğdu. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema-TV bölümünde lisans eğitimi aldı. Bir süre dergi sektöründe editör ve bir internet portalında kültür-sanat editörü olarak çalıştıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisi oldu. Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-TV üzerine yaptı, Marmara Üniversitesi’nde “Türk Sineması’nda İstanbul” konulu teziyle doktor unvanı aldı. Çeşitli belgesel ve reklam filmlerinde yönetmenlik ve editörlük yaptı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 
237 syf.
·
Puan vermedi
"Düsünsene ,Devlet melami ister mi" :) Ah be Umur sen neymişsin , Eskisehir de bir gunluk ziyaretimde canim slklmasin diye aldigim cerez kitabi tadinda oldugunu dusundugum kitaptir ,meger ben bir sey bilmiyormusum.Bu kitaptan sonra hemen Lesley Hazleton un Peygamberden Sonra kitabina basladim ve tabi ki Ali Seriati, sizi nereye goturur bilemem tabi ,dizilerdeki komik arka plan ,entellektuel sinema sohbeti v.s .Ama sunu bu kitap icin unutamam :Iyilik yapacakssan canin yanacak arkadas oyle yalandan salla pati yardim sadece gunahtan kacistir. Iyi ki yazmis,iyi ki okumusum.
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
Okuyacaklarıma Ekle
2
237 syf.
·
10 günde
·
8/10 puan
Öncelikle bu kitap kesinlikle zihin açıcı söylemlerle doluydu benim için. Tasavvuf hakkında bu kadar iyi çıkarımlar yapıyor olması beni gerçekten çok etkiledi. Ayrıca takva hakkındaki görüşlerine de gerçekten hayran kaldım. Bu konuda hep bir arayış içerisindeydim ve bana gerçekten yardımcı oldu. Bu konuda şöyle diyor; O.Ü.: Takvayı genelde yanlış yorumlarlar. Takva, Allah'tan korkmak diye anlatılır. Takva, Allah'ı incitmekten korkmaktır. Bu ikisi çok farklı. İnsanlar Allah'ın önerdiği o dostluk ilişkisini bir türlü kuramıyorlar. Bense söyle düşünüyorum. Bir şey yaparım, arkadaşımın kalbi kırılır, değil mi? Yapmak istemezsin. İşte Allah'la kurulan ilişki, takva dediğin şey, böyledir. Bir şey yapıp da onu üzmeyeyim. Hayal kırıklığına uğratmayayım, çünkü onu seviyorum, çünkü o da beni seviyor. Saçma bir şey yapıp da onun canını sıkmayayım. Benimle ilgili bir hayal kırıklığı yaşamasın, onu incitmeyeyim. Korku budur. Ayet "Allah zulmedici değildir" diyor. Açık yani, Allah öcü falan değil ki. Benim efendim de değil. Allah benim dostum. Takvanın ne olduğu ve takvaya yaklaşma meselesi, ahlaktan devlet yönetimine kadar bir sürü şeyi belirliyor. Eğer takvayı Allah korkusu diye algılarsak yandık. O zaman her şey karamsar ve berbat bir efendi-köle ilişkisine indirgenir. Genel olarak felsefi konulara gerçekten kafayı takmış olduğu, meraklarının üzerine gittiğini hatta köküne kadar deştiğini farkedebiliyorsunuz. Böyle kitaplar sanki bir adamın bütün birikimlerinin kısa bir özeti gibi. Bu sebeple içinde araştıracak çok fazla şey buldum. Bir büyüğümün tecrübelerinden, edindiği değerlerden ve fikirlerden yararlanıyor gibi hissettim. Onur Ünlü sinemasını yıllardır takip ettiğim için ve kitapta bahsi geçen bazı şeylere aşırı derecede hakim olduğum için kitabı okumak bana gerçekten zevk verdi. Bazı konularda da açıkçası hiçbir bilgim yoktu. Bu sebeple biraz daha bilinçli okumalar yaptıktan sonra bu kitabı belkide tekrar okurum.
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
Okuyacaklarıma Ekle
9
237 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Onur Ünlü hakkındaki çoğu sorum yanıt buldu bu kitapla. Film yapmaya ve yazmaya olan bakış açısını en çok merak ettiğim bu dehayla yüz yüze görüşme fırsatı da buldum kitap sayesinde. Şiir yazmadan yaşayamam diyor mesela kitabın bir yerinde, bayıldım buna. Bizi o özgün şiirlerinden de, mantığının dans ettiğini görebildiğimiz filmlerinden de mahrum bırakma güzel adam.
Onur Ünlü: Bir Sürü Endişe
Okuyacaklarıma Ekle
1
13