1000Kitap Logosu
Andrea Camilleri

Andrea Camilleri

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
194
Okunma
5
Beğeni
1.166
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Porto Empedocle, Argrigento, 1925
Yaşamı
1925 yılında Porto Empedocle, Argrigento'da doğdu. Senaryo yazarlığı, tiyatro ve televizyonda rejisörlük yaptı. Halen Roma'da yaşıyor. 1978'den başlayıp 1998'e kadar yarattığı "Komiser Montalbano" tipinin başkahraman olduğu seri polisiye romanıyla tanındı.
228 syf.
·
10/10 puan
Unvansız Maktul’de yazar Andrea Camilleri, 1921 yılında, Mussolini ve faşizmin yükselişe geçtiği dönemde, Sicilya’da işlenen bir cinayeti ve sonrasında yaşananları anlatıyor. Gerçek olaylardan esinlenerek yazmış bu kitabı Camilleri ve bu polisiye kurgu ekseninde faşizmin hem bireylerin karakterlerinde hem de genel olarak toplumda nasıl tezahür ettiğini muazzam işlemiş. Bununla beraber gelen devletin her basamağındaki yozlaşma ve ahlaki çöküşü de atlamamış. Trajikomik iğnelemelerine ayrıca bayıldığım kitabın farklı yazım tekniği de çok hoşuma gitti; yazar yer yer kurguyu polis tutanakları, gazete haberleri ve adli makamlar arasındaki resmi yazışmalarla ilerletmiş. Oldukça sürükleyici bir kurguda önemli bir tarihi dönemin siyasi gerçeklerinin tüm yönleriyle çok gerçekçi işlendiği, çok beğenerek okuduğum bir kitap Unvansız Maktul. Çevirmen Neyyire Gül Işık’ın Duvarcı Ustası Don Gesualdo’ya yazdığı önsözde Camilleri’nin bahsi geçince hemen okumak istedim. Baskısı tükenmiş kitabın ama kitabevlerinde hala denk gelebilirsiniz. Bence mutlaka bir göz atın. Tarihi ya da siyasi kurgudan hoşlananlara ısrarla tavsiye ederim.
Unvansız Maktul
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Deməli belə,
Bəzi seriallar vardır, hər bölüm başqa cinayət və hadisələr olur. Bu kitab tam da o zövqü verir. Sanki bir seriala baxırsınız, hadisələrdə 1 bölümdən ibarətdir. Belə olanda sevə bilmirəm kitabı. Amma müəllifə yenindən bir şans verməyi düşünürəm. Hər kəsə xoş oxumalar
Suyun Şekli
7.0/10 · 48 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
228 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bu kitapta bir cinayete adım adım tanıklık ediyoruz ve sonrasında cinayet ile ilgili soruşturmalara, cinayet ile ilgili gazetelerde çıkan haberlere, halk arasında bu konuyla ilgili konuşulanları okuyoruz. Olay büyük tepki uyandırıyor. Çünkü bir faşist, bir komünist tarafından öldürülüyor. Fakat olaylar ilerledikçe gerçekten de her görünen göründüğü gibi midir, yoksa fanatik taraftarlığımız, gücün yanında yer alma güdümüzle görüneni daha farklı yorumlar mıyız? gibi pek çok soru gün yüzüne çıkıyor. Siyasi irade, siyasi iradenin tarafını tutan basın, iktidar tarafından yönlendirilen kamuoyu fikir ve düşünceleri, gerçeği değiştirme ve herkesi buna inandırma gücüne sahip mi? Çok etkilendiğim kitaplardan bir tanesi oldu. Her görünen her zaman göründüğü gibi değildir fikrini hep benimsemişimdir fakat bir kere daha dedim ki, Evet Mine görüyorsun, gerçek sandığın, sana gerçekmiş gibi gösterilen şeylerin arkasındaki hakikat bambaşka olabilir. Sözün özü üzerine düşünerek, dersler çıkararak okunması tavsiyemdir.
Unvansız Maktul
Okuyacaklarıma Ekle
180 syf.
·
5/10 puan
Camilleri ismini yıllar önce, sadece polisiye okuduğum zamanlarda duymuştum. Fakat o zamanlar kitapların karışık olarak farklı yayınevleri tarafından basıldığını görünce okumamaya karar vermiştim. Mylos Kitap, Komiser Montalbano serisini sırayla basmaya başladı ve ben serinin ilk kitabını okudum. Mutlaka okumanız gereken 50 polisiye yazarından biri Andrea Camilleri fakat onu bu listeye sokacak kitaplardan biri "Suyun Şekli" mi emin değilim. Kitabın ilerleyişi çok hızlı. Kitap başladı ve hemen bitti. Sonlara doğru, "anlatmak istenileni final bölüme yetiştirmek için hızlanan senarist" havası hakimdi. Yıllarca polisiye okumanın getirdiği dezavantaj mı bilmiyorum fakat bir sonraki sayfada ne olacağını bildiğimi hissederek okudum kitabı. Olumlu yönleri ise, Komiser Montalbano'nun karakteri ve olayları çözümlemedeki zekası kitabı okunabilir bir seviyeye getirdi benim için. Bunun haricinde Sicilya hayatı ve siyaset-kilise-mafya üçgenini görmek oldukça güzeldi. Serinin ikinci kitabını da satın almış bulunduğumdan seriye devam edeceğim fakat sonrası gelir mi bilmiyorum. Kitap hakkında olumsuz bulduğum noktalar daha fazla olsa da kitabı keyifle okudum. Fakat bu keyif kitaptan değil, benim yıllar sonra polisiye türünde bir roman okumamdan dolayı olduğunu düşünüyorum.
Suyun Şekli
7.0/10 · 48 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Ünvansız maktul ile tanıştığım Andrea Camilleri ile Carlo Lucarell'in bu ortak yazdıkları kitabını çok beğendim. Kitap gazete manşetleri mektuplar olarak ilerliyor ve bu karşılıklı yazışmalarda her iki yazarda kendi yapıtlarında daha önceki karakterlerini konuşturmuş. Konuya gelirsek evinde öldürülmüş olarak bulunan Arturo'nun cinayeti polis merkezindeki bazı kişiler tarafından gizleniyor. Bunu fark eden Grazio olayı çözmeye çalışıyor. Kısacık ama sonuna kadar sizi tutan ironik ve de keyifli bir kitaptı.
Kırmızı Balık Cinayeti
Okuyacaklarıma Ekle
272 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Şahaneydi
Mutlaka okunması gereken 50 polisiye yazarından biri Andrea Camilleri. Kahramanı “Komiser Salvo Montalbano” ismini ise İspanyol yazar Vázquez Montalbán'a olan hayranlığından dolayı seçmiş. Demek ki benim kitabımdaki kahramanın ismi şimdiden belli Camilleri karakterleri, mekânları, olayları, figürleri, kurgusu ve suçları ile küçük bir Sicilya kasabası yaratıyor. Montalbano “Bu haltı yedin, çek şimdi cezanı, bana ne senin bunu niye yaptığından!” deyip asla suçun işlenme nedenini sorgulamıyor. Tek derdi suçu aydınlatmak, suçluları yakalamak çünkü ona göre suç bireysel değil evrensel. Terrakotta Köpek bence ilk kitap Suyun Şekli’nden daha da güzel bir kitaptı. Bu sefer günümüzde işlenen bir cinayeti değil 50 yıl önceden işlenen çifte cinayeti aydınlatmak için sıvıyor kolları. Elbette yine mafya, yozlaşan kurumlar ve yasadışı ticareti es geçmiyor yazar. Takıkmış bunlara çok belli Olaylar, zamanlar ve mekânlar arasında harika bir macera Terrakotta Köpek. 1000kitap.com/myloskitap 1000kitap.com/ozlemozdemir__ 1000kitap.com/polisiyeokuyankadin... #andreacamilleri #terrakottaköpek #polisiyeroman #polisiye #polisiyekitaplar #polisiyetutkunları #polisiyeokumakayrıcalıktır #polisiyekitap #polisiyeyazarlar #polisiyeedebiyat #sicilya #italya #bookstagram #book #booklover #bookshelf #bookphotography #books #booknerd #bookaddict #bookstagrammer #bookish #kitap #kitapönerisi #kitapkurdu #kitapsevgisi #kitapaşkı #kitapokumak #engüzelhediyekitaptır
Terrakotta Köpek
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.