Andrea Camilleri

Andrea Camilleri

Yazar
7.8/10
29 Kişi
·
66
Okunma
·
2
Beğeni
·
592
Gösterim
Adı:
Andrea Camilleri
Unvan:
Yazar
Doğum:
Porto Empedocle, Argrigento, 1925
1925 yılında Porto Empedocle, Argrigento'da doğdu. Senaryo yazarlığı, tiyatro ve televizyonda rejisörlük yaptı. Halen Roma'da yaşıyor. 1978'den başlayıp 1998'e kadar yarattığı "Komiser Montalbano" tipinin başkahraman olduğu seri polisiye romanıyla tanındı.
''Kayıt defteri''
''Kayıt defteride ne?''
''Teftişlerin kaydedildikleri defter. Orada bugünün tarihi ve müfettişin imzası var.''
''Ortadan yok et.''
''Yapamam. Eğer böyle bir şey yaparsam hapse girerim.''
''Yandığını söylersin''
''Ama bu aynı şey!''
''Eğer defter kendiliğinden yanmışsa, hayır. Anlatabildim mi?''
''Peki nasıl kendiliğinden yanacak?''
''Şöyle olacak. Sen yarın değirmeni açmaya geldiğinde, lambayı yakacaksın, değil mi?''
''Evet, ya sonra?''
''Sonra lamba elinden düşecek ve tam lambanın düştüğü yerde duran kayıt defteride yanacak. Belki sadece iki-üç sayfası yanacak ama bunlardan biri mutlaka bu sabahki kayıt sayfası olacak. Anlaştık mı?''
''Evet ama yangın büyürde herşey kül olursa?''...
Eninde sonunda herkes için lambayı söndürme, yatağa uzanma, gözlerini yumma, uykuya dalma ve düş görmeye başlama zamanı gelir.
Andrea Camilleri
Sayfa 207 - Everest yayınları
96 syf.
·7/10
İnceleme yapmayı pek tercih etmiyorum ama belki okumak isteyenlere faydası olur diye bu defa yapacağım. Ben bu kitabı bir yerde gördüm ya da birinden duydum, emin değilim. Kitabı ilk öğrendiğimde, iki yazarın birlikte yarattığı bir roman olması dikkatimi çekmişti, listeme eklemiştim.

Söylediğim gibi kitap İtalyaʼnın ünlü -sanırım- iki cinayet romancısının ortak eseri: Andrea Camilleri ve Carlo Lucarelli. (Bu yazarları daha önce okumadım, okumuş olmayı isterdim.) Camilleri aynı zamanda yönetmenmiş. Bu kitabın yazılma fikri de Camilleriʼnin stüdyosunda ortaya çıkıyor ilk, Lucarelli de orada tabii.

Kitaptaki karakterlerden ilki Grazia Negro. Karakter Carlo Lucarelliʼnin kendi romanında yarattığı kadın dedektif.

Kitaptaki karakterlerden ikincisi Salvo Montalbano. Bu karakter de Andrea Camilleriʼnin kendi romanlarında yarattığı erkek dedektif. Hatta 1999 yapımı “Inspector Montalbano” dizisi bu romanlardan esinlenilerek çekilmiş.

Roman, bu yazarların mektuplaşmalarıyla ortaya çıkıyor. Yani bir araya gelip yazmamışlar. Romanda da iki dedektifin mektuplaşmaları yer alıyor, mektup yoluyla iletişim kuruyorlar. Kitapta olaylarla ilgili bazı fotoğraflar, belgeler, raporlar vs yer alıyor. Bu sebeplerle farklı bir roman olmuş.

Dili sade ve akıcı. Bir çırpıda okunur. Ama incecik romanda çok fazla farklı isim var. İsimler İtalyan isimleri ve çok benzerler. Biraz birbirine karışıyor.

Yine sonu tatmin edici değil benim açımdan. Sanki yarım kalmış gibi, daha uzatılabilirmiş. Hatta uzatılmalıymış. Konuyla ilgili bir şey söylemeyi sevmiyorum. Anlaşılacağı üzere cinayet romanı, bu bilgi yeterli bence. :)

-Kitapta üç beş yazım hatasına rastladım. Yalnız yerine yanlız yazıyordu falan, korkunçtu.-
96 syf.
·1 günde·7/10
Andrea Camilleri ve Carlo Lucarelli İtalya'nın ünlü polisiye yazarlarıdır ve mektuplaşarak bu kısa öyküyü meydana getirmişler çok da iyi etmişler, ben çok zevkle okudum. Arturo Magnifca'nın evinde ölü bulunmasından sonra olayın üzerin kapatılır ve baş müfettiş G. ile arkadaşı S. herkesten gizli soruşturmayı sürdürürler ve nihayete ererler. Bunu yine mektuplaşarak yaparlar aynı gerçek hayatta yazarların yaptığı gibi..
228 syf.
·9/10
Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Yazar, toplum üzerindeki algı yönetimini ve adalet duygusunun menfaatler uğruna nasıl köreltilebileceğini akıcı ve anlaşılır şekilde kaleme almış.
100 syf.
·Beğendi·9/10
Andrea Camilleri’nin anlatısıyla Gogol’un “Burun”unu altı yaşında kızımla beraber okudum. İkimizde kitabı bitirene kadar kalkmadık başından. Klasikleri çocuklara sevdirmek için çok başarılı bir yaklaşımda bulunulmuş. Keyif aldık.
96 syf.
·2 günde·7/10
Iki italyan polisiye roman yazarının kendi karakterlerini katarak ortaklaşa yazdıkları kısa bir polisiye roman. Kitabı iyi anlamak için iki yazarın da romanlarını okumuş olmak faydalı olabilir. Konu sürükleyici ama sona doğru bitirmek için çok acele edilmiş sanki. Çünkü yazarlar bir araya gelerek çalışmamış. "Ben durdum sen devam et" oynar gibi mektuplaşarak roman yazmışlar. Haliyle de acele acele yazılıp bitirilmiş olduğu çok anlaşılıyor.
228 syf.
·Puan vermedi
“kutsallık üretme ve algı inşası üzerine son derece çarpıcı bir roman “ . saygılar, çok doğru. 1921de İtalya da bir komünist bir faşisti öldürür, perdede gösterilen oyun bu, ve fekat namussuzlar kadar namuslular da var olduğundan ve en az onlar kadar cesur olduğundan mütevellit maktulün “niyazi” olduğu katilin de esasında aziz olduğu ortaya çıkar. Okunmalı ve ders çıkarılmalıdır (naçizane tavsiyem) çok güzel kitap #andreacamilleri #unvansızmaktul

Yazarın biyografisi

Adı:
Andrea Camilleri
Unvan:
Yazar
Doğum:
Porto Empedocle, Argrigento, 1925
1925 yılında Porto Empedocle, Argrigento'da doğdu. Senaryo yazarlığı, tiyatro ve televizyonda rejisörlük yaptı. Halen Roma'da yaşıyor. 1978'den başlayıp 1998'e kadar yarattığı "Komiser Montalbano" tipinin başkahraman olduğu seri polisiye romanıyla tanındı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 66 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 45 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.