Andrea Hurton

Andrea Hurton

Yazar
5.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
20
Gösterim
Adı:
Andrea Hurton
Doğum:
Viyana, 1961
Andrea Hurton, 1961 doğumlu. Viyana'da Germanistik ve Romanistik eğitimi aldı. Viyana'da bazı gazetelerin kültür sayfalarını hazırlamakta ve serbest yazarlık yapmaktadır.
Saçlar, parfümü taşımak için çok uygundurlar, çünkü koku maddesini emme özelliğine sahiptirler. Gövdenin, parfüme en uygun bölümleri, kan dolaşımının en güçlü olduğu yerlerdir: el bileği, ense, şakaklar, diz oyukları, göğüs aralığı. Buralarda parfüm en uzun süre kalıyor. Parfümün karakteri, gövdenin bu bölümlerinden yayılan sıcaklığa göre değişiyor.
Andrea Hurton
Sayfa 149 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Rene adlı bir Floransak, kokuların yanısıra, özellikle zehirlerden de ustalıkla anlıyordu.Uğursuz Rene'nin dükkanı Pont-au-Change köprü- sündeydi. Paris'in bu ünlü köprüsü, uzun süre parfüm- cülüğün Eldoradosu oldu ve Paris'in en seçkin adreslerinden biriydi.
Patrick Süskind de, çok satan kitabı Das Parfüm'ün (Koku) bir bölümünü yine "Seine nehrinin sağ kıyısını Ile dela Cite'ye bağlayan" ünlü köprüde geçirmişti. Romanın trajik-ucube kahramanı Grenouille'in ustası, parfümcü ve eldivenci Giuseppe Baldini'nin dükkanı. Seine nehrinin sel suları içinde kalıncaya dek, bu köprünün üzerindeydi.
Andrea Hurton
Sayfa 34 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Parfümcülük sanatının asıl büyük devrimcileri Araplardı, çünkü, sonunda günümüzün modern parfümcülük sanatına götüren belirleyici adımı onlar attılar. Arabistan'dan Kokular Ülkesi diye söz edilmesi, Kutsal Arabistan'ın Kokuları'nın övülmesi, eski çağın en yaygın efsanesiydi. "Felix Arabia", bugünkü Yemen, tütsü üretimi bakımından, antik çağın en zengin bölgelerinden biriydi. Bu gelenek, o zamanlardan başlayarak, büyük Halifelikler dönemine dek geldi. M.S. 1000 yılı dolaylarında Araplar baharat ve kokulu madde ticaretinde adeta tekel durumundaydılar.
Andrea Hurton
Sayfa 29 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Parfüm, tanrılara adak olarak sunuluyordu. Eski Mısır'da parfüm, sunaklarda, kuğu ya da yuvarlak hap biçimine sokulmuş baharatlar ve aromalar halinde, güneş tanrıçası Ra'ya sunuluyordu.
Andrea Hurton
Sayfa 25 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Burun, müzisyene benzer. Çalışmasının sonucunda bir beste ortaya çıkar. Ancak kafa, yürek ve dip notaları birbirlerine uydukları zaman, uyumlu bir beste elde edilmiş olur.
Andrea Hurton
Sayfa 105 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Bir parfüm yaratıcısı, uzmanlık dilindeki adıyla bir burun, 3.000 farklı koku notasını birbirinden ayırd edebilir. Ayrıca bir burun, (bu kişi nadiren bir kadın olur, parfümcülerin büyük çoğunluğu erkektir) insanüstü bir özelliğe sahiptir: onun bir tür koku belleği vardır; koku kombinasyonlarını tasarlayabilir ve aklında tutabilir.
Andrea Hurton
Sayfa 20 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Tokyo'nun alışveriş caddelerinde buram buram çiçek kokmaktadır, bu güzel koku alışverişi artırıcı etkisi vardır,
Paris metrosunda, kalabalık saatlerde sıkış tıkış olmuş insanların saldırganlıklarını dindirmek amacıyla, menekşe kokusu kullanılmaktadır.
Andrea Hurton
Sayfa 22 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Doğal kokuları başkalarına itici gelen insanlar vardır.
XIV. Ludwig herhalde böyle birisiydi. Söylendiğine göre, ayakları öyle çok terliyormuş ki, saray nedimleri, kokuya dayanamadıkları için yanından uzaklaşıyorlarmış.
Rasputin'in bir teke gibi koktuğu söylenir; ama ayak değil, sperm kokuyormuş. Bu erkeğin cinsel gücü açıkça koklanabildiğinden, kadınlar onun ayaklarına kapanıyorlarmış.
Andrea Hurton
Sayfa 7 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Alain Corbin'e göre, parfümün ayıp sayılmasının derinlerde yatan nedeni cinsel niteliklidir. Moda hanımlarına ve misk kokanlara ahlaki açıdan düşük kadınlar gözüyle bakılmaktaydı. Ahlak bekçileri, parfüme duyulan tutkunun altında, "aşağılık duyguların" bulunduğunu tahmin ediyorlardı. Keskin kokuların son derece ahlak dışı ve her tür sefahati davet edici oldukları düşünülüyordu. Böylece, içgüdüsel olarak tam isabet kaydedilmiş ve kokunun bilinçaltındaki erotikliği kabul edilmişti.
Andrea Hurton
Sayfa 43 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
Erkek parfümünün bileşenleri İngiliz kulüplerinin üyeleri gibidirler: hep aynılarıdır. Fıstık çamı, bergamut, lavanta, sedir, sandal ağacı, amber, misk, tütün, baharatlar. Karanfil ve nergis gibi hafif kokular da sayılabilir. Ağaçsı, baharatlı, çiçeksi — erkek parfümünün yeni simyası işte budur. Ne çok ağır ne çok hafif
Andrea Hurton
Sayfa 162 - Kabalcı Yayınevi,1995, Çeviren: Mustafa Tüzel
168 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Güzel koku insanı en çok etkileyen duyulardan biri.
Ancak koku alma duyusu insanlarda hayvanlardaki kadar gelişmiş değil. Yeni bir parfüm yapan kişiye "Burun" denir. Burunlar resim yapan bir ressam, beste yapa bir müzisyen gibidir ancak onlardan en önemli farkları asla alkol ve sigara kullanmamalarıdır.Kokuların doğal hallerine alkolü ekleyen Araplar güzel kokunun modern parfüme dönüşmesindeki en önemli adımını atanlar olmuşlardır.
Kitapta yazarların parfümle ilgili yazılarından alıntıları, ünlü tasarımcıların parfümlerinin ortaya çıkış ve pazarlama incelikleri de anlatılıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Andrea Hurton
Doğum:
Viyana, 1961
Andrea Hurton, 1961 doğumlu. Viyana'da Germanistik ve Romanistik eğitimi aldı. Viyana'da bazı gazetelerin kültür sayfalarını hazırlamakta ve serbest yazarlık yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.