1000Kitap Logosu
Andy Mcnab
Andy Mcnab
Andy Mcnab

Andy Mcnab

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.9
44 Kişi
100
Okunma
1
Beğeni
412
Gösterim
Unvan
İngiliz Asker, Yazar
Doğum
Southwark, Londra, İngiltere, 28 Aralık 1959
Yaşamı
1976 yılında çocuk asker olarak piyadeye katıldı. 1984 yılında 22 SAS Alayı üyesi olarak Rozetli oldu. Terörle mücadele konusunda uzman düşmanca ortamlarda, ilk hedeflerinin ortadan kaldırılması, patlayıcılar, silahlar ve taktikler, gizli gözetleme ve bilgi toplama gibi eğitimli ve VIP koruma, McNab kooperatif işlemleri üzerine polis güçleri, hapishane hizmetleri, anti-uyuşturucu güçlerine ve Batı destekli gerilla hareketleri gibi geleneksel özel operasyonlar olarak çalıştı. İngiltere'de çok satan yazar oldu.
meaningless
İyi Psikopatın Başarı Rehberi'yi inceledi.
408 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Oxford Üniversitesinden Prof. Kevin Dutton ve İngiltere Ordusundaki en kalifiye savaş birliklerinden biri olan SAS'tan emekli bir subay Andy McNab'in, "psikopatlık" terimi üzerine farklı bakış açısıyla düşünmenizi sağlayacak kitabı. Yazarlar okuyucuyu sıkmamak adına kitabı sohbet havasında, günlük olaylardan ve yaşanmış hikayelerden örneklerle zenginleştirmeye gayret etmişler. Öğrendiğim ilginç bir bilgi varsa o da "psikopat" diyince aklımıza sadece Hannibal ya da Dexter gibi karakterlerin değil, James Bond gibi iyilik meleklerinin de gelmesi gerektiği. Çünkü metinde anlatılanlara göre, psikopatlar; iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılıyorlar ve iyi psikopat olabilmek yaşamda karşılaştığımız zorluklarla mücadele edebilmemize fayda sağlıyor. Yani yazarlarımıza göre aslında doğuştan psikopat olarak doğmaya gerek yok. Soğukkanlılığımızı, vicdanımızı, empati yeteneğimizi yeri geldiğinde gaddarlığımızı, duygulardan arınarak karar verme becerimizi, usta bir tonmayster gibi olaya ve duruma göre bazen yükseltip bazen alçaltarak, kriz durumunda başarıyla çıkmamız ve mutlu olmamız mümkün. Kitap; sohbet havasından ziyade, birbirine bağlı bir hikaye ya da romanın içerisine yedirilmiş bir kurgu şeklinde yazılsaydı daha ilgi çekici ve akıcı olabilirdi. Okurken sıkıldığım ve bitirmek için kendimi zorladığım anlar olmadı desem yalan olur. Yine de Prof. Kevin Dutton'un bu kitabın ekürisi niteliğindeki Olağan Psikopatlar'ını da okumadan geçmeyeceğim. Keyifli okumalar...
İyi Psikopatın Başarı Rehberi
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Kemal Ersin Yılmaz
İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu'yu inceledi.
232 syf.
·
8 günde
·
5/10 puan
Öncelikle şunda anlaşalım: Bu, "piyasada" sayısız benzerini bulabileceğiniz kişisel gelişim kitaplarından biri. Yazar, henüz giriş kısmında ironik bir dille de olsa market zincirleriyle yaptıkları anlaşmaları anlatarak, şakayla karışık kitabın hedef kitlesini açık etmiş zaten. Aslında, aynı zamanda psikolog olan yazar Kevin Dutton, "Olağan Psikopatlar" adlı önceki kitabında psikopatların dünyasına dair ilgi çekici ve nispeten doyurucu bir esere imza atmıştı; bu konuda kendisinin hakkını teslim etmeliyiz. Ancak "İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu" gibi iddialı bir başlıkla sunulmasına karşın, bu kitapta sunulan öneriler tamamen düzgün ve başarılı sosyal ilişkiler kurmak isteyen normal insanları hedefliyor; üstelik bu hedefe, bazen son derece zorlama bir mizahi yaklaşımla, kuru, tatsız ve daha önce benzerlerini sıradan kişisel gelişim kitaplarında bolca gördüğümüz örneklerle ulaşmaya çalışıyor. Özetle, iyi psikopatların sosyal yaşamda nasıl başarılı olduklarına dair psikoloji temelli bilimsel bir inceleme için yazarın "Olağan Psikopatlar" kitabını okumanızı öneririm; benim açımdan "İyi Psikopatların Yaşam Kılavuzu", yer yer yararlı olabilecek öneriler içerse de -o da daha önce kişisel gelişimle ilgili hiçbir şey okumadıysanız- yıllardır kendini tekrar edip duran kişisel gelişim efsanaleri, gerçekliği şüpheli anekdotlar, fıkralar ve zoraki bir mizah anlayışıyla bezeli bir zaman kaybından öteye geçemedi. Edebiyat dışı kitaplara ilgili duyanlar için bile son derece ticari ve popülist bir çalışma. Okumazsanız, hiçbir şey kaybetmezsiniz.
İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Sadık Kocak
İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu'yu inceledi.
232 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Başlangıcı komik tutalım ki okuyucunun ilgisini çeksin okusun, finali güzel yapalım ki okuyucu iyi izlenimler elde etsin. Kişisel Gelişim kitaplarının olması gereken stili budur. Tabi bir de benim gibi Kara Cahil kesimin bir psikopat bekleyerek kitabı alması durumu var. O kısım henüz kategoriye ayrılmış değil. Kitabın hemen başlarında Psikopatlığın 7 Önemli Özelliği (Hemen Yap, Tam Yap, Kendinin Adamı Ol, İkna Sanatında Kara Kuşak, Metanet, Olduğun Zamanda Yaşamak ve Davranışları Duygulardan Ayırmak) belirtilmiş. Tabi benim kitabı alma sebebim olarak buralar cidden ilgimi çekti. Peki sonrası? Evet geliyoruz. (Çok da olumsuz olmamaya çalıştım, beğendim) Kitap çok güzel öneriler sunuyor ancak farkındalık şurada yatıyor. İş Hayatı ve Başarısı üzerine çok düşülmüş, kalanlar sanki önemsiz gibi kısa kısa anlatılmış. Mesela AİLE benim için önemlidir ve Aile olmak Kişisel Gelişim yönünde en büyük adımken –hadi önce küçük adımlar atalım da sonra büyük adımı atarız denmesini de bekledim- ‘neredeyse’ değinilmemiş. Mesela en büyük akılda kalıcı kısımlardan birisi de en sonda -Sonsöz kısmında yani- harika bir öğüt verici komik hikâye anlatılması oldu diyebilirim. Hani o olmasa şu kitaba vereceğim puan 3 falan olurdu dersem, kendimi anlatmış olurum. Kitabın iyi noktaları yok mu Sadık kardeşim ? Var canlarım var. Mesela Andy kendi başına öyle. Adam kitaba, yazardan laf yemek için girmiş resmen. Eh be kardeşim şöyle sağlam bir hesabı üstüne alda sustur şu adamı demezler mi adama ? Adamın da şansı yok. Bara gider, barda birisi onun askerlik olaylarını ve adını kullanarak manitaları götürür. (Buraya uygun terim bulamadım, özür diliyorum) Bizimki de kendimi gördüm diye şaşkın şaşkın kalır. Bir diğer noktada, Son Akşam Yemeği, Leonardo Da Vinci’nin (Andy ile konuşuyorsanız Di Caprio ) diye başlayan cümlede –Sayfa 211- dalgın dalgın okurken kahkaha atmam ve utanıp önüme döndüğüm kısım tabi. Bir kitaptan daha ne isterim ki? Hem akıcı olacak hem öğretici olacak hem de eğleneceğim. Hem de 5 liraya. Kadıköy’de Çay 4 lira. Varın siz hesaplayın 5 liraya gelen şu mutluluğu der, keyifli okumalar dilerim. Bu sefer iyi akşamlar dileyemiyorum çünkü cümle sonunu birleştiremedi bu beceriksiz kardeşiniz. Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın..
İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu
OKUYACAKLARIMA EKLE
8