Andy Mcnab

Andy Mcnab

Yazar
6.7/10
31 Kişi
·
71
Okunma
·
0
Beğeni
·
353
Gösterim
Adı:
Andy Mcnab
Unvan:
İngiliz Asker, Yazar
Doğum:
Southwark, Londra, İngiltere, 28 Aralık 1959
1976 yılında çocuk asker olarak piyadeye katıldı. 1984 yılında 22 SAS Alayı üyesi olarak Rozetli oldu.
Terörle mücadele konusunda uzman düşmanca ortamlarda, ilk hedeflerinin ortadan kaldırılması, patlayıcılar, silahlar ve taktikler, gizli gözetleme ve bilgi toplama gibi eğitimli ve VIP koruma, McNab kooperatif işlemleri üzerine polis güçleri, hapishane hizmetleri, anti-uyuşturucu güçlerine ve Batı destekli gerilla hareketleri gibi geleneksel özel operasyonlar olarak çalıştı.
İngiltere'de çok satan yazar oldu.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
232 syf.
·Beğendi·7/10
Başlangıcı komik tutalım ki okuyucunun ilgisini çeksin okusun, finali güzel yapalım ki okuyucu iyi izlenimler elde etsin. Kişisel Gelişim kitaplarının olması gereken stili budur. Tabi bir de benim gibi Kara Cahil kesimin bir psikopat bekleyerek kitabı alması durumu var. O kısım henüz kategoriye ayrılmış değil.
Kitabın hemen başlarında Psikopatlığın 7 Önemli Özelliği (Hemen Yap, Tam Yap, Kendinin Adamı Ol, İkna Sanatında Kara Kuşak, Metanet, Olduğun Zamanda Yaşamak ve Davranışları Duygulardan Ayırmak) belirtilmiş. Tabi benim kitabı alma sebebim olarak buralar cidden ilgimi çekti. Peki sonrası? Evet geliyoruz. (Çok da olumsuz olmamaya çalıştım, beğendim)
Kitap çok güzel öneriler sunuyor ancak farkındalık şurada yatıyor. İş Hayatı ve Başarısı üzerine çok düşülmüş, kalanlar sanki önemsiz gibi kısa kısa anlatılmış. Mesela AİLE benim için önemlidir ve Aile olmak Kişisel Gelişim yönünde en büyük adımken –hadi önce küçük adımlar atalım da sonra büyük adımı atarız denmesini de bekledim- ‘neredeyse’ değinilmemiş. Mesela en büyük akılda kalıcı kısımlardan birisi de en sonda -Sonsöz kısmında yani- harika bir öğüt verici komik hikâye anlatılması oldu diyebilirim. Hani o olmasa şu kitaba vereceğim puan 3 falan olurdu dersem, kendimi anlatmış olurum.
Kitabın iyi noktaları yok mu Sadık kardeşim ? Var canlarım var. Mesela Andy kendi başına öyle. Adam kitaba, yazardan laf yemek için girmiş resmen. Eh be kardeşim şöyle sağlam bir hesabı üstüne alda sustur şu adamı demezler mi adama ? Adamın da şansı yok. Bara gider, barda birisi onun askerlik olaylarını ve adını kullanarak manitaları götürür. (Buraya uygun terim bulamadım, özür diliyorum) Bizimki de kendimi gördüm diye şaşkın şaşkın kalır.
Bir diğer noktada, Son Akşam Yemeği, Leonardo Da Vinci’nin (Andy ile konuşuyorsanız Di Caprio ) diye başlayan cümlede –Sayfa 211- dalgın dalgın okurken kahkaha atmam ve utanıp önüme döndüğüm kısım tabi.
Bir kitaptan daha ne isterim ki? Hem akıcı olacak hem öğretici olacak hem de eğleneceğim. Hem de 5 liraya. Kadıköy’de Çay 4 lira. Varın siz hesaplayın 5 liraya gelen şu mutluluğu der, keyifli okumalar dilerim. Bu sefer iyi akşamlar dileyemiyorum çünkü cümle sonunu birleştiremedi bu beceriksiz kardeşiniz. Kendinize dikkat edin, sağlıcakla kalın..
NEG
NEG İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu'yu inceledi.
232 syf.
Kişisel gelişim veya hayat görüşü verecek diye alıp biterken nefes darlığına kaldığım berbat bir kitap. Umarım bu yazdıklarını tekrar tekrar okuyup daha güncel ve klasikleşmiş hikayelerden örnekler vermekten vazgeçerler.
232 syf.
İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu, genellikle kişisel gelişim için gerekli olacak bilgiler veriyor. Yazar arkadaşı Andy üzerinden aktardığı fikirler insana farklı bakış açısı sunuyor.
232 syf.
·8 günde·5/10
Öncelikle şunda anlaşalım: Bu, "piyasada" sayısız benzerini bulabileceğiniz kişisel gelişim kitaplarından biri. Yazar, henüz giriş kısmında ironik bir dille de olsa market zincirleriyle yaptıkları anlaşmaları anlatarak, şakayla karışık kitabın hedef kitlesini açık etmiş zaten.

Aslında, aynı zamanda psikolog olan yazar Kevin Dutton, "Olağan Psikopatlar" adlı önceki kitabında psikopatların dünyasına dair ilgi çekici ve nispeten doyurucu bir esere imza atmıştı; bu konuda kendisinin hakkını teslim etmeliyiz. Ancak "İyi Psikopatın Yaşam Kılavuzu" gibi iddialı bir başlıkla sunulmasına karşın, bu kitapta sunulan öneriler tamamen düzgün ve başarılı sosyal ilişkiler kurmak isteyen normal insanları hedefliyor; üstelik bu hedefe, bazen son derece zorlama bir mizahi yaklaşımla, kuru, tatsız ve daha önce benzerlerini sıradan kişisel gelişim kitaplarında bolca gördüğümüz örneklerle ulaşmaya çalışıyor.

Özetle, iyi psikopatların sosyal yaşamda nasıl başarılı olduklarına dair psikoloji temelli bilimsel bir inceleme için yazarın "Olağan Psikopatlar" kitabını okumanızı öneririm; benim açımdan "İyi Psikopatların Yaşam Kılavuzu", yer yer yararlı olabilecek öneriler içerse de -o da daha önce kişisel gelişimle ilgili hiçbir şey okumadıysanız- yıllardır kendini tekrar edip duran kişisel gelişim efsanaleri, gerçekliği şüpheli anekdotlar, fıkralar ve zoraki bir mizah anlayışıyla bezeli bir zaman kaybından öteye geçemedi.

Edebiyat dışı kitaplara ilgili duyanlar için bile son derece ticari ve popülist bir çalışma. Okumazsanız, hiçbir şey kaybetmezsiniz.
232 syf.
·4 günde·7/10
Hediye kitap en güzel kitaptır diyerek başlayabilirim incelememe. :) İş ve sosyal çevre odaklı bir kişisel gelişim kitabı. İş dünyasında ve sosyal çevrenizde başarıyı yakalamak için kullanabileceğiniz, psikoloji temelli araştırma sonuçlarına yer veriyor. Dili oldukça keyifli ve Andy McNAB’a ait komik ve akılda kalıcı anılarla dolu. İş başvurusunda isvereni etkileme şekilleri vs hakkında kendinize bir şeyler katmak adına okuyabileceğiniz bir kitap.
408 syf.
·13 günde·Puan vermedi
Okuduğum en ilginç kişisel gelişim kitabı diyebilirim. Ama bu kitaba sadece kişisel gelişim kitabı demek de hata olur bence. Gerçek bir psikopat ve onun arkadaşı bilim adamıyla güzel bir yolculuğa çıktım diyebilirim. Bazı yerlerde sıkıldım tabi. Çünkü biraz fazla bilimsel terim var. Ama özellikle bilimsel yerleri hikaye tarzında yaşadıklarıyla beraber anlatmaları hoştu bence. Benden de iyi psikopat olurmuş bence bu kitaptan bunu anladım :) acaba benden psikopat olur mu derseniz bu kitabı okuyun derim :) :)
232 syf.
·4/10
Çok satılanlar listesinde görünce satın alıp bitsin de kurtulayım diye okuduğum kitap.Hakkını yemeyeyim arada güzel fıkralar var.Ancak genel itibariyle edebi yönden sıfır kişisel gelişim adına anlatım yönünden vasatın altında bir kitap.6.7 ortalama çok fazla olmuş bence..

Yazarın biyografisi

Adı:
Andy Mcnab
Unvan:
İngiliz Asker, Yazar
Doğum:
Southwark, Londra, İngiltere, 28 Aralık 1959
1976 yılında çocuk asker olarak piyadeye katıldı. 1984 yılında 22 SAS Alayı üyesi olarak Rozetli oldu.
Terörle mücadele konusunda uzman düşmanca ortamlarda, ilk hedeflerinin ortadan kaldırılması, patlayıcılar, silahlar ve taktikler, gizli gözetleme ve bilgi toplama gibi eğitimli ve VIP koruma, McNab kooperatif işlemleri üzerine polis güçleri, hapishane hizmetleri, anti-uyuşturucu güçlerine ve Batı destekli gerilla hareketleri gibi geleneksel özel operasyonlar olarak çalıştı.
İngiltere'de çok satan yazar oldu.

Yazar istatistikleri

  • 71 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.