Anselme Bellegarrigue

Anselme Bellegarrigue

Yazar
8.5/10
13 Kişi
·
29
Okunma
·
1
Beğeni
·
287
Gösterim
Adı:
Anselme Bellegarrigue
Unvan:
Fransız Gazeteci, Yazar
Doğum:
Toulouse, Fransa, 1820 ve 1825 arasında
Ölüm:
ABD, 19. yüzyılın sonlarına doğru
Burjuva, asil, rahip, cumhuriyetçi ya da sosyalistlere ait olsun, gazeteler birer köle. Ödülün güç olduğu bir turnuvaya hazırlanan politik bir savaş atını tımarlıyor, gemlerini cilalıyorlar ve nihai ödül de benim ve halkın köleliği oluyor.
"Her şeyi inkar ediyor yalnızca kendimi olumluyorum... Ben varım,bu pozitif bir gerçeklik. Geri kalan herşey soyut ve matematiksel X'in, bilinmezin bir parçası... Dünyada benimkinden üstün çıkarımın bir parçasını bile uğruna feda edebileceğim bir çıkar olamaz... "
"Anarşi, mutlak ya da demokratik gerçekliğin geniş görüş sağlayan noktasından bakıldığında sosyal düzenin doğru şekilde ifadesinden başla birsey değildir. "
Hükümet ve muhalefet hakkında muhalefetin henüz yapım aşamasında, hükümetin ise bitmiş bir tiranlık olduğu dışında ne söyleyebilirim? İkisi de kendi keyfine bakıp benim acı çekmem ve tahribimden fayda gören bunlardan hangisinden daha çok nefret etmem gerekiyor?
İç savaşı hükümetin, kendinin devamlılığını sağlaması ya da elindekini bırakmak istememesi dışında başka bir şekilde açıklamaya çalışırsanız, vaktinizi boşa harcıyorsunuzdur: herhangi başka bir sebep bulamazsınız.
Eğitim güç sahiplerinin biçtiği dar şekle sokuluyor, böylece kendi onay mührünü içermeyen zekaların var olması engellenmeye çalışılıyor.
Kısacası güç sahiplerinin istediği şekilde görmeyen, duymayan, konuşmayan, yazmayan, düşünmeyen ve yapmayan kişilerin eylemleri suç sayılıyor.
İlk olması çok değerli. Temel konularda herkesi içten içe rahatsız eden sistemin yanlışlarını bulmuş. Çözüm de önermiş, 150 yıl önce de benzer sömürünün olduğunu göstermiş. Her fikir insanı okusun. Neden politikayı sevmediğinizi size mantıken açıklıyor. İçten içe hissettiğiniz rahatsızlıkları açık seçik irdeliyor. Suça ortak olmamak için, gerçek özgürlük için okumalı.
Siyasetle ilgilenenlerin başucu kitabı olacak değerde bir eser olarak görüyorum. Anarşizm'den ve bununla ilgili konulardan bahsederken harika aforizmalar çıkarmış ortaya yazar.
Yeni bir yaşam görüşünü kısaca tanımak adına okunabilecek bir kitap. Tabi ki geniş olarak incelenme söz konusu değil ama anarşistler ne düşünür ne ister nasıl bir ütopya hayal eder bunu bulabileceğiniz güzel bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anselme Bellegarrigue
Unvan:
Fransız Gazeteci, Yazar
Doğum:
Toulouse, Fransa, 1820 ve 1825 arasında
Ölüm:
ABD, 19. yüzyılın sonlarına doğru

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 29 okur okudu.
  • 15 okur okuyacak.