Antoine Zischka

Antoine Zischka

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
403
Gösterim
Adı:
Antoine Zischka
Tam adı:
Anton Emmerich Zischka (von Trochnov)
Unvan:
Avusturyalı gazeteci ve yazar
Doğum:
Viyana, Avusturya, 14 Eylül 1904
Ölüm:
Mayorka, İspanya, 31 Mayıs 1997
İnsanların ne önemi var ki? Asrımızda her şeye hakim olan makineleri doyurmak, petrol bulmak gibi önemli bir iş dururken insanlara değer vermek abes olmaz mı?!... Salandrlar diri diri petrol alevlerinde yanmış, nitrogliserin kamyonlarının şoförleri lokma halinde havalara savrulmuş, ne çıkar?
On kişinin, yüz kişinin, bin kişinin ölümü; gelecekte ölecek olanların, yani petrole susamış milletler arasında gelecekte patlayacak olan petrol savaşının kurbanlarının yanında hiçtir!.
Evet petrol yarışı devam ettikçe, kuyuların tamamen tükenmesi ihtimaline ve dünyanın bütün petrolünü bugün ellerinde bulunduran bir avuç insanın dindirilmesi mümkün olmayan susuzluğuna karşı keskin bir ilaç bulunamadığı takdirde pek çok insanın hayatı mahvolacaktır.
İlk yayınladığı tarihte daha petrolün nasıl sınırları, hakimiyetleri, savaşları belirleyeceğini ön görmüş, birçoğumuzun halen göremediklerini tüm gerçekleriyle anlatan bir kitap.
kitap 1934 yazılmış. Yazar suni petrole ciddi ümit bağlıyor o tarihte almanya'da kömürden petrol üretildiğinden bunun yaygınlaşmasının petröl endüstrisinin kan siyaset ve savaş üzerine kurulu gücünü kıracağından bahsediyor. ancak "suni petrol" ve "kömürden petrol üretimi" diye arattım. kömürden petrolü 2. dünya savaşı sırasında almanya sonra da ambargo altındaki güney afrika üretmiş. güney afrika hala üretiyor diyor haberde. Peki bu neden yaygın şekilde üretilmiyor.
Bir de ingilizlerin hidrojenden suni petrol ürettiği haberi var. Anlamadım? Bilen birisi aydınlatırsa sevinirim.

Bir de kitabın editörüne (ve yayına hazırlayanına) bir not düşmek istiyorum. ABD Başkanı için çeviride ABD Cumhurbaşkanı ifadesi kullanılmış, Milletler Cemiyeti için ise Uluslar Kurumu. Bu kadar mı basit bu işler.

http://www.haberturk.com/...35-dolara-sivi-yakit
http://www.globalenerji.com.tr/...olun-varili-35-dolar
http://www.milliyet.com.tr/.../1345861/default.htm

Yazarın biyografisi

Adı:
Antoine Zischka
Tam adı:
Anton Emmerich Zischka (von Trochnov)
Unvan:
Avusturyalı gazeteci ve yazar
Doğum:
Viyana, Avusturya, 14 Eylül 1904
Ölüm:
Mayorka, İspanya, 31 Mayıs 1997

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.