Antonio Lopez Campillo

Antonio Lopez Campillo

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
1
Beğeni
·
233
Gösterim
Adı:
Antonio Lopez Campillo
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1925
– Neyi okuması gerektiğini bile bilmeyen müminlerle bu kadar tartışma yeter. Biz ateistlerin, size okuma zahmetine katlanmayacağınız kitaplar önermekle vakit kaybetmemizin anlamı yok. Bu nedenle ben sizden bir kaynakça istiyorum. Bakalım, Kuantum mekaniği konusunda neler okumuşsunuz...

– Doğrusu, beyefendi...

– Hiçbir şey mi? Galiba hiçbir şey! Öyleyse ne insanın ne de evrenin kökeninden söz etmeye hakkınız var sizin. Bir başka deyişle bu konuda bana söyleyeceklerinizin hiçbirinin en ufak değeri yok.

– Yani biz inananların artık konuşmaya hakkı yok mu?
.....
– Ama...

– Hiç boşuna yorulmayın! Bugün konuşmanıza izin vermeyeceğim, çünkü bize doğru dürüst bir kaynakça sunmaktan bile acizsiniz. Artık inananların böyle muamele görmesinin zamanı geldi. İnanç konuşmaya engel olur, her halükârda siz düşünmüyorsunuz ki zaten. İnanç akıl yürütmeye engel olur, zaten siz de akla mantığa uymuyor, akla mantığa aykırı şeyler yapıyorsunuz. İnanmak için kültür gerekmez, zaten siz de kültürsüzsünüz.

– Fakat beyefendi!..
Ateizm, hayalî yaratıkları ve olayları, metafizik inançları ve dinleri reddeden felsefi bir düsünce akımıdır.
Tanrısız düşüncenin temellerinin açıklaması üzerine devam eden kitapta, ateizm düşüncesine yeni inanmaya başlayanlara sorulan sorular karşısında nasıl mantıklı cevaplar verileceğini anlatan, diğer inançları eleştirisel bir anlatım söz konusu.
Ateizmin kurucularından sayılan Epikürün zaman zaman kendi düşüncelerini destekleme amaçlı sözlerinden örneklere yer veren yazar; ateizmin temel taşının inanmamaya inanmak olduğunu savunuyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Antonio Lopez Campillo
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1925

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 5 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.