Antonio Lopez Campillo

Antonio Lopez Campillo

Yazar
7.8/10
4 Kişi
·
8
Okunma
·
1
Beğeni
·
243
Gösterim
Adı:
Antonio Lopez Campillo
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1925
Evet, hükümetin bizi yazmaya yönelttiği şeyin sonucu bu işte. Hani şu liberal, dolayısıyla da tanımı gereği, özelleştirmelerin bayraktarı olan, ama yurttaşların inancını bir bakıma kamulaştıran hükümetin.
Sırf dinsel olan bir ahlak tanrı adına cinayet işler; laik olan bir ahlak ise öldürmek için hiçbir neden bulamaz. İki anlamlı istisna ABD ve Vakitan dışında, uygar ülkelerin çoğunda ölüm cezasının kaldırılmasının nedeni budur.
Bugün dinler, kiliseler, sinagog ve camiler birbirleriyle tanrıları uğruna mücadele etmiyor artık, verdikleri mücadele daha ziyade hayatta kalabilmek adına.
Tanrıya inanan, anne-babasını seven vatansever bir gençlik yönetenler için ideal gençliktir: itaatkâr, disiplinli, efendiden korkan bir gençlik. Görüyorsunuz ya, yönetenlerin ağzını sulandıracak bir gençlik. Şüphesiz bu ağızlarının suyunu akıtan durumla yöneticiler o kadar oynamışlardır ki sonucu ortada: Artık ne disiplinli, ne itaatkâr, ne de inançlı bir gençlik var karşımızda.
Hayatları kile bağlı olan Sümerlere göre tanrılar insanı kilden yaratmıştı. Geçimlerini sürü hayvanlarından sağlayan ilk Mısırlılara göreyse, ilk tanrılar hayvan-biçimliydi.
Tarihsel bakış açısından, kendine bir din icat eden toplum devlet dediğimiz şeyi de yaratır. Bunun sonucu olarak, iki kurum arasında, din ile devlet arasında, dinsel olan ile laik olan arasında çatışma başlar.
Yazar kitabı, İspanya'da okullarda din dersinin konulmasi üzerine verdiği bir tepki niteliği taşıyor. Eğitimin ve de toplumun laik olmasını isteyen yazar, ateist bir gencin karşılacagi olası tartışmalarda nasıl davranması gerektiği yönünde tavsiyeler veriyor. Aynı zamanda nasıl bir düşünce yapisinda olmasi yönünde de bir tavsiye gibi...

Yazarın, birçok dinden haberdar olduğu, bilgisi olduğunu anlıyoruz. Tüm inançlara saygılı ancak saygılı olduğu inanç mensuplarının kendisine ve diger ateistlere aynı ölçüde saygılı olmadığını ve yoksayildiklarini düşündüğünü anlayabiliyoruz. Aynı zamanda anarşist bir yapısı var yazarın. Kanım kaynadi adama. Hakkını savunan isyankar bir yapısi var ama aynı zamanda mantıklı...

Yine her zamanki din-ahlak konusu dikkat çeken bir konu kitapta. Alıştırma diyalog kısımları var. İnanan biriyle olası bir tartışma canlandiriliyor. Bu kısımlarda inanan tarafın verdiği cevaplar komigime gitti. Çünkü aklıma hemen çevremden veya tv ekranlarından hocalar olsun ya da normal insanlar olsun bir sürü kişi geldi ve komigime gitti.

Zevkli, kısa bir kitapti. Keyifli okumalar...
Ateizm, hayalî yaratıkları ve olayları, metafizik inançları ve dinleri reddeden felsefi bir düsünce akımıdır.
Tanrısız düşüncenin temellerinin açıklaması üzerine devam eden kitapta, ateizm düşüncesine yeni inanmaya başlayanlara sorulan sorular karşısında nasıl mantıklı cevaplar verileceğini anlatan, diğer inançları eleştirisel bir anlatım söz konusu.
Ateizmin kurucularından sayılan Epikürün zaman zaman kendi düşüncelerini destekleme amaçlı sözlerinden örneklere yer veren yazar; ateizmin temel taşının inanmamaya inanmak olduğunu savunuyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Antonio Lopez Campillo
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1925

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 8 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.