Antonio Lopez Campillo

Antonio Lopez Campillo

Yazar
7.7/10
12 Kişi
·
32
Okunma
·
1
Beğeni
·
289
Gösterim
Adı:
Antonio Lopez Campillo
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1925
• Ben ateisti yeğlerim, çünkü saygılı davrandığı halde hiçbir ödül beklemez, insanlığa inanmakla, başkasına saygı duymakla, kabul etmediği bir şey uğruna değil sırf insan adına yaraşır bir insan olmakla sınırlar kendini.
• Bilmem farkında mısınız, insanlara yardım ederken, gökten de bir şeyler beklemiyor !
İnananlar bayıla bayıla tanrı olmadan ahlâkın olmayacağını veya tanrı ölürse her şeyin mübah olacağını söyleyip dururlar. Bu katmerli yanlış yargı, kolayca çürütülebilir aslında.
Tanrı yaratma ihtiyacının ardından mutlaka hep bir dinin yaratılmasının nedeni budur, zira tek başına kalacak olursa (işte hiçbir müminin kendine sormayacağı soru) tanrı ne yapardı?
Evet, hükümetin bizi yazmaya yönelttiği şeyin sonucu bu işte. Hani şu liberal, dolayısıyla da tanımı gereği, özelleştirmelerin bayraktarı olan, ama yurttaşların inancını bir bakıma kamulaştıran hükümetin.
Doğrusu, beyefendi, öküzün altında buzağı aramaktan vazgeçilirse, meçhulden pekâlâ merak doğabilir. Herhangi bir gizemle, bilmek istediği bir şeyle karşı karşıya kalan modern bir insanı gözünüzün önüne getirin, illâ korkması gerekmez.
Içinde yaşadığımız bu ızdıraplar dünyasında duyulan teselli ihtiyacını ifade eder din: "ezilen yaratığın iç çekişi, kalpsiz bir dünyanın kalbi, ruhsuz bir ortamın ruhudur. Din halkın afyonudur."
İnanç yeterli olsaydı, vahye gerek olmazdı. Adeta tanrı, insanların inançsızlığından son derece endişe ettiği için, kendi varlığı hakkında yazmaktan başka çare bulamamıştır. Muhtelif dinlere ait metinlerin çoğunda karşımıza çıkan şey, hep tek tanrının Kitabı Mukaddes'teki "ben varım" yollu varlık iddialarıdır.
64 syf.
Ateizm, hayalî yaratıkları ve olayları, metafizik inançları ve dinleri reddeden felsefi bir düsünce akımıdır.
Tanrısız düşüncenin temellerinin açıklaması üzerine devam eden kitapta, ateizm düşüncesine yeni inanmaya başlayanlara sorulan sorular karşısında nasıl mantıklı cevaplar verileceğini anlatan, diğer inançları eleştirisel bir anlatım söz konusu.
Ateizmin kurucularından sayılan Epikürün zaman zaman kendi düşüncelerini destekleme amaçlı sözlerinden örneklere yer veren yazar; ateizmin temel taşının inanmamaya inanmak olduğunu savunuyor.
64 syf.
·Puan vermedi
Zorunlu din dersinin müfredata girmesi sonucunda böyle bir kitap yazma gereksinimi duymuşlar. Kısa olmasına rağmen gayet doyurucu. Bundan önce okuduğum Matthew Kneale'in kitabında dediği gibi, Marx Manifestodan önce Das Kapital'i sunsaydı herhalde kimsede böylesi etki yapmazdı.

Genel olarak ateistlerin tanrının var olmadığını kanıtlamaya ihtiyaç duymadıklarını, çünkü bir şeyin var olduğunu kanıtladığınız takdirde var olmadığı savının kendiliğinden çökeceğini ileri sürüyor gayet mantıklı bir şekilde.

Kitap uzun olmadığı ve epub halinin bulunduğu için fazla detay vermeme gerek yok, okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Antonio Lopez Campillo
Unvan:
İspanyol Yazar
Doğum:
İspanya, 1925

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 32 okur okudu.
  • 20 okur okuyacak.