Arka Kapak Dergisi

Arka Kapak Dergisi

Dergi
8.4/10
156 Kişi
·
544
Okunma
·
16
Beğeni
·
153
Gösterim
İnsanlardan kaçarak insaniyete sığındığımı fark ettiğim şu olgunluk yaşlarımda cevabı daima insaniyet olan huzursuzluklarım var.
Yeryüzünde insanlar ve yaratıklar yaşamaktadır ve insanların yararları gözetilirken yaratıkların başına neler geldiği önemli değildir. Batı insanı bütün donanımlarıyla yaşamayı hak etmekte, bir sahip ruhuyla yaşam kırıntıları bağışlamaktadır yaratıklara.
Yalnızlığını kalabalıklandırmasını bilmeyen, telaşlı bir kalabalık içinde yalnız olmasını da bilmez.
Modern dünya, idealist meczupların plansız ıslahat dünyası değil; realist açgözlerin hesapçı hasat dünyasıdır.
Gazze'de bir çocuğun bisiklet pedalı çevirmeyi öğrenmesinden önce nasıl hayatta kalabileceğini öğrenmesinin "olağan" olduğunu belirten Ersoy, Gazze'de çocuk olmanın bugün değilse bile yarın ölümü her an beklemek olduğunu ifade ediyor. Peki, bir çocuk ölümle her an yüzleşebileceği gerçeğiyle nasıl yaşayabilir, yaşayabilir mi?
Arka Kapak Dergisi
Sayfa 16 - Yunus Emre Tozal
Peyami Safa'nın genişçe yer aldığı bu sayı yine dolu doluydu.
Her yazı ayrı bir bakış açısı yaşattı bana.
Düzenli olmasa da, merak ettiğim yazarların resmini Arka Kapak' ta gördükçe bu dergiyi alıyorum:)
88 syf.
·26 günde·10/10
2017 'yi Dostoyevski ile bitirmek mükemmel oldu, "Suç ve Ceza'yı Niçin Okumalıyız?", "Yazmak ve En İyi Olmak Dostoyevski'nin Kaderiydi" başlıklı yazıları keyifle okudum. Aralık sayısı ile 2017 çok yerinde bir kapanışa sahne olmuş. Bol bol altını çizdiğim yerleri bile tekrardan okumak hiç sıkıcı olmadı.
88 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Agatha Christie'nin hayatı, kitapları, çözülemeyen cinayetler, şaşırtıcı sonuçlar , Hercule Poirot, Miss Marple ve daha fazlası.. dergi dosya konusunun yanında çeşitli kitapların incelemelerine yer vermiş.Bahsedilen kitapların çoğunu ilk kez duydum ve farklı konulardan farklı yazarlardan seçilmiş olmalarını çok beğendim. Müzik ve film önerilerine de yer verilen derginin içeriğini oldukça beğendim.
Dergiyi okumayı düşünenlere önerim ; Agatha Christie ile ilgili bölümleri okumadan önce
On Küçük Zenci
Roger Ackyord Cinayeti
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaplarını okuyun , spoiler la karşılaşmamak için:)
92 syf.
·10 günde·10/10
birdergiden
Sadece okurlar için değil, yazarlar için de Borges önemli bir "edebiyat gerçekliği"dir. Borges'in beyni artık dünya edebiyatının ortak muhayyilesidir.
Kadir Yılmaz/Dosya: Borges/Bir Yazarın Imge Olarak Portresi/ Sayfa: 24-25
.
birbenden
Efendimm 27 Nisan'da @sahafcafe41 'de Arka Kapak dergisi mütalaası yaptık. Dergiyi 4-5 aydır takip ediyorum. Kitap-kültür dergisi olduğunu daha önce bilseydim sanıyorum ilk çıktığı günden beri takip ederdim. Kitap tanıtım dergisi olması bence çok güzel. Kitabı okuyan dergi yazarlarının yorumlarını okurken hem farklı fikir sahibi oluyorsunuz hem de sanki kendinizi onlarla sohbet ediyor gibi hissediyorsunuz. Yani en azından ben öyle hissediyorum :) Derginin bu ayki dosya konusu Jorge Luis Borges idi. Haftalık kitap okuma etkinligimizdeki listede Borges'in Kum kitabı da vardı. Ikisini birlikte okumak güzel oldu. Kitabını okuduğum yazarı amiyane tabirle iç organlarına kadar öğrendim. Arka Kapak her ay olduğu gibi bu ay da çok güzeldi. Yarın da yeni sayısını almak için heyecanlanıyorum, güzel dergi vesselam, tavsiye olunur.
88 syf.
·5/10
Kesinlikle güzel bir dergi. Fakat eksiklikleri de oldukça fazla. Bana kalırsa dosya konularının incelemeleri yeterli ve hoş. Geri kalanı içinse ne yazık ki aynı şeyleri düşünmüyorum. Dergi bana sürekli ''Neden bu kadar kitap reklamı var ? Biraz da kitapların içeriğinden bahsedilseydi ya!'' dedirtti.
100 syf.
·26 günde·Puan vermedi
Arka Kapak yine mükemmel bir sayı ve zengin bir Refik Halid Karay dosyası ile 2016'yı noktalıyor. Feridun Andaç'ın "Dil Sürgününde" yazısı bu sayıdaki en güzel yazılardan biri olmuş.Her sayfasını okuduğum tek dergi diyebileceğim Arka Kapak sayıdan sayıya içeriğini ve okuyucu kitlesini zenginleştirecek gibi görünüyor.
88 syf.
·Puan vermedi
arka kapak'ın mart sayısın'da Stefan Zweig'e yer vermiştir kapağında ayrıca Dosya: Stefan Zweig-Satranç röpörtajdan tut denemeler yazılar dahilinde her şey vardır
88 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Arka kapak dergisini bu aralar tıpkı takip etmeye çalıştığım diğer dergilerin arasında hep görüyordum fakat bir türlü alıp okumak fırsatını bulamamıştım. Özellikle Bursa şehirler arası terminalinde yada şehir içi metro istasyonlarında metrodan indikten sonra gözüme sürekli takılıyordu. Sonuçta 20. sayıda okuyabildim ve bugüne kadar edebiyat merakımda nabzımı sürekli teyakkuz halinde tutacak bir dergiyi diğer dergiler sınıfına koyup ihmal ettiğimi farkettim. Çünkü arka kapak çok iyi hazırlanmış bir dergi. Bu sayısının kapak konusu Sait Faik Abasıyanık idi. Doyurucu bilgilere kavuştum. Bununla birlikte kitap tanıtımları, sinema yazıları ve denemeleri içten ve samimi geldi.Lüzumsuz alıntılara gerek kalmadan önemli ve yerinde alıntıları da derginin köşelerine serpiştirmişler.Dergiyi başarılı buldum.Okumanızı ve takip etmenizi tavsiye ederim.
88 syf.
·Puan vermedi
Okuduğum 2. Arka Kapak sayısı. Okumak istediğim birçok yazarın kitabıyla karşılaştım. Özellikle yukio mişima'ya ayrılan bölümü herkese öneririm. Japonlar bana hep garip gelmişti, hala geliyor ve onlara olan ilgimi mangadan öteye Haruki Murakami'yle geçiriyorum şuan. Bir hayli merak ettiğim Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu'nu okuyorum yavaş yavaş. Birkaç kitabı daha indirdim,daha sonrasında Yukio Mişima'nın 4 lü serisine başlayacağım inşallah. He Arka Kapak diyordum. Bende "Kitabı okumayan ama filmden ötürü Tolkien'e hayran olan giller"denim. Neden? Gözümü korkuttular,ama galiba şimdi hazırım, hele bir japon edebiyatını biraz okuyayım,tüm filmlerini izlediğim hobbit'i ve yüzüklerin efendisi serisini okuyacağım. Okul açılacak, aslında ingilizce eserler okumaya devam etmem gerek ama işte, okuk açılsın bakarız...umarım. Bu sayı beni etkiledi,sırça fanus'a da en yakın zamanda başlayacağım. Ne çok kitap ve ne kadar az zaman...
88 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Tolkien hakkında geniş bir inceleme yapmış dergi. Okuması zevkliydi. İçinde değindiği konular sanki yüzüklerin efendisini okurmuş hissi veriyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Arka Kapak Dergisi

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 544 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 171 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.