Arka Kapak Dergisi

Arka Kapak Dergisi

Dergi
8.4/10
170 Kişi
·
742
Okunma
·
38
Beğeni
·
672
Gösterim
Adı:
Arka Kapak Dergisi
Unvan:
Dergi
Doğum:
Ekim 2015
Ölüm:
Eylül 2018
Üç yıl boyunca aralıksız bir şekilde aylık yayınlanan dergi Eylül 2018'de ekonomik sıkıntılardan dolayı 36. sayısı ile yayın hayatına son verdi.
İnsan, çepeçevre ihtiyaçlarla kuşatılmış olan bir varlıktır. Sürekli bir şeylerin eksikliği içerisinde olur ve bunların temini için bir ömür gayret gösterir.
Türklere göre insan hayatı geçici olduğundan yapılarda kısa ömürlü ahşap kullanılmış. Toplumsal ve dini yapılar ise kalıcı olması gerektiğinden,sonsuzluğu temsil eden taş ve tuğla tercih edilmiş.
Adım adım deliliğe doğru gidiyordu. Büyük fikirleri,büyük romanları vardı,dünya edebiyatının çizgisini değiştiriyordu ama yine de yoksulluk,sara krizleri,kumar bağımlılığı ve aileden gelen darbelerden kurtulamıyordu. Tıpkı Rusya gibiydi. ülkesinin kaderini kopyalamıştı.
"İki şey var ki, ruhumu hep yeni, hep artan bir hayranlık ve müthiş bir saygıyla dolduruyor: Üzerimdeki yıldızlı gökyüzü ve içimdeki ahlak yasası."
Peyami Safa'nın genişçe yer aldığı bu sayı yine dolu doluydu.
Her yazı ayrı bir bakış açısı yaşattı bana.
Düzenli olmasa da, merak ettiğim yazarların resmini Arka Kapak' ta gördükçe bu dergiyi alıyorum:)
72 syf.
·9/10
Son yıllarda furya haline gelen edebi dergi karmaşasında ne okusam sorusu kafaları karıştırmaya devam ederken tek derdi "EDEBİYAT" olan bir dergi Arka Kapak.. Her sayısı bir yazar odağında olsa da zengin edebi içeriğiyle edebiyat sevdalılarını doyuracak cinsten.. Dergi 36. sayısından sonra yayın hayatına veda etti. Ancak ilk 36 sayı kitaplıklarda yerini almak için bekliyor. Babil.com üzerinden uygun fiyata bulmanız mümkündür. İyi okumalar diliyorum
88 syf.
·26 günde·10/10
2017 'yi Dostoyevski ile bitirmek mükemmel oldu, "Suç ve Ceza'yı Niçin Okumalıyız?", "Yazmak ve En İyi Olmak Dostoyevski'nin Kaderiydi" başlıklı yazıları keyifle okudum. Aralık sayısı ile 2017 çok yerinde bir kapanışa sahne olmuş. Bol bol altını çizdiğim yerleri bile tekrardan okumak hiç sıkıcı olmadı.
68 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
dergilerin eskiyenleri hiç güncelliğini kaybetmiyor.
arka kapak, sonunda koşarken kendisine yetiştiğim bir dergi.
meraklıları illaki vardır, çünkü içinde yok asla yok.
İsmet Özel'le başlayan dosya konusunu arka kapağını süsleyen en yakın arkadaşım nazan'la kapattım.
şahane bir dergi, yeni sayılarına yetişeceğim şimdi.
88 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Agatha Christie'nin hayatı, kitapları, çözülemeyen cinayetler, şaşırtıcı sonuçlar , Hercule Poirot, Miss Marple ve daha fazlası.. dergi dosya konusunun yanında çeşitli kitapların incelemelerine yer vermiş.Bahsedilen kitapların çoğunu ilk kez duydum ve farklı konulardan farklı yazarlardan seçilmiş olmalarını çok beğendim. Müzik ve film önerilerine de yer verilen derginin içeriğini oldukça beğendim.
Dergiyi okumayı düşünenlere önerim ; Agatha Christie ile ilgili bölümleri okumadan önce
On Küçük Zenci
Roger Ackyord Cinayeti
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaplarını okuyun , spoiler la karşılaşmamak için:)
72 syf.
·Puan vermedi
Tüm sayılarını okumuş olmama rağmen, sırf içindeki bolca ve kaliteli kitap tavsiyeleri için, tüm sayıları satın aldım. Tabii ilk sayıyı henüz piyasada bulamadım ama acelesi yok.. Hep dediğim gibi, Notos ile birlikte en kaliteli kitap ve kültür dergisidir Arka Kapak.. Umarım en kısa zamanda yeniden piyasaya geri dönerler...
92 syf.
·10 günde·10/10
birdergiden
Sadece okurlar için değil, yazarlar için de Borges önemli bir "edebiyat gerçekliği"dir. Borges'in beyni artık dünya edebiyatının ortak muhayyilesidir.
Kadir Yılmaz/Dosya: Borges/Bir Yazarın Imge Olarak Portresi/ Sayfa: 24-25
.
birbenden
Efendimm 27 Nisan'da @sahafcafe41 'de Arka Kapak dergisi mütalaası yaptık. Dergiyi 4-5 aydır takip ediyorum. Kitap-kültür dergisi olduğunu daha önce bilseydim sanıyorum ilk çıktığı günden beri takip ederdim. Kitap tanıtım dergisi olması bence çok güzel. Kitabı okuyan dergi yazarlarının yorumlarını okurken hem farklı fikir sahibi oluyorsunuz hem de sanki kendinizi onlarla sohbet ediyor gibi hissediyorsunuz. Yani en azından ben öyle hissediyorum :) Derginin bu ayki dosya konusu Jorge Luis Borges idi. Haftalık kitap okuma etkinligimizdeki listede Borges'in Kum kitabı da vardı. Ikisini birlikte okumak güzel oldu. Kitabını okuduğum yazarı amiyane tabirle iç organlarına kadar öğrendim. Arka Kapak her ay olduğu gibi bu ay da çok güzeldi. Yarın da yeni sayısını almak için heyecanlanıyorum, güzel dergi vesselam, tavsiye olunur.
88 syf.
·1 günde·9/10
Hayranlığım sebebiyle, Arka Kapak Dergisi'nin bu sayısıyla incelemelere başlamayı uygun gördüm. Dergiyle ilk karşılaştığımda, kendisini " kitap ve kültür dergisi " olarak tanımlaması çok hoşuma gitmişti. Nitekim Arka Kapak Dergisi, içerik bakımından bu tanımlamalarını destekler nitelikte. Öyle ki, yoğun kitap tavsiyeleri nedeniyle yavaş yavaş okumak durumunda kaldım. Üstelik sayılarında, dosyayı oluşturan konunun dışında pek çok farklı kültürel konuya değinmesi de çok hoş.

Notos ile birlikte, ülkemizdeki en kaliteli kültür dergisi diyebilirim. Umarım en kısa zamanda, yeni yayınlarıyla edebiyatımızı zenginleştirmeye devam ederler...
68 syf.
·Beğendi·7/10
Bu dergiyi edinip okumadan önce İsmet Özel'i yalnızca isim olarak ve birkaç kitabıyla tanıyordum. Fakat bu dergiden sonra kalemini besleyen şeyleri, düşünce yapısını, hayatını, yazdıklarının bir nevi başkaldırı olduğunu öğrendim. Ve yeni bir insanı tanımanın mutluluğunu yaşadım. Artık İsmet Özel ismi geçtiğinde aklımda birçok düşünce beliriyor.

Sadece bilgi içerikli diye sıkılma korkusuyla başladığım bir dergiyi böyle güzel hislerle kapatmak gerçekten müthiş bir şey. Yeni şeyler öğrenmenin hazzı gerçekten bambaşka.
82 syf.
·5 günde·8/10
Bu muhteşem dergiyi neden daha önce okumamışım diye kendime kızdım gerçekten çok kaliteli bir içerik oluşturulmuş. Her şeyden önce içeriğinin yüzde doksanı kitaplarla ilgili. Derginin 36. sayıda kalması da büyük bir talihsizlik bence. Kitap incelemeleri çok iyi ve her inceleme o kitabı okumuş kadar size tat verir. Çocuk kitaplarına bir bölüm ayırmaları ayrı bir güzel olmuş. Tabii ki sadece kitapla kalınmamış aynı zamanda film incelemesine de yer verilmiş.

İstanbul'un Velileri ve Delileri, Al Pacino, Ölü Zaman Gezginleri, Yasa Koyucular ile Yorumcular, Daha, Adakale, Yüzyıllık Yalnızlık, Arı Usun Eleştirisi gibi kitapların incelemelerini bulabileceğiniz bir sayı olmuş. Üstünde duracağım kitap ise Lawrence Grobel'in Al Pacino ile yapılan söyleşilerinden oluşan kitap 'Al Pacino'. Açıkçası Al Pacino, filmlerini beğenerek izlediğim dünyaca ünlü bir oyuncu tabii her oyunculuğun altında yatan bir yetenek ve bir felsefe yatar. Yeteneği görüyorduk ama bu kitaptan yapılan alıntılar ve Feridun Andaç'ın incelemesi, o felsefeyi bir nebze de olsa gün yüzüne çıkarmış. Beni en fazla şaşırtan konu ise onun Çehov, Shakespeare, Dostoyevski, Balzac gibi birçok yazarı yakından takip etmesiydi. Kitaptan yapılan şu alıntı film ve kitap arasındaki bağı ya da oyuncu ile yazarın kaderini izah etmede ufuk açıcı nitelikte:

"Lawrence Grobel, ona, "Kral Lear"ı oynayabileceği bir yaşa gelip gelmediğini sorduğunda Al Pacino'dan aldığı yanıt onun birikimini/oyunculuk deneyimini, öğreticiliğini tümüyle ortaya koyacak düzeyde: 'Lear'ı denemem gerek. Rolde ne kadar rahat olacağımı görmek için her şeyi olduğu gibi bunu da denemem gerek. Sormam gereken sorular : Bu iki kızı onu neden sevmedi ve diğeri neden sevdi olacaktır. Ona, diğerlerine yapmadığı ne yaptı. Lear'ı oynarken bu şekilde çalışılmalı. İlk okumada metaforlar anlaşılıp, fikirlerin ne olduğuna bakılmalı, daha sonra oyun, anlaşılır ve yorumlanabilir bir şeye dönüştürülmelidir. İnsanların, çocukların arasındaki ilişkilerle ve Lear'ın aradaki hayatıyla, eşiyle nasıl bu noktaya geldikleriyle kesinlikle ilgilenirdim.
Neyin uğraşısını verdi? Neye benziyordu? Nerede olurdu? Bir şey ifade etmesi için nasıl yapılması gerekirdi? Başlangıçla bu tür nüanslar çok önemli olurdu. Lear'i oynayacak olsaydım, Lear'ın nifuz edebileceği bir karakter bulmam gerekirdi. Bu kim olurdu? Bu karakteri oynamam için bana ne mesafe verirdi?' "

Keyifli ve Bilinçli okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Arka Kapak Dergisi
Unvan:
Dergi
Doğum:
Ekim 2015
Ölüm:
Eylül 2018
Üç yıl boyunca aralıksız bir şekilde aylık yayınlanan dergi Eylül 2018'de ekonomik sıkıntılardan dolayı 36. sayısı ile yayın hayatına son verdi.

Yazar istatistikleri

  • 38 okur beğendi.
  • 742 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 218 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.