Artemis Günebakanlı

Artemis Günebakanlı

Çevirmen
8.4/10
82 Kişi
·
234
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
152 syf.
*Gerçeklerin Üstüne *

Herkesin kendine yakın gördüğü bir akım vardır yada görüşlerini az buçuk beğendiği de diyebiliriz.Ve tabi kendi nezhimde ben Sürrealist takılan biriyim.

Peki nedir bu Sürrealizm?

Kelime anlamı olarak gerçeküstücülük demektir.Gerçeküstücülük akımı, gerçek dışı anlamında değil aksine gerçeğin insandaki iz düşümü şeklinde bir yaklaşımdır. André Breton öyle bir manifesto hazırlamış ki kitaba ilk sayfalarından itibaren hayran olmamak elde değil. Andre Breton'a göre gerçeküstücülük, bilinç ile bilinç dışını birleştiren bir yoldur.  Andre Breton'un yanısıra P. J. Jouve, Pierre Reverdy, Robert Desnos, Louis Aragon, Paul Eluard, Antonin Arnaud, Raymond Queneau, Philippe Soupault, Arthur Cravan, Rene Char gerçeküstücülük akımının önemli isimleridir. Ve tabiki ünlü tabloları ile tanıdığımız müthiş Salvador Dali.

Ve yazarımız Breton der ki:

"Gerçeküstücülük, ister söz, ister yazı ile ya da başka bir yolla, düşüncenin gerçek işleyişini ortaya çıkarmak içim başvurulan, içinden geldiği gibi yazma yöntemidir. Bu, aklın denetimi olmaksızın (rüyada olduğu gibi) her türlü estetik ve ahlak kaygısı dışında düşüncenin yazılışıdır". 

Mutlaka okunması gereken bir bildirge ve sitede az okunmasına üzüldüm.
Sınırları hayal gücümüzle zorlamak onu layık olduğu yere getirecektir. Ve bunu yapmalıyız. Eminim içimizde bir Dali vardır.
128 syf.
·2 günde·8/10
Timothy William Burton’ın sıra dışı ve tuhaf öykülerinden oluşan, kahramanlarının genellikle insan dışı gotik varlıklar olduğu öykü kitabıdır.

Genellikle bir çocuk kitabı olduğu düşünülür; fakat içerisindeki öykülerde çocukların boyunu aşan göndermeler de yer almaktadır.

Bazı öyküleri hem anlamlı buldum hem de sevdim. Bazılarını ise anlamakta güçlük çektim. Her şeye rağmen, eğlenceli ve hiç sıkmayan bir kitaptı. Farklı tarza sahip kitapları sevenlerin mutlaka seveceği bir kitap olduğunu düşünüyorum.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Tim Burton'ın olası bütün film karakterlerini bir kitaba toplayıp hepsinden azar azar tadımlık bölümler yazdığı bir kitap gibiydi. Keza çizimlerde bir o kadar şahane idi. Eğlenceli ve hüzünlü bir saat geçirmek için fazlasıyla hoş bir seçim :)

İyi okumalar,
152 syf.
·15 günde·8/10
İkinci kez okuduğum iyi oldu dediğim kitabe. Sanırım bazı kitaplar ikinci kez okunmalı mutlaka. Güzelliklerin nadir olduğu bir ülkede, (doğal olarak) güzelliklere alışık olmayan aciz insan beyni hatırlayamıyor çünkü böylesine güzel bir kitabı.
318 syf.
·9/10
Psikopos Timothy Archer'ın Ölü Deniz Yazmaları arasında bulunan Zadokite mezhebine ait el yazmalarının gün yüzüne çıkmasıyla kendi dinsel inancını sorgulamasını anlatan bu roman yazar P. K. Dick'in gnostizme olan ilgisini ortaya koyduğu Valis üçlemesinin son kitabı. Zihin acıcı buldugum bu romanı beğenerek okudum.
128 syf.
·1 günde·8/10
"Yüzümüzde asılıp kalacak gotik bir gülümseme..."

Tim Burton'ın o garip, tuhaf ve sıradışı dünyasını seven her gotik hayalperestin doyamayacağı yarım saat süren çok tatlı bir kitap. Her şiirin hikayesi yaratıcılığıyla çekiyor içine. En sevdiğim ise Toksik Çocuk Roy oldu sanırım. Tim Burton yapımlarını seyredip sevmiş kimse almalı, okumalı, resimlerini dakikalarca incelemeli ve tekrar okumalı. Her ne kadar Artemis Günebakanlı tarafında çok hoş bir çeviri yapılmış olsa bile orjinalini de okumak isterim kitabın.
128 syf.
·10/10
tim burton nın yaptığı her işi o kadar çok seviyorum ki , onunun bu dünyadan değilmiş gibi başına buyruk halleri , çizimleri , fikirleri o kadar orijinal, farklı ve şahsına munhasır ki düşünürken ile istemsizce gülümsüyorum
kısa kısa nesir biçimde yazılmış birçok yaşam var , mutlaka mutlaka denk gelirseniz okuyun
ama yavaş okuyun 15 dakikada bitiyor :(
128 syf.
·Puan vermedi
Sinemaya yansıttığı gotik tarzını şiir kitabına da yansıtmıştır Tim Burton. Çizimleri için bile sevilir. Kütüphanemde olduğu için mutlu olduğum kitaplardan biri.
128 syf.
·Beğendi·7/10
Çocuk Kitabı kategorisine uymayan gotik anlatıyı eleştirel hikayelerle çocuk hikayeleriymişçesine verebilen, etkisi okunma süresi kadar kısa olmayan, güzel eğlenceli ve düşündüren, Tim Burton'ın büyük şeylere küçük bakışının bir ürünü de diyebileceğimiz , filmlerinin etkisini aratmayan başarılı bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Artemis Günebakanlı

Yazar istatistikleri

  • 234 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 168 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.