Arthur Schniztler

Arthur Schniztler

Yazar
7.1/10
10 Kişi
·
21
Okunma
·
1
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Arthur Schniztler
Unvan:
Yazar
Doğum:
Leopoldstadt, Viyana, Avusturya, 15 Mayıs 1862
Ölüm:
Viyana, Avusturya, 21 Ekim 1931
"Aynı kalbinin çarpıntısı gibi, her aldığı nefes gibi -eskiden gözlerinin gördüğü güneşin ışıkları ve gördüğü her güzel manzara karşısında o azap veren acıyı artık aynı şiddetle hissetmiyor olsa da- içinde değişmeyen ve dinmeyen bir acıma duygusu hâkimdi."
"Artık bilinmeyen ve benimle alay eden bir güçle,eşit koşullarda olmadığımızı ,bir savaşın içerisinde olduğumu biliyordum ve sonumun gösterildiği o günü gitgide büyüyen bir huzursuzlukla bekliyordum."
"Sonra birini tanıdım,gençti ve yirmi yaşlarında kör olmuştu.Her gece en güzel havai fişeklerin rüyasını görürdü,olabilecek tüm renklerde üstelik..."
“ Carlo kör adamın koluna daha sıkı sarıldı, birlikte yürümeye devam ettiler. Öncekinden daha hızlı adım atmaya başladı çünkü Geronimo’nun yüzünde çocukluk yıllarından beridir hiç görmediği mutlu bir gülümseme vardı. Carlo da gülümsüyordu. Sanki bundan sonra başına kötü hiçbir şey gelemezdi, ne mahkemenin önünde ne de dünyanın herhangi bir yerinde. O kardeşini geri almıştı. Hayır, asıl şimdi onun bir kardeşi olmuştu!.. “
“ Oysaki o da en az benim kadar biliyordu onun acı çektiğini ve ömrü boyunca da bu acıyı bir hayvan gibi çekeceğini. “
127 syf.
·1 günde·8/10
Kitabın sadece Yunan Dansçı Kız'ı anlatan bir roman olduğunu düşünmüştüm ama farklı konularda 5 hikayeden oluşuyor. Hikayelerin konusu ilgimi çekti özellikle Kör Geronimo ve Kardeşi çok tatlıydı :) Yazarın akıcı ve açık bir dili var bu yüzden 2-3 saatte bitirilecek bir kitap.
127 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
“Ölmek” adlı eseriyle tanıştığım yazar “Yunan dansçı kız”da da ölüm teması üzerinde duruyor en çok ancak bu sefer farklı yüzleriyle.Kimi zaman merkezde kimi zaman yan yollarda karşımıza çıkarıyor ölümü.

Beş öykünün olduğu kitapta,karakterlerin hemen hepsi bir sır ile yaşıyor.Sonunda açığa çıkacak irili ufaklı sırlarla.Tüm karakterler yanındakilerle yakın ilişkide,gözden kaçamayacak kadar yakınlarında.
Zaman ve mekanlar ise belirsizliğiyle rahatsız etmiyor okuru.Aksine zamansız bir üslup kazandırıyor yazara.

Ölüler konuşmaz’da aldattığı eşine her detayı anlatmak zorunda kalan bir kadın görüyoruz.Kehanet’te kaçmaya çalıştığı kaderiyle er geç yüzleşen bir adamı..Kitapa adını veren Yunan dansçı kız’da kıskançlığı,Kör Geronimo ve kardeşi’nde güveni işliyor yazar.Yeni Şarkı’da ise beklemenin ne denli acı verici olabileceğini..

Kolay okunan,yormayan ve güzel bir tat bırakan öyküler bunlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Arthur Schniztler
Unvan:
Yazar
Doğum:
Leopoldstadt, Viyana, Avusturya, 15 Mayıs 1862
Ölüm:
Viyana, Avusturya, 21 Ekim 1931

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.