Arzu Akbatur

Arzu Akbatur

Editör
0.0/10
0 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
712 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Muazzam öyküler... Olağanüstü yazarlar...

Kitabın giriş öyküsü yanlış sayfaya konulmuş naçizane fikrim, biraz karmaşık buldum ve sert bir geçiş yapıyorsunuz, içerisinde daha hafif öyküler de var yine kendi çağıyla alakalı giriş için onlardan bir tanesi konulabilirdi ilk sayfaya.Kitabı okuduktan sonra tekrar başa dönüp ilk öyküyü tekrar okudum.

Şunu açıkça söyleyebilirim bilim kurgu okumamış bir insana bile bilim kurguyu ziyadesiyle sevdirir bu kitap.İçerisinde beni 3-5 saat düşündüren öykülerde oldu.Sindire sindire okudum kitabı.Her hikayeden önce yazarı ve eserleri hakkında bilgi verilmesi çok hoş olmuş, ben öyküleri okuduktan sonra yazarları hakkında yine de internetten araştırma yaptım. Çok sağlam yazarlar tanıdım.Dop dolu bir kitap.Bulabilirseniz mutlaka alıp okuyun...

Lloyd Biggle kesinlikle okuyacağım yazarlar arasına girdi.Ezgibent hikayesiyle beni büyüledi.Aynı şekilde Edmond Hamilton çok sağlam bir yazar. Ters evrim hikayesi çok olağanüstüydü. Ursula K. Le Guin beklentim yüksekti hikayesini basit buldum, Ray Bradbury (fahrenheit 451 yazarı) çok popüler bir yazar olduğu için bunda da beklentimi yüksek tutup okumaya başladım ve kesinlikle tatmin ediciydi artık kitaplarını yavaş yavaş okumaya başlayacağım.

Kitap 3 bölümden oluşuyor;
“Altın çağ
Yeni Dalga
Medya jenerasyonu “şeklinde.
27 öykü ve 27 yazardan oluşan dev kadro.

****
Bu sitede öyle bir insan var ki... Bana kitabı uygun fiyatlı olarak satmasını rica ettim okurdan kitabın karaborsa değerini bilen biliyor ama o bırakın para almayı kitabın kargo parasını bile bana ödetmedi. Çok müteşekkirim, hala aramızda iyi insanların, çıkarsız düşünen insanların olması insanlığa dair umutlarımın yeşermesine sebep oldu. Aramızdaki iyi insanları kaybetmeyip günden güne artması dileği ile...
712 syf.
·5 günde·10/10
Herkese merhabalar,
Okurken çok keyif aldığım bir kitabin yorumuyla geldim. Adının hakkını fazlasıyla veren bir kitap olmuş. Okuduktan sonra hem Bilimkurguya doydum, hem de daha fazlasını istediğimi farkettim.
İthaki Yayınlarının, bilimkurgu serisinin 30. kitabı. Orson Scott, kendince yüzyılın en iyi bilimkurgu öykülerini bir arada toplamış ve müthiş bir kitap hazırlamış. İçerisinde 27 yazarın 27 öyküsü bulunmakta. Bazı yazarları daha öncesinden duymuş ya da okumuştum;Ray Bradbury, George R. R Martin, Isaac Asimov, Ursula K. Le Guin gibi... Bazılarını da ilk defa bu kitap sayesinde öğrendiğim; Poul Anderson, Lloyd Biggle, Jr., Harlan Ellison gibi...
Kitap farklı öykülerden oluştuğu için tek tek yorum yapamayacağım maalesef ama okuyup çok beğendiklerimden bir kaç tanesi yazabilirim. Biggle'in Ezgibent'i, Pohl'un Dünyanın Altındaki Tünel'i, George Martin'in Çölkralları'nı( kurgusuna vurulduğum, tek kelimeyle mükemmel bir öykü) en beğendiklerimden oldu.
Birde kitabın en sevdigim iki özelliğinden bahsedeceğim. İlki öykülerden önce o yazarın hakkında kısa bilgiler içermesi, ikincisi ise yayınevinin güzel jesti.Kitap bir üniversitenin "Çeviri Projesi" kapsamında öğrenciler tarafından çevrilmiş olması.
Son olarak, kitabın yayın haklarıyla ilgili bir sorundan dolayı tekrar basımı olmayacakmış sanırım. İyi ki zamanında öğrenip, hemen almışım. Kitapla kalın...
Açıkçası bir türlü piyasada bulamadığım bir kitap. Pdf olarak ta bulamıyorum. Bulan yada elinde olan varsa mail adresimi atsam ve bana atsa çok minnettar kalırım
712 syf.
·Puan vermedi
Çeşit çeşit hikâyeye ev sahipliği yapan bir bilimkurgu galaksisi var. Birisi için gezegen olanın bir başkası için cüce-gezegen statüsünde değerlendirildiği, türlü gök cismine ev sahipliği yapan bir galaksi bu. Hem de varlığı kesin, ebatları ve nelerden meydana geldiği tartışma konusu olup duran bir galaksi.

Türü ve temsilcilerini tanımlama çabası için alınan her referans noktası ancak tartışmaların alevini körüklemeye yarıyor. Zihinlerin tazelenmesi ve yeni fikirlerin üretilebilmesi namına yararlı tartışmalar bunlar; buna şüphe yok. Süreç içerisinde nesnel bakış açısı ile aşırı öznel bakış açısının karıştırılmasıysa yararlı bulunamayacak tek şey. Çünkü bir kurmacanın nesnel açıdan kendi iç dinamiklerine göre neler vadettiği ve bunları nasıl karşıladığı yönünden incelenmesi, öznel açıdan ise kişisel zevklerin biçimlendirdiği kalıplara göre değerlendirilmeye tabi tutulması söz konusudur. Nesnelliği baştan kabul etmesi, öznelliğiyse umursamaması neticesinde, türü oluşturan üç temeli dikkatlerden kaçırmak tek ortaklıkları.

Bu üç temel: Spekülasyonlar, o spekülasyonlardan türetilmiş gerçeklikler ve bu ikisinin tesisini sağlayan anlatım ve biçem. Üçlünün belli dozajlarda ayarlanma ve birleştirilme yöntemi, hikâyelerin başarı ve başarısızlık skalasını etkileyen başat faktör. Tek bir spekülasyona ve basit bir anlatım tarzına sahipken, kendi gerçekliğini ikna ettirmedeki ustalığı başarı getirtmiş hikayeler varken; ilk ikisinin kılı kırk yarmasının üçüncünün zayıflığına kurban gittiği hikayeler de mevcut. Bunlar üçlünün teoride kolay, uygulamada zor dengesinin sonucu. Bu yüzden onları ve etkilerini kavramak, iyi ile kötünün, başarılı ile başarısızın sebeplerini anlamak açısından önemli.

Cemalettin Sipahioğlu

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...bilimkurgu-oykuleri/
712 syf.
Bu kitabı çıktığı gibi alıp yavaş yavaş okudum, hikayeler arasına farklı kitaplar attım. Kitabın oluştuğu üç bölümden ilki çok hoşuma gitti fakat daha sonraki kısımlar benim tarzımdan biraz uzaktı arada birkaç öykü hariç. Bu kitabı hızlıca okumaktansa ara vererek öyküleri sindire sindire okumak daha iyi oldu. Her öykünün başında yazarı hakkında kısa bir bilgi ve türe kazandırdıkları verilmesi güzel bi ekleme olmuş. Kitap boyunca 27 farklı yazardan 27 farklı öykü okuyarak farklı dünyalara gidilebiliyor. 700 sayfalık bir roman 3-5 günde rahatlıkla okunabilecekken bu kitabı o kadar hızlı okumamak gerekir diye düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 137 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.