Asel Baibolova Mazlum

Asel Baibolova Mazlum

Çevirmen
8.6/10
11 Kişi
·
55
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Adı:
Asel Baibolova Mazlum
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Eh be Tolstoy...
Üstad olduğun ne kadar da belli oluyor...
Keşke şimdiki yazarlar senin kalem gücünün onda birine sahip olsalar. Ama nerdee...

Tolstoy'un bu eserinde içerisinde 12 farklı öyküden oluşuyor. İnsan bu öyküleri okudukça her ayrıntıya dikkat etmeli çünkü boşa söylenen tek bir ifade yok. Bu mükemmel öyküler içerisinde insanı boğmadan hayata dair güzel mesajlar veriyor.

Kim ne derse desin başta da dediğim gibi, usta yazarın hali başka oluyor. Bunu popülariteye dayanarak falan da söylemiyorum. Okuyunca ne demek istediğimi daha anlayacaksınız.

12 farklı öykü-masal tarzı metin var ama içlerinden birine bile bu olmamış ne demek istediğini anlamadım deme imkanınız yok. Çünkü yazar gerçekten büyük bir ustalıkla işini yapıp okurun anlayacağı şekilde fazla hiçbir kelime sarf etmeden çok net bir şekilde anlatımını gerçektirmiş.

Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Pek okunmamış bir eser ama okuyunca Tolstoy'un kalbi burda atar diyeceğiniz türden güzel ifadeleri var.
Keyifli okumalar dilerim...
134 syf.
·8/10
"Kötüyü değil, kötülüğü yok etmeli. İyi insanlar ancak böyle çoğalır. Tutuşturan elle değil, kıvılcımla mücadele edilmeli. İyilik istiyorsak eğer dünyada, ateşi kıvılcımken söndürmeli!"
Tolstoy... Hayatı boyunca yazdığı hikayelerde; iyiliği, doğruluğu, yardımseverliği, komşuluk ilişkilerinin önemini, adaleti, sevginin gücü gibi birçok güzel duygu ve fikri hikaye ve romanlarına işlemiş bir yazar. Oğlunu hayattayken kaybeden bu yazar oğlunun acısını unutabilmek için 80 yaşında bisiklet sürmeyi öğrenmiştir. Yazar, yaşadığı onca acıya rağmen hayata tutunabilmiştir ve bu beni gerçekten çok etkiledi. Hayatını araştırdığımız zaman din ve felsefi görüşlere olan ilgisi dikkat çekicidir ve bu görüşleri eserlerine aktardığı görülmektedir. Hikayeleri, elbette ki göreceli olmakla birlikte, insanın içine dokunan ve huzurla dolduran hikayelerdir. Aynı zamanda karamsar bir olay çerçevesinde gelişen hikayeleri de bulunduğu gibi sonu şaşırtıcı bir şekilde yine huzur verebiliyor. Çünkü bu hikayelerde de önemli evrensel değerlerden olabildiğince naif ve süssüz bir şekilde bahsediliyor.
Beğeneceğinizi düşündüğüm bu kitabı sizlere tavsiye ederim. İyi okumlar.
128 syf.
·Puan vermedi
Önce kendi kalbini temizleyip. Sonra başkalarının kalplerini temizleyebilirsin. (Tolstoy Tanrı herşeyi bilir) hep bu kitaplar yüzünden bu kadar iyi oldum
128 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Merhaba bugün, edebiyatın yoksunluklarını kendi sözcükleri ile yamalamaya çalışan bir yazarın, çok bilinmedik ama insanlık hissiyatına daha da yaklaşmak isteyenlerin okuması gereken bir kitap ile karşınızdayım.

Kitaptan sadece bir cümle ile bahsetmem gerekseydi, usta bir yazarın iyiliği ve iyiliğe dair her şeyi yüz yirmi sayfaya sığdırabildiğinden bahsederdim kesinlikle. Kitap, birkaç öyküden oluşmakta lakin hayatınızın kılcal yollarına çok büyük etki edebilecek öğütler içermekte. Bu öğütler, size direkt olarak verilmese de kolay bir bulmaca ile anlayabileceğiniz şekilde. Dili açık ve net. Kavram karmaşası yok, herkesin okuyabileceği seviyede.

Kitap, İncil'den alıntılar içermekte. Fakat bu alıntılar evrensel bir şekilde olup, tek bir taraftan değil, objektiftir. Yazar aynı zamanda, sadece kendi milletine ya da kendi dinindeki insanlara değil de bütün insanlara ulaşmaya çalışmış ve bunu başarmış.

Kitabın kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum. Herkese tavsiye ediyorum. İyi okumalar.

Sonuçta, tanrı her şeyi bilir..

Yazarın biyografisi

Adı:
Asel Baibolova Mazlum

Yazar istatistikleri

  • 55 okur okudu.
  • 67 okur okuyacak.