Aslıhan Elif

Aslıhan Elif

Yazar
8.8/10
8 Kişi
·
18
Okunma
·
3
Beğeni
·
621
Gösterim
Adı:
Aslıhan Elif
Unvan:
Yazar
İnsanlar aşkın da nefretin de en derin duygular olduğunu iddia eder hep. Bunu söyleyen insanlar hiç çaresiz kalmamış belli ki. Çünkü çaresizliği iliklerine kadar yaşamış herkes bilir ki, asıl ağır olan pişmanlığın ta kendisi..
“İnsan yalnızdır; şehrin en kalabalık caddesinde bile, trafiğin en çok kitlendiği noktada bile yalnızdır. En sevildiği anda bile kimsesi yoktur aslında.”
"Kalabalık binlerce ve hatta milyonlarca yalnızın birleşmesinden oluşur. En samimi dostlarınlayken onların hayatının bir döneminde olmayacağını hatırla. Hatırla bir ömür beraberiz diyenleri nasıl birer birer yitirdiğini.."
"İnsanlar aşkın da nefretin de en derin duygular olduğunu iddia ederdi hep. Bunu söyleyen insanlar hiç çaresiz kalmamıştı belli ki. Çünkü çaresizliği iliklerine kadar yaşamış insan bilirdi ki, asıl ağır olan pişmanlığın ta kendisiydi.."
144 syf.
·2 günde·7/10
Merhaba.

Aslında bu kitap hakkında böyle uzun uzun şeyler yazmak istiyorum ama bir türlü kafamda kuramıyorum çünkü kitabın 100. sayfasına gelmeden önce çoktan kafamda bu kitapla ilgili inceleme yazmıştım. Ama 100. sayfadan sonra aklımdaki her şey silindi çünkü yazar beni çok ters köşeye yatırdı sanki diğer 100 sayfada beni uyuttu...
Kurgu olarak sağlam denilebilecek bir düzeyde, karakterlerin uyumları gayet iyi ayarlanmış. Karakterlerden birazcık bahsedeyim.
Kadın karakterimiz Laura küçüklüğünden beri toplum tarafından pek onaylanmamış bir kişi olarak çıkıyor karşımıza öğrenme gücü zayıflığı ve disleksi hastalığı onu hep geri plana atmış gibi. Erkek karakterimiz Tarık erken yaşta annesini kaybetmiş ilerleyen zamanlarda ise babasını hâl böyle olunca Tarık sıkıntılı bir hayat ile karşı karşıya kalmış. Bu zorluklar içerisinde Tarık başarılı ve hatrı sayılır bir Onkoloji uzmanı olmuş. Eee buraya kadar her şey normal diyebiliriz. Tarık ile Laura’nın yolları kesişiyor ve evleniyorlar. Tarık işinde yükselmeye devam ediyor ve bazı projelerin yüzü oluyor. Karamsar bir yapıya sahip olan Laura 10 senedir üstünde çalıştığı kitabı yazma istediği ile çabalıyor. İlk 100 sayfa bunları anlatıyor. Aslında gerçekten sürpriz kaçırmak istemiyorum o yüzden açık vermek istemiyorum her şey son 40 sayfada başlıyor diyebiliriz öncesinde okuduğunuz o 100 sayfa kurgunun temelini oluşturuyor karakterleri kafamıza kazıyor. Sonrası mı? Ters köşe için hazır olun derim!


Yazarımız aslında Twitter fenomeni tabi şimdi böyle dediğim zaman herkes bir anda ohoo desene birkaç takipçi yaptı saçmaladı diye düşünebilirsiniz. Ama bana göre saçmalamamış bir emek vermiş güzel bir kurgu ortaya çıkartmış. Size müjdeli bir haber vereyim! Kitabın içerisinde öyle kocaman sayfanın ortasında saçma sözler yok ya da büyük font ile yazılar yok. Dolu dolu 141 sayfa var.
Yazara bir şans vermenizi öneririm.
144 syf.
·Puan vermedi
️“İnsan yalnızdır; şehrin en kalabalık caddesinde bile, trafiğin en çok kitlendiği noktada bile yalnızdır. En sevildiği anda bile kimsesi yoktur aslında.”
100. Sayfaya kadar her şeyin kafamda kurduğum gibi gidiyordu ; ama 100. sayfadan sonra adeta kelimenin tam manasıyla ters köşe oldum.
Kitap , Laura ve Tarık’ın hayatını, evliliklerini, rutinlerini anlatıyor ilk aşamada. Laura disleksi rahatsızlıgı olan, yazar olmak isteyen ve de kaleminin ne kadar kuvvetli olduğunun farkında olmayan bir kadın. Tarık ise doktor(onkolog); fakat hırslarına yenik düşüyor ve olay bambaşka boyutlara geliyor. Kitap elime ulaştığında, şöyle bir göz atayım derken kitabın yarısını okuduğumu fark ettim...Kitap, dikkatimi isminden ötürü çekti. İçeriği ve yazarı hakkında hiçbir bilgim yoktu. Kitabı bitirdikten sonra yazar hakkında inceleme yaptım ve yazarın aslında Twitter fenomeni olduğunu öğrendim.
Net olarak bir şey söylemem gerekirse; kitabın kurgusunun gerçekten insanı şaşırtacak ve “Hadi canım, yok daha neler!” dedirtecek nitelikte olmasıydı. Özellikle kitabın sonlarına doğru geldiğimde acaba ben mi yanlış okuyorum diye bir sayfayı birkaç defa okumadım değil. Uzun zamandır bir kitap hakkında bu kadar ters köşe olmamıştım belki de o yüzden bu kadar yazıyorum. Herkese keyifli okumalar. Aslıhan Elif
144 syf.
·1 günde·Puan vermedi
PİŞMANLIK ÖLÜMÜN EN UZUN HALİ- Aslıhan ELİF
“İnsan yalnızdır; şehrin en kalabalık caddesinde bile, trafiğin en çok kitlendiği noktada bile yalnızdır. En sevildiği anda bile kimsesi yoktur aslında.”
Merhaba, bu kitabın yorumuna nasıl başlayacağımı inanın hiç bilmiyorum. İlk defa bir kitap yorumunda bu kadar zorlandım. Sebebi ise, 100. Sayfaya kadar her şeyin kafamdaki gibi gitmesi ama 100. Sayfadan sonra ters köşe olmamdır.
Kitap , Laura ve Tarık’ın hayatını, evliliklerini anlatıyor diyebiliriz. Fakat öyle bildiğiniz basit bir hayat hikayesi değil. Laura yazar olmak istiyor , Tarık ise doktor olmasına rağmen hırslarına yenik düşüyor ve olay bambaşka boyutlara geliyor. Kitabı okumaya başladığınızda sayfaların gizemi sizi içinize çekiyor adeta. Kitap elime ulaştığında, şöyle bir göz atayım derken kitabın yarısını okuduğumu fark ettim.. Siz düşünün..
Evet, kitabı isminden esinlenerek aldım. İçeriği ve yazarı hakkında hiçbir bilgim yoktu. Kitabı bitirdikten sonra yazar hakkında inceleme yaptım ve yazarın aslında Twitter fenomeni olduğunu öğrendim. Şimdi belki sizin de kafanız karışmış olabilir ama kitabın kurgusu gerçekten insanı şaşırtacak kadar etkileyiciydi. Özellikle kitabın sonlarına doğru geldiğimde acaba ben mi yanlış okuyorum diye bir sayfayı birkaç defa okudum ve donup kaldım resmen. Uzun zamandır bir kitap hakkında bu kadar ters köşe olmamıştım. Spoiler vermeden anlatmak o kadar zor ki, ben sadece bu kitaba bir şans vermenizi ve beni anlamanızı istiyorum. Hepinize keyifli okumalar diliyorum.
144 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Yorumu//Pişmanlık Ölümün En Uzun Hali-Aslıhan Elif
.
Aslıhan Elif'in ( @aslihan.elif ) @florakitap 'tan çıkan kitabı bayağı bir eleştiri aldı aslında. Yok sosyal medya fenomenine kitap yazdırdılar, edebiyattan yoksun falan diye de. Bence bu kitabı okumamış bu boş boş konuşanlar. O bildiğiniz fenomen yazarlardan değil benim gözümde Aslıhan. Öyle twitter sözleriyle her sayfaya bir tane söz yazıp kitap basmamış yani. Bildiğiniz dolu dolu, sonunda dumura uğratan, klasik esintisi yaşatan bir eser vermiş bize. İlk sayfalarda standart bir hayat öyküsü okuduğunuzu sanırken son 20 sayfada resmen sizi sanrılarınızla vuruyor kitap. Aşırı başarılı olmuş kurgusu ile. Anlatımı da gayet akıcı ve duruydu. Eline yüreğine sağlık @aslihan.elif . .
.
Kitabın ana temasal konusundan özellikle bahsetmeyeceğim. Çünkü ne yazdam spoiler veririm diye korkuyorum. Fakat kitap insanların nasıl göründüğü gibi olmadığını, hırsların, gözü karalığın hayatları, aşkı, sevgiyi nasıl ezebileceğini o kadar çarpıcı bir şekilde gösteriyor ki.! Ah bir de pişmanlıklar. Bize ait olmayan şeylerin yanılsamalarıyla yüzümüze çarpan pişmanlıklar... Neyse daha fazla yazmayacağım. Okuyup o zevki, doyumu kendiniz alın. Tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aslıhan Elif
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.