Aslıhan Kopuz

Aslıhan Kopuz

Tasarımcı
7.6/10
329 Kişi
·
736
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
336 syf.
·Beğendi
Bu kitabı çok övüldüğü için okudum
Bir kitap bu kadar sıradan olup ta bu kadar şaşırtıcı olabilir mi? bu zamana kadar hiç bir kitapta bu kadar şaşırdığımı şok olduğumu hatırlamıyorum
Kitapta beni rahassız eden
çok fazla ayrıntıya girilmiş bölümler vardı
Onun haricinde kitap şok etkisi yapıyor.
İnanın okumaya çalıştım. Konu güzeldi, anlatım güzeldi. 27 yaşındaki Hüma avukattı, yüksek lisans yapmıştı. Okul ikincisiydi. Ama diyaloglar, tepkiler, 19 yaşında bir insan için bile fazla basitti. Hele ki yalnız bir çocukluk geçirmiş, kimsesi olmayan, yaralı bir kadın için, hayat asla bu kadar ergen düzeyde yaşanmış olamazdı. Avukat olacaksın ama olay karşısındaki tüm tepkilerin komşu teyzenin kızının tepkileri gibi olacak. Olmaz. Babamız Kartal desen, mafya mı iş adamı mı meçhul ama o da ergen tepkilerine sahipti. Bir çocuğu olduğunu öğrenecek, bunun için konuyu adamlarına havale edecek... Olmaz. Bu kadar önemli bir konuyu kendi dışında kimseye emanet etmezdi o insan. Yanında çalışan cebinde silah olan Berat'ın yaşlıca bir kadın tarafından oklavayla dövülebilmesi işi çığırından çıkarttı. Karakterlerin kurgulanışıyla sunumu birbirine hiç uymadığı için hikayeye adapte olamadım, keşke dedim, wattpad'de kalsaydı, hiç basılmasaydı. Burada da Müptela Yayınları'nın ne derece ciddiyetsiz olduğu ortaya çıktı. Yazar genç olabilir. Bilmek zorunda değildir. Fark etmemesi normaldir. Bunu fark etmesi gereken kişi, yayınevi çalışanlarıdır. Editörler ne işe yarar? Sevgili Doğa eğer ciddi bir editör tarafından yönlendirilmiş olsaydı, eminim bu eksikleri gayet güzel giderebilirdi. Çünkü yazımda bir sıkıntı yok, yaşanmışlıkta var. İnsan psikolojisinin incelenmesinde var ki bunlar yaşla kazanılan şeyler. Tüm bunlar malesef güzel kurgular ortaya çıkarabilecek genç insanların bu şekilde harcanmasıyla sonuçlanıyor. Yazara bir not, okursa... Yaz. Yazmayı asla bırakma. Ama önce oku. Psikoloji oku, sosyoloji oku. Avukatlar hakkında yazıyorsan, bir avukata danış. En azından onlar sana, hiçbir avukatın Hüma ve Esra gibi lise diyalogları gerçekleştirmeyeceklerini söylerler.
336 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Elime geçer geçmez dayanamayıp okumaya başladım ve bittiğinde beynim yanmıştı.
Bu kitabı spoiler vermeden anlatmak o kadar zor ki... Kısa tutacağım o yüzden.
Lana, Brant adında milyoner bir deha ile ilişkisi olan zengin bir kızdır.Bu kadar konusu.Şaşırmayın, gerçekten ana konu bu.Hayatlarına dalıyoruz ikilinin.(!)
Yazarı inanılmaz başarılı buldum,, kesinlikle peşine düşeceğim.
Yukarıda da yazdığım gibi, kitap beni hapsetti.Kurgunun içinde debelendim, nefesim kesildi bazen dayanamadım bıraktım bir iki dakika - çünkü kitabı bırakmaya da dayanamadım -
Bence ne yapın edin bu kitabı alın.
Kapağında sizi ilgilendiren tek şey; Daha önce bu hikâyeyi duyduğunuzu düşünüyorsanız güvenin bana, duymadınız.
Evet, sizi temin ederim duymadınız.
Sadece, söylemeden edemeyeceğim, bir kitapla benzerliği vardı.Ama spoiler yok!
Geriye dönüp bakınca öyle 10/10'luk harika bir kitap, baş ucu kitabınız diyemem (Yabancı yayınlarına göndermedir!) ama kesinlikle şaşıracaksınız!
312 syf.
·Puan vermedi
Her şeyden önce emeklerden dolayı bu esere saygı duyuyorum empatik duygular beslememe olanak sağladı fakat psikolojik-gerilim bana göre değil sanırım oldukça sabırsızım. Yarıda bırakıp bırakmamak arasında gidip geldim diyebilirim ama iyi ki bitirmişim sabırlı bi insansanız okumaya değer.
504 syf.
·2/10
#karanlıkaşk2
#kitapyorumu

Bir kitap düşünün okumaya niyetlendikçe sizi kendinden soğutan... Siz okumakta ısrarcı olduğunuz halde o kitap bırak beni boşa zaman harcama diye isyan etti resmen. Neyseki ittire kaktıra okudum da bitti.

Kitap hakkındaki fikirlerime gelecek olursam basit bir dil ile anlatılmış, aceleyle yazılmış kurgusu eksik, edebi yönü neredeyse hiç yok.

17-18 yaşında gençlerin hayatları ele alınmış onların aşkı anlatılmaya çalışılmış. Bu gençler 17 yaşında olmasına rağmen ehliyetsiz motor ve araba kullanıyor kitabımızda dahası da karanlık bir gece hayatları var. Ailelerinden ayrı evlerde yaşıyor. Ülkemizdeki aile kavramı ve ahlaki değerler göz önünde bulundurulmamış.

Üzülerek söylüyorum ki bu kitabı okumaktan hiç keyif almadım. Beğenmedim...
251 syf.
·3 günde·Beğendi·3/10
Yorumlardan yola çıkarak indirip okumaya başladığım bu kitabı beğenmedim açıkçası. Cinsellik üzerine kurulmuş kafası karışık bir yığın insan. Yalanlar, entrikalar... yarım kitap sevmediğim için bitirmek zorundayım.
504 syf.
·Puan vermedi
Tek kelimeyle mükemmel. 2. Kitapda Elif'in aşkından vaz gecmeyip sevdigi adam icin karanlığa adım adım ilerlemesini anlatıyor. Okumalısınız.
296 syf.
·5/10
Kitap günümüzdeki gençlerin, dizilerden etkilenerek kendilerini kaptirdiklari bazı ask hayallerini birkaç kat daha abartmış şekilde işlenen bir konuya sahip. Zengin ve herzamanki çok yakışıklı bir çocuk. Ve çok ukala, cok meraklı, hiç korkusu olmayan ve çok güzel bir kız. Çocuk kıza çok aşık ama söyleyemiyor. Kız başta çocuktan çok korkuyor. Sonra ona aşık oluyor. Vs. Vs. Vs.
Kitabın konusunu begenmesemde kitap akıcı bir dille anlatılmış. Yazarımız bazen kitabının kahramanlarının ismini unutmuş. Doğan'a Doruk demiş falan ama yinede güzel bir kitap. Yazarımızı böylesine sıradan bir konuyu akıcı bir dille anlattığı için tebrik ediyorum.
Okumanızı tavsiye ederim lakin:D
312 syf.
·Beğendi·9/10
On beş yaşında bir genç kız partiden çıkıp evine giderken tecavüze uğrar. Hayat dolu bu genç kız, yaşadığı olaydan sonra insanlara olan sevgisi kaybolmuş, saflığı elinden alınmış, kirletilmiş, ruhu yaralanmış, gözlerindeki neşe yok olmuş adeta bir enkaza dönüşmüştür. Bu yaşadığı olayı unutmak için hafızasındaki kötü anıları silmişler ancak zihninden silinenler bedeninde ve ruhunda yaşamaya devam etmiş, sonunda bulanıma girip intihar teşebbüsünde bulunmuştur. Peki ya genç kızın anne ve babası... Tecavüze uğradığını duyan bir babanın acı feryadı ve ayakta zor durması, annenin olanlara inanamayıp isim karışıklığı olduğunu iddia etmesi, evlatlarını yeterince koruyamadıklarını düşünüp kendilerini suclamaları...
Bir psikolojik roman düşünün; size tüm olayları psikiyatrist'in ağzından anlatmakla kalmayıp bu olayın içinde olan anne, baba ve saldırıya uğrayan genç kız'ın duygularını, ruh dünyalarını, fiziksel ruhsal travmalarını kısaca olayın yaşandığı anın tüm katmanları sunulmuş.
Her gün, her saniye çocuklarımızı izleyemeyiz ve bazen kötü şeyler olur. Bu bir gerçek. Toplum olarak çocuklarımızı korumak için çeşitli eğitimlere yöneldik. Gerçekleşen herhangi bir kaçırılma, taciz, cinsel istismar bütün ebeveynler tarafından anında duyulur oldu.Çocuklar artık özgürce oyun oynayamıyor, yürüyerek okula gidemiyor, otobüs duraklarında tek başlarına bekleyemiyordu. Annemle birlikte servisin gelmesini beklediğimini hayal ediyorum da. Gerçekten gülesim geliyor. Çocukken ben okula giderken annem yataktan bile kalkmazdı. Fakat artık insanlar böyle yapmıyor değil mi? Çocugumuzu korumak için her yolu deneriz, yasaklar koyarız. Bence hepsi zırvadan ibaret. Eğer birileri çocuğunuza zarar vermek istiyorsa bunu yapmanın bir yolunu bulacaktır
Gençlerimiz o kadar saf ki."Beğenilere" ve "takipçilerine" kafayı takmış durumdalar. Eminim dünyalarını açtıkları insanların yarısını tanımıyorlar.
Hem tecrubelerimden hem de klinik gerçeklerden hareketle çok iyi biliyorum ki bizler genetik açıdan çocuklarımız için ölmeye hazırız. Hiçbir adam'ın eşini kurtarmak için kendini otobüsün önüne atacağına inanmıyorum. Bunu kocası için yapacak bir kadın da yok. Yalnızca bir çocuk için yapılır bu.
Hepimiz içinde cinsellik olan hikâyelere, şiddete ve korkuya ilgi duyarız. Duymuyormusuz gibi yaparız ama doğamız bu.Yolun kenarında ambulans görünce bütün arabalar yavaşlayıp yaralılalara bakmaya çalışır mesela. Bu kötü insan olduğumuz anlamına gelmez.

Kitap o kadar güzeldi ki, yüreğime dokunan yerleri çok oldu. Psikoijik gerilim sevenlere önerimdir.
544 syf.
·3 günde·5/10
Kitap gerçekten alışılmışın dışında. Yani yazarda teşekkürler bölümünde bilindik kalıpların dışına çıkmaktan bahsediyordu. Bu açıdan bakacak olursak amacına ulaşmış. Ama ben pek beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

Kapağının güzelliğine vurulup sonra konusuna bakınca okurum ben bunu ya demiştim ama bir çok yeri o kadar saçmaydı ki çoğu yerde soğuk espiriler vardı. Aynı zamanda yazım yanlışları da baya bir göze çarpıyordu.

Kitap sonlara doğru daha makul bir hale geldi denebilir. Okunmasa da olabilir bana kalırsa.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 736 okur okudu.
  • 39 okur okuyor.
  • 478 okur okuyacak.
  • 21 okur yarım bıraktı.