Atilla Şahiner

Atilla Şahiner

Yazar
9.0/10
1 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
30
Gösterim
Orhan Gazi, ömrünün büyük bir kısmını savaş meydanlarında geçirdi. Yetenekli bir komutan olduğu kadar halk içinde çalışmayı, onlarla birlikte olmayı severdi.

Savaş gibi barıştan da hoşlanır, zaferlerini kan dökmeden kazanmak isterdi.
Orhan bey'in en önemli yönü, Osmanlılığı altı yüz yıl yaşatacak olan yönetim, ordu ve yargı kurumlarını teşkilatlandırması olmuştur.
Kuvvetli bir şekilde sıkıştırılan Doğu Roma İstanbul'u(Konstantinopolis) teslim etmeyi reddedince, İslam hukukuna göre üç gün yağmaya açık hale geldi. Fatih Sultan Mehmet bu kaideye rağmen şehrin üç gün yağmasına müsaade etmemiştir.
Yavuz Sultan Selim'in 8 yıllık kısa saltanatında başardığı işler, akılları durduracak kadar büyüktür. Bir gün dünya haritasına bakarak "Yazık, bu dünya bir padişaha yetebilecek kadar büyük değilmiş" diyebilecek kadar emelleri büyük bir Sultandı.
430 syf.
·Beğendi·9/10
Osmanlı tarihindeki yaşanmış hadiseleri, tarihe yeni ilgi duymaya başlamış kimselerin anlaması için yazılmış güzel bir kitap. Detaylarda boğulmadan Osmanlı siyasi tarihini öğrenmeniz için bire bir.
%43 (184/430)
·Puan vermedi
Kütüphanede bulup ilgimi çeken kitaplardan birisiydi. Hem tarihimizi unutmamak, yaşatmak amacıyla hem de bilgilenmek amacıyla kitabı okumaya başladım. Kitabı bitirdiğimde ayrıntılı bir biçimde görüşlerimi dile getiririm. Hepinize iyi okumalar.. Atilla Şahiner Osmanlı Tarihi

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.