Aydın Ekim Savran

Aydın Ekim Savran

Çevirmen
8.2/10
537 Kişi
·
522
Okunma
·
1
Beğeni
·
420
Gösterim
Adı:
Aydın Ekim Savran
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
120 syf.
·Puan vermedi
Hayattaki zorluklara karşı ne olursa olsun elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerektiğini ayrıca doğadaki her canlının vahşiş bile olsa sevgiye muhtaç olduğunu aşılamaktadır.
112 syf.
·2 günde
Merhaba arkadaşlar ;
Sadık Hidayet'in ilk okuduğum kitabı oldu Kör Baykuş, abartılı melankolik kitapları pek sevdiğim söylenemez aslında ama iyi ifade edilmiş duygular okuyucuyu etkisi altına alabilir nitelikte idi.

Kitap içeriğinden biraz bahsedecek olursam ;
Hem ruhsal olarak hem de bedensel olarak hasta bir karakter çıkıyor karşımıza. Beni en çok ürküten tarafı ise, ağır ve melankolik düşünceleri olmuştur. Öyle ki bu düşünceler zaman zaman ürkütücü olabilecek dereceye bile gelmiştir.

Gerçek bir depresyon ve düşünce karmaşası söz konusu romanda. Böyle olunca da okuyucu belli bir yerden sonra, " Ayy yeter içim şişti." moduna girebiliyor. Ben bunu yaşadım. :d

Son alarak ise gene romandaki bir konuya değinmeden edemeyeceğim. Bana göre ütopya diyebileceğim bir evliliğin de acısını yaşayan kahramanımızın duyguları fazla abartılı ve samimiyetsiz geldi bana... Zira" Kimse vazgeçilmez değildir. "diyerek sözlerimi noktalamak istiyorum. Keyifli okumalar. :))
56 syf.
·6 günde·Puan vermedi
İlk sayfalarda aşırı sıkıldım. Atıştırmalık niyetine okunacak bir kitap olsa da bitmeyecek hissi verdi en başta. Ama sonra açıldı ve içine çekti tabiki .
İntikamı için dağları, denizleri aşan bir adamın hikayesini anlatmış Jack London . Zaten muhteşem bir yazardır kendisi pek çok severim.
Zevkle okudum tavsiye ederim..
~Kısacık bir inceleme oldu , olsun zaten hikaye de kısacıktı :)
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
sadık hidayet'in 1936'da hindistan'da yayımladığı başyapıtı.

iranlı yazar sadık hidayet'in dönüşüm'ü anımsatan hikayesi.

ağır bunalım ve nefis bir edebi dil barındırıyor. bir insan zihninde aynı anda kaç düşünce dönebilir bir olaya hangi açılardan bakılır -yada bakılmaz- gibi sorulara cvp buldurabilir..

okuyup anlamanın zor olduğunu düşündüğüm kitap. belki benim yetersizliğimden kaynaklanıyordur ama kitap beni çok yordu.
sadık hidayet'in hayatına gelecek olursak yine intihar eden bir yazarla daha karşılaşıyoruz. başbakan olan eniştesi 7 mart 1951'de öldürülüyor, intihar için bir sebep arayan sadık hidayet'te 1 ay sonra intihar ediyor.
56 syf.
·1 günde·8/10 puan
Yazardan okuduğum ilk kitaptı. Jack london okumak için biraz geç kalmış olabilirim. Ama nihayet okuduk bir kitabını. Normalde iki kitabı aynı anda okumam bu yüzden yorucu siyer atlası na bir gün ara vererek bu çıtır çerez 40 sayfalık öyküyü okudum. Jack reis fazla betimleme yapıyor bu beni bi tık yordu. Özellikle hiç bir karakteri tanımadan hikayeye atılmamız beni biraz itti. Ama hikaye sonradan açılınca beğendim. Güzel alt metinler barındıran bir yolculuk hikayesi. Babalarının saçma adetlerini devam ettirmemek adına güzel adım attıktan sonra ana karakterimizin başına olaylar geliyor. Ve sevdiği ve çok fazla para yığdığı kadını kaybettiği için hırslanıp onun peşinden giden bir adamın öyküsü. Çok zorluklar yaşıyor. Sonu bilindik sonlar gibi bitmemesi güzel. Alt metinler olması güzel. Tam 7,5luk kitap ama 8e yuvarlayacağım çünkü, kısa olması ve parodi nin efsane kapağı beni benden aldı :) zamanınız varsa okuyun. İntihar reis zweig gibi altmetinsiz aşırıya kaçmış aşk kitaplarına nazaran daha kaliteli ve güzel mesajlar veren bir macera, aşk ve yolculuk hikayesi.
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Okunması gereken güzel bir roman ve en son çekilen 2020 yapımı filmini de izledim. Okuduğunuz kitaplar listesine eklemelisiniz.
Bu romandaki güçlü temalardan bir tanesinin “ Doğa mı Medeniyet mi “ sorusu olduğu aşikârdır. 
Roman, Buck adlı bir köpeğin kutuplarda altın arayan insanlar ve kızak köpekleri arasındaki yaşadığı maceraları anlatmaktadır. 

Kanada'nın kuzeybatısında Yukon eyaletinin Alaska bölgesinde yaşayan Kızılderililerden Hanların topraklarındaki Klondike bölgesinde 1896 yılında altın bulunmuştu. Bu haber üzerine 1896 ile 1899 yılları arasında tam 100.000 insan altına sahip olmak için bölgeye akın etmişti.

Roman, Klondike bölgesine yapılan Altına Hücum denilen tarihi hadiselerin içinde evcil bir kızak köpeğinin, sahibinden  çalınarak vahşi ortamlara sokulması, hem kötü insanlar, hem de diğer kızak köpekleri ile ölesiye mücadele etmek zorunda kalan köpeğin kutup şartlarında yaşadığı olayları konu edinmektedir.

Roman 1903 yılında yayınlanmış, yayınlandığı yıllarda Londra'da en çok okunan kitap olmuştur. Bu Roman Jack London’un en iyi romanlarından biri sayılmaktadır.
Roman, Jack London'un kendi hayatından da esintiler, enstantaneler ve kesitler taşımaktadır.  “Genç bir yazarken, zengin olma hayaliyle Alaska' da altın arama serüvenine katılan Jack London, hiç altın çıkaramamasına rağmen doğa ve insan üzerine büyük bir bilgi birikimiyle geri döndü. Alaska'daki gözlemleriyle, yaklaşık bir ay gibi kısa bir zamanda Vahşetin Çağrısını yazdı. “ ( Yayıncının Notu) Yayıncının  notundan  da anlaşılacağı gibi roman bir ay gibi çok kısa bir sürede bitirilmiştir.

Roman köpeğin yaşadığı olayları köpeğin gözü ile çocuklar için yazılmış görüntüsünü verirse de romanın tarzında karanlık bir anlatım, vahşet dolu boğuşma sahneleri ve acımasızlıklarla dolu şiddet içeren birçok olaylar vardır.
120 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Uzun zamandır , öyle bir heyecanla okumamıştım bir kitabı.

Jack Londonun tarif ve benzetme dili çok güzel ve büyüleyici.

Hikaye ileri gelen bir ailenin yanında yaşayan bir kurt kopeginin , satıldıktan sonra nasıl bir yaşam sürdüğü , bu yaşamda neler gördüğü , nasıl insanlarla karşılaştığını anlatıyor.

Bu yaşadıkları esnasında kendinde keşfettiği içgüdüleri , gücü ve akıllılığı keşfediyor.
İnsana olan sevgisi , kayıplar ve ölüm ara ara okuyucuya hüzünlü anlar yaşatıyor.

Ayni zamanda gerçekten kitabı elinizden bırakmayacağınız heyecanlı anlar da çokça mevcut.

Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitap.
96 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabı bu yayınevinden okuyan ilk kişi olmam!

Wisteria Konağı, Sürünen Adam & kitaba da adını veren Dedektif Ölüm Döşeğinde ile 3 ayrı hikayeden oluşan kitap Sherlock’un sıkıldığı bir dönemde Scott Eccles adında bir adamın yardım istemesiyle başlıyor.
Çok kısa süre önce tanıdığı bir kişinin evine gidip kalan Eccles, sabah uyandığında arkadaşı & ev çalışanları da dahil herkesin kaybolduğunu farkediyor. Sonrasını çözmekse Sherlock’un işi elbette.

Kitaba adını veren hikaye ise Sherlock’un güçlü oyunculuğunu & zekasını gösteren çok eğlenceli bir hikayeydi.

İyi okumalar -.-
120 syf.
·Puan vermedi
Kitap yeni bitti. Kısaca neler gördüm? Nasıl hissettim? Bana hitap etti mi? Anlatacağım.
Kitapta hayvanları daha çok anladım. Onların sevgiye ihtiyacı olduğunu, onların da tıpkı bizim gibi duyguları olduğunu anladım. Buck'ın özellikle sahiplerine karşı olan davranışları beni mutlu etti. Çünkü Buck bir yere ait olmak istiyordu. Bu da hoşuma gitti.
Kitabı okurken hep empati yapmaya çalıştım. Kendimi Buck ve o hayvanların yerine koydum. Bazenleri aşağılandığımı hissettim, bazenleri de sahiplerimin davranışına göre onları mutlu etmeye çalıştım.
İlk defa bu tür bir kitap okuyorum. Dili çok yalındı. Bence herkes okumalı.
Eksikleri var mıydı? Bence olay örgusunde hafif bir sıkıntı vardı. Onun dışında çok büyük bir eksik yoktu. Bana büyük bir şey katması açıkçası ama en azından Jack London' ın bir kitabını okumuş oldum.
Sevgiler...
120 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Evcil bir köpek olan Buck şartlar gereği yavas yavas ataları gibi içgüdülere ve yeteneklere sahip bir köpek olduğunun farkına varıyor. Onun bu evrimine tanık oluyoruz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Aydın Ekim Savran

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 522 okur okudu.
  • 24 okur okuyor.
  • 312 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.