Ayetullah Kanhan

Ayetullah Kanhan

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Adı:
Ayetullah Kanhan
Tam adı:
Yazar
Fıdrad insanları ilahi rahmetten dışlanmazlar. Yaşamları kapalı değil dini mubin gibi apaçıktır. Fıdrad insanlarının tümü bir yerde değil ama sözleri tek bir ağızdan çıkmış gibidir. Yaptıkları dinlerden sermaye edineneler istemese de bir birinin aynısıdır, fıdraten bir birilerini görmeseler de dostturlar. Yaşamları ibadettir ama ibadet edenlerin çoğu onların ibadet ehli olmadıklarını savunurlar. Onlar zulümden uzak, Allah’a yakındırlar, şah damarlarından daha yakın. Ziynetleri fedakârlık , hakikat, sabır, ahlak, tevazu ve dostdoğru yoldur. Düşmanları zulüm, yalan, hainlik, yıkıcılık, bozgunculuk, servet- mal, iktidar, kibir sorumsuzluk ve çelişkili yaşamlardır. Şahsiyetlerine özgürlük, sevgi, dürüstlük, merhamet, bilgi, adalet, akıl rehberdir. Ürettikleri eski görünün en yeni şeyler , insanlığa faydalı olabilen her şeydir. Fıdratlarını kapatanlar, fıdrat insanlarının yanlarında olduklarını savunsalar da onların tam karşısındadırlar.
Ahlaksız yaşayıp ahlaktan bahsetmek aynı zamanda şunu da doğrulamıştır; her insan ahlaklı olmanın ne olduğunu iyi bilir ama yaşamak istemez, çünkü ahlaklı olmak kendini bilmek ve başkalarıyla değil kendiyle acımadan savaşmaktır.
Sevimsizce savunanlar söz konusu dört değerle oynadıklarından aralarına farklı bir sesin duyulmasından ürperir ve bunu nifak sebebi sayarlar.
Üst kimlik düşünceleri ve değerlerin iflası onları taraftar seçmeye, sonra da ayırma şübheciliğine götürür. Çünkü bu seçme ve ayırma onları en üstte tutmaya yarayan tek ilişki biçimidir, her şeyi en fazla onlar hak etsin diye. Mazbut ve tam elde etme gayesiyle hayata böyle başlayanlar üst insan savından sonra kutsallığa yöneleceklerdir; Artık dünya’yı yıksalar da onlar suçsuz, başkaları niye dünya’nın yıkılışına sebeb oldunuz dediğinde suçlu yaftası alacaklardr. Bu insanlar hatasız ulu bir yerde karşıdakiler de perişan, işe yaramaz yaratıklardır. Böylelikle şımarıklığın sağlam yeri ve temsilcileri de tanınmış olacaktır . ALLAH ise şımarık bir insan ve topluma hidayet vermez ve başarıya ulaştırmaz.
Fıdrad insanı şahsiyet, değer ve maneviyet ile görünmeyenler ve aşk serüveni için yaşarken, fıdratını kapatan şahsiyetsizlikle, maddecilik, cinsellik ile görüntülü yaşar. Fıdrat insanının kültürü kendisinin doğal yaşamı, yani varlığından var olanlardr.fıdratını kapatanlar başka kültürlere kendilerini uydurmaya çalışır hatta düşman kültürlerinin oyuncağı olurlar.
Günlük yaşam atmosferini adaletsizlikle önlerinde bulanlar, adaletsizliği durmadan ileri taşırlar. Böylece adalet gibi adaletsizliğinde sınırı olmadığı yüzlerden okunurken, kimileri tarafından adaletin değeri de anlaşılır hale gelir. Güçlüden yana adaletli, güçsüzden yana adaletsiz olmayı günlük yaşama yayan toplumlar tek yerde anlaşırlar ; Adaletsizlikte.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayetullah Kanhan
Tam adı:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.