Ayraç  Dergisi

Ayraç Dergisi

YazarDergi
7.8/10
35 Kişi
·
141
Okunma
·
19
Beğeni
·
196
Gösterim
"Fikirler öyle ki, ölü güvercinler gibi yere düşüyorlar yaşadığımız zamanda, kitabın dışına bakanlar kitabın içini boşaltıyorlar gitgide."
Hem hakiki arkadaşlıkta hem de psikoterapide kendimizi anlatırken kendimize meraklanırız. Arkadaşımızın/terapistimizin benliğimize gösterdiği özen, bizi kendi kendimize özen göstermeye teşvik eder.
Kaos ortamını arkada bırakıp göç eden insanlarla dolu yollar. Yanlarına aldıkları buğday, kıyafet, at, araba değil yalnızca. Kitapları, divitleri, parşömenleri de taşıdılar batıya. Öyledir, ilim takdir edilmediği yerden göç eder.
"Elimizden kitaplarımızı alsalar, bir anda neye uğradığımızı şaşırırız. Artık hangi yolu seçeceğimizi, kime tutunup kimden kaçacağımızı, neyi sevip neyden nefret edeceğimizi, neyi sayıp neyi hor göreceğimizi bilemeyiz... Biz ölü doğmuş kişileriz, zaten çoktandır canlı olmayan babaların soyundan ürüyoruz... " - Dostoyevski
Atay, kendi içerisinde yaşadığı ruhsal çatışkı ile toplumsal çatışkı arasında gidip gelen bireylerin durumunu okuyucuya aktarırken “ kainatta yerini tespitte zorluk çeken” ifadesini kullanır.
Ayraç  Dergisi
Gevher Aslıhan Uncu
61 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Ayraç dergisi yine her zamanki gibi farklı farklı konuları ele almış ve bunları güzel bir şekilde işlemiş. Gerçekten okurken sıkmayan ve de öğrenmeyi sevenler için bir çok yeni bilgi barındırıyor. Her sayıda da bir yazar hayatını ve eserlerini derinlemesine inceliyor. Bu sefer de Peyami Safa'yı inceledik ve eserleri hakkında bilgiler edindim. Boş bir dergi değil değil kesinlikle. Ele aldığı konular, dili, onları işleyiş şekli gerçekten güzel. Ayrıca okuma listenize yeni kitaplar eklemeniz ve karar verebilmeniz için de güzel bir fırsat.
Sabit takip edilenler arasında kalacak gibi görünüyor :)
72 syf.
Jean Paul Sartre ile özgürlük adına geçilen durakları tarihin sayfalarında seyredip otoriteyi reddeden o aykırı duruşun farkına varmak güzeldi.Bu serüveni daha iyi anlayabilmek için sözü edilen eserlerini, okumuş olmayı istedim.

Cemil Üzen'in keyifli anlatımıyla Kara Kitab'ı baştan okuyup, ayrıntılandırmaların zenginliğine hayran olmamak mümkün değil.

Huzursuz Bacak ve Cennetin Dibi kitaplarını alınacaklar listesine iliştirmek şart..

Şeref Akbaba ve yazdığı cümlelerden bana yansıyan manevi salınımlar, Bal Mumu'nda geceler almıştı ki ''Gönül koymak yok, gönüllü olmak var!..''

Yunus Emre Tozal, kendine has penceresinden görebildiğinden fazlasını sığdırmış gözlemlerine...Nietzsche’nin Deccal adlı kitabında yer alan sözleri ile şekillenmiş ;
''...insan nasıl bir sahtelik garibesi olmalı ki,bütün bunlara karşı utanmıyor kendine hala Müslüman demekten'' cümlesi ile son bulan yazı inanılmaz bir tahlildi..
Nietzsche, benliğinde ki sızıntılarla hayatın surlarına gerçek görüntüler bırakmıştır.Ve sözünü ettiğiniz gibi anlamak, yargılamaktan geri kalmıştır her zaman…

Asıl Film Şimdi Başlıyor,
Aslında hepimizin hatırında bir figür,bir bakış,bir söylem kalmıştır.Türk filmi anlatıma muhtaç şimdilerde, gerçek yüzü silinmeye yakın...Teknik donanımı edinirken, batılılaşmayı, dejenere olmayı, sığ konulara çığrından çıkmış olaylarla daha çirkin bir duruş kazandırmayı da marifet biliyor, beyaz perdeyi suçlandırıyoruz…Oysa eskiden beklerdik aile meclislerinde filmlerin başlayacağı saatleri,sabırsızlıkla…Umarım bu kitapların sayısı artar da, kaleminizden umutlu bir nazarla bunları okuruz Nurdal Durmuş…Teşekkürler…

Hasılı;

‘Fikirler öyle ki, ölü güvercinler gibi yere düşüyorlar yaşadığımız zamanda, kitabın dışına bakanlar kitabın içini boşaltıyorlar gitgide.’
(Şahin Torun/Giriş Yazısı)

Teşekkürler Ayraç...
61 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Gerçekten hoş bir dergi. Altını çizebileceğiniz çok fazla cümle var! Bilgilendirirken aynı zamanda okumanız gereken kitaplar listesine yenilerini eklemenizi de sağlıyor. Başarılı kitap tahlilleri var. Üslup harika
61 syf.
Irkçı söylemlerin karşıtı Malcolm X'ın çok güzel bir yazısının bulunduğu dergidir. Özellikle Vietnam Savaşı sırasında Amerika'da ırkçı söylemlerin arttığı bir dönemde Muhammet Ali ve Malcolm X gibi kişiler ırkçılığa savaş açmışlardır. Birde bu ülkeler özgürlükler ülkesi diye kendilerini överler. Neresi özgürlük görünüyor. Keyifle okuduğum yazıydı.
61 syf.
·70 günde·10/10
Ayraç benim okuduğum ilk edebiyat dergisi. İçeriğinde gerçekten okunmaya değer şeyler barındıran bir dergi. Derginin ilk sayfalarındaki Ömer Faruk K.'nın denemesine ve Celal Şengör ile yapılan röportaja bayıldım.
61 syf.
Kitapyurdu.com sitesine üye olduğum zamanlarda kitap siparişim ile hediye olarak gönderilen dergilerden biri. Edebi yönünü beğenmesem de bir iki makale, söyleşini okumuşluğum vardır. Üyeliğimi sonlandırdığım için artık internet ortamından kitap almıyorum. Kahrolsun kapitalizm.
60 syf.
Siparişimle hediye geldi. Sapiens, Harari ve George Orwell'in de olması beni mutlu etti. Takip edip etmeme konusunda kararsızım ama hiç fena sayılmaz.
61 syf.
·1 günde·4/10
islamcı bir dergide yaşar kemal ve ince memed'e dair bir inceleme okumak güzeldi. ayrıca bu sayıda insani yardımın nesi yanlış adlı bir yazı da ilgi çekici.
61 syf.
·3 günde·2/10
kitap sitesinini kampanyasından içeriğin bilmeden aldım bu dergiyi.biraz karıştırınca içerisinde niyazi mısırlıoğlu'un yazısını görünce gülmek geldi içimden. neyse az da olsa içinde okunacak bişey buldum. ne olursa olsun okumak güzeldir.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 141 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.