Ayşe İncesu Gürel

Ayşe İncesu Gürel

Yazar
9.4/10
5 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
335
Gösterim
"Ayrıca alkollü içkiyle beraber ağrı kesici kullanımı, her ikisi de mide üzerinde tahriş edici rol oynadığı için, mide kanaması riskini arttırır."
Ayşe İncesu Gürel
Sayfa 95 - Tübitak
"Haşhaş kapsülünden elde edilen morfin ve benzerleri (fentanil, metadon) doktorlar tarafından çok kısıtlı durumlarda tercih edilir."
Ayşe İncesu Gürel
Sayfa 51 - Tübitak
"Yasal olmayan yollardan satın alınan, kaçak ve gizli üretilmiş uyuşturucunun saflık derecesi, yani aktif maddenin miktarı, her pakette farklıdır. Alınan pakette saf uyuşturucu madde miktarı %4 ila %80 gibi geniş bir aralıkta değişebilir. Bağımlı kişi aldığı uyuşturucunun saflık derecesini bilmediği için dozunu ayarlayamaz ve bilmeden çok yüksek dozda alabilir. Bunun sonucu ise ölümdür."
Ayşe İncesu Gürel
Sayfa 92 - Tübitak
"Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Bey, Fatih Sultan Mehmet, II. Bayezid, Kanuni Sultan Süleyman ve Rönesans Dönemi'nin ünlü sanatçılarından Mikelanjelo'nun ortak hastalıkları gut idi."
Ayşe İncesu Gürel
Sayfa 14 - Tübitak
"Atropin, özel mektuplar içeren zarflar kapatılırken zarfı yapıştıran mumun içine de katılırmış. Eğer mektubu taşıyan kişi mektubun mührünü eritip açarsa bu durum teslim sırasında anlaşılırmış. Çünkü eritilen mumdan yayılan atropin buharı kişinin göz bebeklerinin günlerce büyük kalmasını sağlarmış."
Ayşe İncesu Gürel
Sayfa 15 - Tübitak
"Antibiyotiklerin kaynağı çok ilginçtir. Aynı ortamda çoğalan bakteriler rakip bakterilerin çoğalmasını durdurmak veya onları öldürmek için bazı molekülleri üretip salgılar. Bu moleküller ilaç dünyasının eline geçince insanların faydasına sunulmuş ve antibiyotikler dediğimiz büyük bir ilaç topluluğu ortaya çıkmıştır."
Ayşe İncesu Gürel
Sayfa 17 - Tübitak
"Laboratuvar çalışmalarında bir hastalıkta etkin olabileceği düşünülen bir ilaç, eczane raflarına ulaşıp reçetelereyazılacak hale gelene kadar 10-15 yıl süren ve 800 milyon ile 1,5 milyar Amerikan dolarına mal olan bir yolculuk yapar."
Ayşe İncesu Gürel
Sayfa 11 - Tübitak
122 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İlaca Dair adlı kitapla geçen sene katıldığım İstanbul'daki Kitap Fuarı'nda karşılaştım ve hemen almam gerektiğini düşünerek ancak okuma fırsatını buldum.

Ben de herkes gibi hastalandıkça doktora gidip ilaç kullanan insanlardan biriyim. Aklımda kullanılan ilaçlarla ilgili bazı sorular vardı ve sorularımın cevabını bu kitap bulmama yardımcı oldu.

Renkli sayfaları, kısa ve öz herkesin anlayabileceği genellikte yazılması kitabı okuma isteğimi daha da arttırdı.

Herkese okumak için tavsiye edeceğim ve gerektikçe geri dönüp bakmalarını önereceğim tarzda bir kitap.
122 syf.
Hasta ve ilaç hakkında önemli ve aydınlatıcı bilgiler veren, herkesin okuyabileceği sade bir dille yazılmış bir kitap. Her evde bulunması gerektiğine inandığım bir kaynak.
İyi okumalar.
122 syf.
·7/10
Kesinlikle faydalı bilgilerle dolu,daha önce sağdan soldan duyduğumuz teğit edemediğim bazı bilgileri okudum.Hasta olduğun zaman seni bilinçli bir hasta yapıyor kitap kısaca:)

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayşe İncesu Gürel
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.