Ayşe Serra Dilek

Ayşe Serra Dilek

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
83
Gösterim
Adı:
Ayşe Serra Dilek
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
134 syf.
·10 günde·7/10
Eser, C. G. Jung'un hayatının anlatıldığı biyografimsi eserler kuşağından bir yere sahiptir. Neden biyografimsi olarak nitelediğimi açarsam; eser ne tam olarak Jung'un hayatını, iç dünyasını, çalkantılarını anlatmış ne de Jung'un teorilerine geniş manada yer vermiştir. Orta ayarda, iki arada bir derede seyreden bir tarza sahiptir.

Sayın yazar, Jung'un hayatını anlatırken sanki "siz zaten mevzuyu biliyorsunuz" minvalinde bir tarzda okuyucuya hitap etmektedir... Ki kendisi, Jung'un oldukça karmaşık olan teorilerini detaylı bir şekilde açıklama zahmetine girmemiştir.

Jung'un hayatına dair eserler içerisinden, teorilerinin çıkış noktası ve açılımıyla alakalı olarak bilgi edinmek isteyen okuyucuya kesinlikle Anthony Stevens'in Jung isimli eserini öneririm. Jung'un kişisel hayatıyla alakalı olarakta, Jung zaten kendi otobiyografisini -içsel ve dışsal olarak- yazmış birisi olduğundan kendi derlediği kitapların okunması daha yerinde olacaktır. Kitabın zaman kaybı olmadığını düşünmekle beraber, şahsıma hediye olmasa idi okumayacağımı da belirtmek isterim. Keyifli okumalar dilerim.
134 syf.
·2 günde·5/10
Jung'un mitoloji, mistisizm vb. konulara hâkimiyetinin yarattığı ve benim de bu konuları bilmeyişimden kaynaklanan zorluktan dolayı kendisinin yazdığı kitapları okuyamıyorum. O yüzden O ve O'nun psikoloji'si hakkında kitaplar okumaya çalışıyorum. Yani açıkçası kitap ilk bölümde biyografik başladı sonra bölüm bölüm, işte dine, psikoterapiye, doğu kültürlerine vs. bakışlarını anlattı. Tabi ki yeterli değil daha onlarca kitap okumam lazım. Çok akıcı olduğunu söyleyemeyeceğim. Fakat bol sayıda Jung'dan alıntı yapmanın, konunun doğru anlaşılması açısından doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayşe Serra Dilek

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.