Ayşe Yönkul

Ayşe Yönkul

Çevirmen
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
11
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
429 syf.
Azzam Tamimi'nin kaleme aldığı "Raşid Gannuşi: İslamcılık Geleneğinde Bir Demokrat" Tunus'un önde gelen fikir ve düşünce adamı Gannuşi'nin Türk okuyucular tarafından yakından tanınmasını sağlıyor. Kitapları dilimize kazandırılan Gannuşi'nin özellikle son yıllarda İslam düşüncesine yön veren isimlerin başında sayılmasının rastlantı olmadığını ise bu kitapla bir kez daha anlıyoruz.

Gannuşi'nin siyasi ve fikri düşüncelerinin, gelişen tecrübe ve dünya görüşüyle birlikte nasıl evrildiğini, yaşadığı değişimlerin sebep ve sonuçlarının izini kitapla birlikte daha rahat sürebiliyoruz.

Türkiye'de tipik bir İslamcı olarak algılanan Gannuşi'nin aslında Tunus'a özgü siyasi ve toplumsal şartlarıyla bağlantılı olan tecrübesini kavramak biraz da kitabı objektif bir gözle okumaktan geçiyor.

Kitapta özellikle Gannuşi'nin demokrasi anlayışı ve bu anlayışın İslam ile olan uyumunun anlatıldığı, Gannuşi'nin demokrasi teorisinin analizi Türkiye'deki var olan algıyı yıkabilecek düzeyde. Kitabın tek eksik yanı, Türkçe'ye tercümesinin gecikmiş olması ve kitabın hazırlandığı yıllar olan 2000'lerin başında kalmış olması. Gannuşi'nin fikri ve siyasi tecrübesindeki yeni değişimler bu kitapta yer almıyor. Fakat bunlar kitabı eksik veya noksan yapmıyor aksine Gannuşi'nin dönüşüm süreçlerini de objektif olarak irdeleme fırsatı veriyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.