Ayşegül Demir

Ayşegül Demir

Çevirmen
8.1/10
37 Kişi
·
101
Okunma
·
0
Beğeni
·
71
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
400 syf.
Nesne ilişkileri teorisinin ana kurucularından Klein, küçük çocuklara klasik psikoterapiyi uygulayan ilk psikanalisttir. Odak noktası:Anne-çocuk ilişkisi ve böylece iç nesnelerin psikolojik incelemesidir. Çünkü bir çocuğun dünyayı nasıl deneyimlediği, bakıcılar ile olan ilk deneyimlerine bağlıdır ve ayrıca çocuğun hayal gücü iç nesnelerle, yani diğer iyi ve kötü bakıcıların fikirleriyle doludur.
Freud'a birçok yönden sadık kalsa da, en azından odağı değiştirir ve Ödipal kompleksi bebeklik dönemine getirir.
Klein'a göre, bebek yaşamın ilk üç ila dört ayı boyunca paranoyak-şizoid pozisyonda idi. Bu, yürümeye başlayan çocuğun iç ve dış kaynaklardan korku yaşadığı gerçeğiyle karakterizedir. Klein'a göre ölüm içgüdüsünün çalışmasının içeriden imha korkusu yarattığı ve bunun zulüm korkusunun ana nedeni olduğu açıktır. Bebek için anne ile ilişki çok önemlidir, çünkü bebek, emzirilmiş olması nedeniyle de onunla ilk yakınlığı yoluyla onunla ilk nesne ilişkisini kuracaktır. Bununla birlikte, bu pozisyonda, yürümeye başlayan çocuk tam nesneleri algılayamaz ve öncelikle oral-libidinal ve halihazırda oral-yıkıcı tahrikleri sayesinde motive olduğu annenin göğsü ile bir ilişki geliştirir. Bunlar, bir yandan, sevgi dolu ve öte yandan agresif hareketler, Klein'a göre.
Bebeğin annenin göğsüne yönelik yıkıcı fantezilerinin detayları, iç ve dış zulüm korkularının içeriğini, özellikle intikam (kötü) göğsünü belirleyecektir. Çünkü bebek kötü memeyi cezalandırmayı, ısırmayı ister ama aynı zamanda misillemeden korkar. Saldırının fantazi şekli ya doğada oral-sadisttir ve bebek nefret edilen göğsü ısırmak ve yutmak ister.
88 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Ilk olarak baktığım, otobiyografi ve biyografi arasındaki fark oldu. Otobiyografi okumanın, gerekli ve faydalı olduğunu araştırıp, özellikle seçtiğim bir kitaptır. Öz yaşam öyküsünü yazmak mı? acaba böyle bir yaşama sahip olmak mı? Psikanaliz uzmanı yazara sorulacak en güzel sorulardan bence...
240 syf.
Ruth Rendell’dan ilginç bir kitap... Farklı hayatlar bir trajedide birleşirse ne olur? Kurgusu ve duygusallığı güzel ama biraz durgundu. Yine de polisiye seviyorsanız okumak hoşunuza gidecektir.
80 syf.
·Beğendi·7/10
Aşkı hissedenlerde olduğu gibi.Achoura da,içine yeni bir yaşamın doğmaya başladığını duyumsuyordu.Ona güneşin,dağların zirvesi altına dönüştürüşünü daha önce görmemişmiş gibi geliyordu ya da ışıkların,ağaçların tepelerinde oynadığı kaprisli oyunları hiç izlememiş gibi.Mutluluk kendi içindeydi çünkü;topraktan geliyordu sanki...


Harika öyküleri derleyen bir kısa yolculuk...
%23 (20/88)
·Puan vermedi
Kitap Adı: Otobiyografi
Yazarı: Sigmund Freud (1856-1939)
Milliyeti: Yahudi
Yayınevi: Pinhan
Sayfa Sayısı: 86 (20)
İlk Basım Tarihi: 1934?
Başlangıç Tarihi: 01.01.2020
Bitiş Tarihi: 04.01.2020
Puan: ?
Fikir: Maalesef 20. sayfada bırakmak zorunda kaldım. Sanırım bunu okumak için henüz çok erken. Kitabın çeyreğini anlamadım desem yalan olmaz. Hatta belki daha fazlasını. Belki 3-5 ay sonra tekrar denerim. Keyifli okumalar, selâmetle kalın...
400 syf.
Güzel bir kitap olmanın her seferinde, her cümlenin sonunda kıyısından dönmüş. Elbette okunabilir ama okumasanız da bir şey kaybetmiş sayılmazsınız. Belki de başka bir kitapla yolunuza devam etmelisiniz.
240 syf.
Cerrah'ı okuyorum şu sıra. Kitap o kadar akıcı ki hemen bitsin istemiyorum.
(Rizzoli & Isles Serisini mümkün olduğu kadar yavaş ve hazmederek okumaya karar verdim.) Gel gelelim bu arada bu kitap elime geçti. Ruth Rendell'i kitapçıda çalışırken biliyordum ama Dan Brown, J.C. Grange, Agatha Christie falan derken hiç fırsat olmadı okumak. Kitaba gelirsek, biraz durgundu ama okunmaya değer diye düşünüyorum. Carol ve Benet'in birleşen hayatları gerçekten ilginç geldi. Değişik bir tarz. Adrenalinin hiç durmadığı bir romanı okurken arada mola verip tamamen farklı bir hikaye ve yazarı okumak güzel bir deneyimdi. Sanırım sık sık tekrarlayacağım bunu..
300 syf.
Okumanızı tavsiye etmiyorum. Telefonla haberleşmek varken kitaptaki kahramanlar şifreli haberleşme kullanıyor. Alışık olduğumuz polisiye romanların heyecanı yok. Adrenalin dozu oldukça düşük. Vasatı aşamayan bir kitap.
300 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Çok sıkıcı bir kitaba neden devam edersiniz? Belki bir iç güdü, belki başka işiniz olmaması, belki de sırf yazara saygı. Ben bu kitaba neden devam ettiğimi bilmiyorum ancak şu anda kendime teşekkür ediyorum. Başlarda inanılmaz sıkıcı geliyor, hikaye akmıyor, kişilerin psikolojik altyapıları üzerine konuşuluyor sürekli. Ancak son 120 sayfa için söyleyebileceğim hiç bir kötü söz yok. Sayın hocam İlker Görkem'in kişi tahlili üzerine söylediklerini düşünerek okudum. İyi bir okuyucuysanız ve farklı bir kitap arıyorsanız okuyun derim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 101 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 176 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.