Ayşegül Kalay

Ayşegül Kalay

Yazar
6.7/10
18 Kişi
·
37
Okunma
·
4
Beğeni
·
349
Gösterim
Adı:
Ayşegül Kalay
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Diyarbakır, Türkiye, 17 Mart 1992
17 Mart 1992, Diyarbakır doğumludur. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Diyarbakır’da, lise öğrenimini ise Gaziantep’te gerçekleştirmiştir. Dicle Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunudur. Çocukluğundan beri sinemaya düşkündür ve senaryo yazımı en büyük tutkusudur. Zamanla kitaba olan bağımlılığı çoğalınca, senaryonun yanında sosyal medya platformlarında roman da yazmaya başlamıştır. En büyük hedefi, bir gün kendisinin yazdığı bir senaryoyu beyaz perdede görebilmektir.
Aşkı geri ver ki, ömrümce yüreğimde taşıyayım. Emanet'imi geri ver ki, yeniden Ela'nın Siyah ı olayım."
Ve sen o emaneti, yüreğinin en güzel köşesinde yıllarca sakladın" diye cevap verdi Siyah.
"Sakladım" dedi Ela ve devam etti. "Hiç kimsenin ulaşamayacağı kadar derine sakladım"
Her şey değişiyordu, toprak, rüzgâr, tuzlu ve tatlı sular, binalar ve insanların yüzleri, her şey hızla dönüşüyordu.
Zaten insanoğlunun en büyük yanılgısı değil midir, elindeyken umursamadığını kaybettikten sonra umursamak?
Dilimin suskun oluşu benim suçum değildi. Ailemi yok eden ateşin çıkması da benim suçum değildi. Eniştemin ahlaksız düşüncelerine meze olmak da benim suçum değildi. Kader’in o gece ölüme gidişi de benim suçum değildi.

Peki o zaman, neden tüm bedeller benim boynuma yük ediliyordu?

Neden Esma günahkâr ilan ediliyordu?
Bir kadın tanıdım.

Bir sonbahar sabahı, hızla yağan bir yağmurla girdi ömrüme. Gözleri gece karası, boyu orta ve yüzü masumdu. Neresinden bakarsanız bakın, âşık olunasıydı.

...

Bir adam tanıdım.

Bir sonbahar sabahı, hızla yağan bir yağmurla girdi ömrüme. Gözleri mavi, boyu uzun ve yüzü sertti. Neresinden bakarsanız bakın, asabiydi.

Lakin şefkati ve umuduyla, aşık olunasıydı.
448 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Çerez kitaplar dediğimiz insanın kafasını dağıtan, okurken sizi sıkmayan bir kitap arıyorsanız bu kitap tam size göre. Ayşegül Kalay'ın diğer kitabı da çok güzeldi. Bu da biraz Türk filmi tadı vardı.
Su gibi akıcı olan ve sizi okurken hiç sıkmayan bir kitap. Romantik mi romantik dram da yüklü bir kitap.
Birisi kardeşini kurtarmak istiyor , diğeri ise kızını ve istemedikleri bir evlilik ve beklenen emanet olan bir hamilelik...
İyi okumalar....
384 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
"İnsan ne zaman kaybeder bilir misiniz?
Nefsini şeytana köle edip, yanlışı doğruyla, karıştırdığı zaman... Oysa doğru doğrudur ve yanlış yanlış! Ancak nefis öyle bir tuzaktır ki, benliğinizi bile unutursunuz."
Fatin görev yaptığı yerden bir nedenden ötürü sürgüne gönderilir, ailesi buna üzüldü de elden gelen birşey olmadığı için gitmek zorunda kalıyor. Fatin'in annesi onu bir yandan evlendirmek ister ama Fatin doğru kişiyi bulmadığı için evliliğe pek sıcak bakmaz. Sürgün için gittiği ilçede, orada konuşamayan dilsiz sanılan bir kız yani Esma karşısına çıkar ve onun yüreğinin yarısı olduğuna karar verir. Ama geçmişten gelen bazı gerçekler onlar için bir ayrılık mı yoksa birlikteliğin başlangıcı mıdır?
Yazar bu kitabı Wattpad de yazmış ama gelin görün ki harika bir kitap böyle güzel kitapların bence daha fazla yeri olması lazım kitaplığımızda. Kitap 1975'de geçen bir aşk hikayesi diyebiliriz. O zaman ki adalet sistemi ve kültürüne baktığımızda çok farklı bir dünya karşımıza çıkıyor diyebiliriz. O zamanlardaki aile ortamı ve aşklar bambaşka oluyor. Teknoloji olmadan aile ortamı ve gelen sohbetler cabası. Esma her ne kadar konuşamasa da onun ağzından yazılan bölümler beni benden aldı heleki Fatin'in ben yarımı bulacağım diye diretmesi alışılmadık birşey gerçekten. Sonrasında çıkan gerçekler beni şaşırttı, heleki Fatin'in Adalet için yaptığı şey Esma'yı derinden parçalamış olsa da Fatin bu adaletten hiç vazgeçmedi. Kitabı okuduğum da Esma'nın yaşadıkları beni üzdü hatta sonlara doğru ağlamış da olabilirim. Eski zamanlarda geçen kitaplar hep ilgimi çekmiştir, yazar bu konuda ve betimlemeler ile de güzel bir iş çıkarmış. İçinde geçen bazı sözler içimi ısıttı, başucu kitabı oldu benim için. Böyle kitaplar zor bulunmakla birlikte pek değeri olmuyor ama bu kitabı şiddetle öneriyorum. Dram, aile ve akıcı bir kitap arıyorsanız bu kitabı alın okuyun pişman olmayacaksınız.

Yeni bir kitap serüveninde görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın. Kitap dolu günleriniz olsun.
384 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Yeşilçam filmleri gibi naif , etkileyici güzel bir hikaye. Okumak için tereddüt etmeyin, çok beğendiğim bir kitap..

Sürgünü yaşadım.
Bilmediğim topraklara, tanımadığım insanlara ve bir kalp sancısına mahkûm edildim. Sonu bilinmez bir yola ve aşka düştüm. Yol gittikçe, aşk yaşandıkça ucunu göremediğim sırlara eriştim. Her adımda bir ben yitirdim.
Dilini suskunluğa mecbur kılmış bir kadın tanıdım.
O güne kadar yaşadığım ve bildiğim aşk, gerçekliğini kaybetti. Zira aşk, iki güzel sözün yaşattığı birkaç saniyelik duygu yükselmesi değildi. Bunu çok geç öğrendim.
Öğrendiğim gibi öğrettim.
O suskun kadına, sevmeyi ve güvenmeyi öğrettim.
Adım adım…
Ve sabırla.
Sürgünüm sona erdiğinde ise; Hikâyemiz henüz yeni başlamıştı..

Ayşegül Kalay
384 syf.
·2 günde
Merhabalaaar :) Konuya bodoslama dalmak istiyorum o yüzden hemen başlayayım :)

Kitap savcı Fatin Erkılıç'ın karıştığı bir dava nedeniyle pek bilinmeyen bir ilçeye sürgün edilmesiyle başlıyor. Fatin asla adaletten vazgeçmeyen, durum ailesi bile olsa her zaman adaleti savunan bir karakter. Esma ise yıllar öncesinde ailesini yangında kaybetmiş ve bunun etkisiyle konuşmayı kendine yasak koymuş bir karakter olarak önümüze koyuluyor. Fatin'in ilçeye gelmesinden hemen önce bir cinayet işleniyor. Ve tek görgü tanığı Esma. Olaylar bu cinayetten sonra öylesine karmakarışık bir hal alıyor ki sormayın çünkü ne desem spoiler olacak o yüzden konuyu anlatmayı burada kesiyorum :)

Genele bakarsak kitabın ismi kadar konusu da güzeldi. Fakat o kadar çok olayı 384 sayfaya sığdırmak olmamış. Her şey yarım yamalak anlatılmış. Sadece ilk başlarda ayrıntıya girilmiş. Ayrıntıya girilmiş dediğim de öyle her şeyi anlatan türeden değil tabii. Konu seçimi, karakter seçimi, zaman-mekan seçimi-olayın yaşandığı ana göre- iyi hoş ama anlatımı beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Aklımda milyon tane soruyla kalakaldım ve kesinlikle hiçbirinin cevabı yok. Neyi ne zaman yaşanmış anlamadan okudum çoğu yeri. Beğendiğim yerler var elbet lakin beğenmediğim yerler arasında küçük bir yer kaplıyor. Yazar keşke olayları bölük pörçük anlatmak yerine kitabı ikiye bölseydi, daha çok ayrıntıya girseydi ya da en azından yaşanılan olayı verimli bir şekilde okuyucuya aktarabilseydi en azından ben daha çok beğenerek okuyabilirdim diye düşünüyorum. Yazarın elbette ki emeği var kesinlikle yadsınamayacak bir konu bu. 6 yıldız vermemin en büyük sebebi de verdiği emekti. Kalemine sağlık diyorum ve bitiriyorum :)
384 syf.
·Beğendi·10/10
"Öyle adamlar var ki, kendi karısına bile değer vermeyip şiddet ve zorbalıkla istediklerini yaptırıyordu. Kadınlarına ve kızlarına gülümsemeyi çok görüyordu. Oysa sadece küçük bir tebessümün ona kat ve kat sevgiyle döneceğini bilmiyordu. 
Öyle adamlar var ki, ömürleri boyunca dokunmadıkları sevdalarına saygı duyarak bitiriyorlardı ömürlerini ismi geçince gözleri dolan ihtiyarlar yürekler görürdüm fazlaca... Sevdiğinin saçının teline zarar gelse, uğruna ölecek adamlar bilirdim. 
Öyle adamlar olmalı ki, sadece kendi etrafında ki kadınlara değil, aynı sokaktan birlikte geçtiği kadına saygı duyup sakınmalı bakışlarını. Zordaki birinden faydalanmak şöyle dursun, önüne çıkan taşı kaldırmalı. Umudunu yıkmamalı kadının... Çünkü kadınlar, umutsuz yaşayamaz!"
384 syf.
·1 günde·4/10
Kitabın konusunu beğendim. Fakat ne olayların başlangıcı ne de sonu beni tatmin etti. Bol olaylı az sayfalı bir kitap olduğu için olaylar hızlı gelişip hızlı bitiyor bu da insanı tatmin etmiyor. Kitap akıcı ilerliyor bir gün içerisinde okuyup bitirdim. Eğer çerezlik bir kitap okumak istiyorsanız kitabı tavsiye ederim.
384 syf.
·8/10
Yazarın ilk okuduğum kitabıydı. Çok severekte okudum ama sonu çok oldu bittiye geldi. Keşke öyle bitirmeseydi. Merakta kaldım öylece kala kaldım :) neyse artık okuyun okutun :)
384 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap gerek konusu bakımından çok güzeldi. Aksiyonu bol vesırlarla dolu bir kitaptı. Kİtabın başları çok güzel gidiyordu. Ayrıntılar falan iyiydi. Ama sonlara doğru çok hızlı geçişler oldu. Aslında bu kitap 2 kitap olabilirmiş. Biraz daha ayrıntılı anlatılsa .Çok da ha güzel olurmuş. İyi okumalar
384 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ahraz.. Ne desem ne anlatsam hiçbir fikrim yok şu anda. O kadar büyük bir beklentiyle başlamıştım ki kitaba, sayfalar geçtikçe, ilerledikçe hayal kırıklığına uğradığımı hissettim. Beklediğim şey çok çok daha farklıydı. Buna ne sebep oldu tam olarak bilmiyorum. Belki adı, belki kapağı, belki de hakkında duyduğum ve okuduğum ve bunun sonucunda kendi kafamda kurduğum şeyler. Benim istediğim şeylerden biri aklımda kalacak büyük bir aşk okumaktı ama bu öyle değildi işte bence. Evet ortada büyük bir aşk vardı sözde ama kime göre neye göreydi bilmiyorum. Canım istediğinde açıp açıp okuyabileceğim bir şey olsun istemiştim. Kitabı güzel bir şekilde hatırlayabilmek istemiştim. Fakat şu an ne hissettiğimi gerçekten bilmiyorum. Kitaba dediğim gibi çok büyük beklentilerle başlamıştım. Okudukça beklentimin baya altına düştüğünü hissettim ve açıkçası moralim bozuldu. Sonra toparlıyor gibi oldu dedim ki tamam, sıkıntı yok düzeliyor moralini bozma. Ama sonra tekrar hayal kırıklığına uğradım. Sonunda zaten sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. Garip bir deneyim oldu bana ilk defa böyle şeyler hissettim çünkü bir kitabı okurken. Belki de, hatta büyük ihtimalle böyle hissetmemin sebebi tamamen kitaba çok çok fazla beklentiyle başlamamdı. Yani bu tamamen benim açımdan olan bir durumdu. Büyük bir beklentiyle başlamayın kitaba. Biraz da içeriğinden bahsedeyim. Kitabımızdaki olayların başlangıcı 1975 yılı. Evet görünce şaşırmıştım ben de. Fakat böyle olmasına rağmen o yılları hissedemedim ben. Evet şimdiye göre teknolojik hiçbir şey yoktu kitapta fakat aksi durumda bir şey de belirtilmemişti. Savcı Fatin’in İstanbul’dan Diyarbakır’ın (yanlış hatırlamıyorsam Diyarbakır olması lazım) küçük bir ilçesine sürgün edilmesi ile başlayan ve Esma ile tanışmasıyla devam eden bir hikayeyi okuyoruz. Tabii çoğu kitapta olduğu gibi ilerledikçe birbirine bağlanan olaylar, başka hikayeler vs vardı kitapta. Ben bu olayları açıkçası Türk dizilerine benzettim biraz. Yani şimdi böyle dedim ama kötü olduğunu kastetmiyorum (Türk dizilerini de severim izlerim bir sıkıntım yok yani onlarla). Ben çok başka beklentiler içindeydim ve bu benim beklediğim bir şey değildi. O yüzden benim açımdan baktığım zaman beklentimi karşılamadığı için pek hoşlanmadım. Ve şunu da eklemek istiyorum o kadar fazla olaya 384 sayfa bence çok azdı. Hele sonlara doğru o kadar çok soru işareti kaldı ki kafamda.. Bir şeyler tam oturmamıştı kitapta. Ya da benim kafamda. Çoğu şey yarım kalmış gibiydi. Tam bir şey söyleyemiyorum gerçekten. Okumak istiyorsanız, merak ediyorum diyorsanız okuyun tabii ki size kesinlikle okumayın etmeyin diyemem yani sadece bu kitap için de geçerli değil bu. Fakat tekrar söylemek istiyorum büyük bir beklentiyle başlamamalısınız kitaba bence. Yine çok uzun yazdım biliyorum ama yazdıkça yazasım geliyor engelleyemiyorum kendimi. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler :) Herkese iyi akşamlar
384 syf.
·4 günde·7/10
Bu kitabı okurken kendimi resmen bir filmin içindeymiş gibi hissettim. Çok güzel bir kitaptı ama olaylar çok hızlı gelişti. Kitap eğer uzatılsaydı, bence 450 sayfa falan olurdu. Bu arada bu kitaba dair çok fazla beklentiniz olmasın, öyle ahım şahım bir kitap değil ama okunulmuyacak gibi de değil tabi ki.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ayşegül Kalay
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Diyarbakır, Türkiye, 17 Mart 1992
17 Mart 1992, Diyarbakır doğumludur. İlkokul ve ortaokul öğrenimini Diyarbakır’da, lise öğrenimini ise Gaziantep’te gerçekleştirmiştir. Dicle Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı mezunudur. Çocukluğundan beri sinemaya düşkündür ve senaryo yazımı en büyük tutkusudur. Zamanla kitaba olan bağımlılığı çoğalınca, senaryonun yanında sosyal medya platformlarında roman da yazmaya başlamıştır. En büyük hedefi, bir gün kendisinin yazdığı bir senaryoyu beyaz perdede görebilmektir.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.