Azer Keskin

Azer Keskin

Çevirmen
8.7/10
7 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
39
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
388 syf.
·11 günde·8/10 puan
Dizgi, özen ve baskı kalitesi açısından tıpkı YKY'den yayınlanan diğer uygarlıklar hakkındaki eserler gibi çok üst düzey bir iş çıkartılmış. Farklı olarak çok ayrıntı olabilecek hususların da işlendiği bir eser olduğunu belirtmeliyim. Örneğin, bu eserde Frig müziği hakkında detaylı bilgiler edinme şansına sahipsiniz. Anadolu'da ve hatta dünya genelinde sistemli müziğin atası olarak Friglerin kabul edilmesi ve Helen müziğini ciddi şekilde etkilemesi de ayrıca çok önemli bir dipnot. Sonuç olarak Friglerin yaşamları ve uygarlıkları hakkında en geniş bilgiyi edinebileceğiniz tek derli toplu kaynak bu eser. Elbette içinde doğruluğu kesin olan şeyler olduğu gibi, doğruluğu kesinleşmemiş durumlar hakkında da bilgi verildiğini unutmamak lazım.
296 syf.
·9/10 puan
Urartu tarihi hakkında yazılmış en önemli Türkçe eser. Öyle ki, kitabı en önemli Urartu tarihçileri yazmış ve fotoğraflarla süslemişlerdir. Doğu Anadolu tarihine ilgi duyanların mutlaka okuması gerekir. Ancak bu kitabı cilalamak için Kemalettin Köroğlu'nun yazdığı Asurlular kitabını da okuyun.
392 syf.
·4 günde·7/10 puan
Alanında başarılı bir arkeolog olan Bleda S. Düring, araştırdığı bölge çalışmalarının, katıldığı kazı bölgelerinde edindiği bilgilerin neticesini bu kitapta derlemiştir. Küçük Asya bölgesinin gelişimini, avcı-toplayıcılardan erken kentsel toplumlara nasıl ulaşıldığını,
Bereketli Hilal ve bölge topraklarıyla ilgili benzerlikleri de karşılaştırmıştır.
Kitap boyunca arkeolojik dünyanın gizemiyle birlikte coğrafi koşulların da gerek bölge, gerekse de arkeoloji bilimi adına önemli olduğu gözler önüne seriliyor. Coğrafya biliminin ışığıyla, arkeolojik bilgiler temellendiriliyor, yazar tarafından. Bu kitap, hal böyleyken, sadece arkeolojik bilgilere ulaşılabilecek bir kaynak olmaktan çıkıyor ve coğrafya bilgileriyle sağlam bir zemine oturtuluyor.
Epipaleolitik, Mezolitik, Neolitik dönemlerine ilişkin bilgilerle birlikte dönem yerleşmelerine dair (Aşıklı Höyük, Çatalhöyük vb.) çarpıcı kanıtlarla birlikte bilgiler sunuluyor. Küçük Asya'da bölgelere göre, dönemlerin gelişimleri, kültürel ve sosyal etkinlikler anlatılıyor.
Yazarın dili açık ve anlaşılır olsa da, bazı bölümlerde fazlasıyla derin detayların bulunması, beni metinden uzaklaştırdı. Elbette, farklı yerleşmelere dair detayların bulunması güzel ancak özellikle arkeoloji- coğrafya ilişkisi bazı bölümlerde çok derin anlatılıyor.
Küçük Asya'nın tarihçesini ve arkeolojik buluntularını merak ediyor ve genel anlamda arkeoloji bilimiyle ilgileniyorsanız kitabı tavsiye ederim.
Herkese iyi okumalar diliyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.