Azzam S. Tamimi

Azzam S. Tamimi

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
“Şayet genel olarak Batılılar ve özel olarak da Almanlar, geçmişte Yahudilere yaptıklarından pişmanlık duyuyorlarsa, Avrupa'nın göbeğinde, mesela, Alman eyaletlerinden birinde Yahudiler için bir vatan tahsis ederek hep birlikte günahlarının kefaretini ödemeye çalışmaları, daha adil bir şey değil midir? Veya Siyonistlerin üvey babası ABD, elli küsur eyaletinden bir tanesini niye tahsis etmiyor?”
429 syf.
Azzam Tamimi'nin kaleme aldığı "Raşid Gannuşi: İslamcılık Geleneğinde Bir Demokrat" Tunus'un önde gelen fikir ve düşünce adamı Gannuşi'nin Türk okuyucular tarafından yakından tanınmasını sağlıyor. Kitapları dilimize kazandırılan Gannuşi'nin özellikle son yıllarda İslam düşüncesine yön veren isimlerin başında sayılmasının rastlantı olmadığını ise bu kitapla bir kez daha anlıyoruz.

Gannuşi'nin siyasi ve fikri düşüncelerinin, gelişen tecrübe ve dünya görüşüyle birlikte nasıl evrildiğini, yaşadığı değişimlerin sebep ve sonuçlarının izini kitapla birlikte daha rahat sürebiliyoruz.

Türkiye'de tipik bir İslamcı olarak algılanan Gannuşi'nin aslında Tunus'a özgü siyasi ve toplumsal şartlarıyla bağlantılı olan tecrübesini kavramak biraz da kitabı objektif bir gözle okumaktan geçiyor.

Kitapta özellikle Gannuşi'nin demokrasi anlayışı ve bu anlayışın İslam ile olan uyumunun anlatıldığı, Gannuşi'nin demokrasi teorisinin analizi Türkiye'deki var olan algıyı yıkabilecek düzeyde. Kitabın tek eksik yanı, Türkçe'ye tercümesinin gecikmiş olması ve kitabın hazırlandığı yıllar olan 2000'lerin başında kalmış olması. Gannuşi'nin fikri ve siyasi tecrübesindeki yeni değişimler bu kitapta yer almıyor. Fakat bunlar kitabı eksik veya noksan yapmıyor aksine Gannuşi'nin dönüşüm süreçlerini de objektif olarak irdeleme fırsatı veriyor.
200 syf.
Kitap; hem dini, hem tarihi, hem de insani olarak hemen yanı başımızda yaşananlar olayların genel bir yekününü sunuyor okuyucusuna. Yazar Azzam Tamimi'nin metni röportajlarla desteklemesi ve olayları içeriden objektif bir gözle suması ise kitabın bir başka avantajı oluyor. Orijinali tek cilt olan kitap sanırım Türkçe'ye iki cilt halinde sunulacak. Çünkü "Anlatılmamış Bölümler 1" HAMAS'ın Katar'a taşınmasına kadar geliyor. Sonrası ve günümüze daha yakın kısmı için biraz daha beklemek gerekiyor. İkinci cildin ne zaman yayınlanacağıyla ilgili ise ne yazık ki henüz açıklanan bir tarih yok. Türkçe kaynak sıkıntısı yaşanılan bugünlerde "HAMAS: Anlatılmamış Bölümler 1" önemli bir eksiği kapatıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Azzam S. Tamimi
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.