Badegül Can Emir

Badegül Can Emir

YazarÇevirmen
9.5/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
40
Gösterim
Adı:
Badegül Can Emir
Unvan:
Dr.Öğr.Üyesi
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
215 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
'Nefret susmayı gerektirir.(s.67)

Yuri Bondarev'in 'Sıcak Kar' dan sonra okuduğum ikinci eseri, bu eseri de okuduktan sonra İkinci Dünya Savaşı'nı cepheler üzerinden lokal olarak bu denli etkileyici anlatan bir yazar kolay bulunmaz diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum.

Eserde konu genel hatlarıyla Stalingrad savunmasından sonra karşı taaruza geçen Sovyet ordusunun Karpatlara (Romanya) kadar dayanması ve Nazilerin canını dişine takmış bir vaziyette bu ilerleyişi durdurma çabası ele alınıyor.Er Ryan'ı Kurtarmak filmini izleyenler sanırım ne demek isteyeceğimi anlayacaktır,o filmde yaşanan sahneleri Sovyet versiyonu olarak akıp giden sayfalarda tanıklık edeceksiniz.

Zaten yazar savaş sırasında cephenin ön hatlarında savaştığı için kalemini de bu kadar kuvvetli aktarabilecek bir altyapıya sahip olduğu gerçeğini açıkça görebiliyorsunuz.

'Bazen mutluyken her şeyden korkmaya başlarsın.'(s.189)

Asıl bizlerin içine işleyen kısımlar ise; şartlar ne kadar olağan dışı olursa olsun insanı insan yapan duyguların her fırsatta kendini bir aralıktan göstermeye çalışması ve savaşın tek gerçek yüzü olan ölümün bu aralıktan yeşermeye çalışan o insanlığı nasıl yok ettiğine acı bir şekilde karakterler gözünden şahit olacaksınız.

Bu tür roman okuyucuları için tavsiyem bu kitaba kütüphanenizde kesinlikle bir yer ayırmanız yönünde olacaktır.

İyi okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Badegül Can Emir
Unvan:
Dr.Öğr.Üyesi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.