Bahtiyar Vahabzade

Bahtiyar VahabzadeSeçilmiş Əsərləri 2.Cild yazarı
Yazar
8.7/10
111 Kişi
375
Okunma
218
Beğeni
10,1bin
Görüntülenme

Hakkında

Mahmud oğlu Bahtiyar Vahabzade, 16 Ağustos 1925 tarihinde Şeki'de doğdu. 9 yaşında ailesiyle beraber Bakü'ye taşındı. İlk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladı. 1942 yılında girdiği Bakü Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümü'nden 1947 yılında mezun oldu ve aynı bölümde öğretim üyesi olarak ders vermeye başladı. 1964 yılında tamamladığı S.Vurğunun hayat ve yaradıcılığı isimli monografisi ile filoloji doktoru ünvanını aldı. 1980 yılında Azerbaycan İlimler Akademisi üyeliğine seçilen Vahabzade, 1990 yılında emekli olana kadar üniversite de ders vermiştir. Vahabzade, 1960'larda başlayan özgürlük hareketlerinin öncülerindendir. Bu konuda kaleme aldığı 1959 tarihli Gülistan isimli şiirinde, ikiye bölünen (İran ve Rusya) Azeri halkının yaşadığı felaketleri anlatmıştır. Adı geçen eserinde dolayı 1962 yılında milliyetçi damgası vurulan şair 2 yıllığına üniversitede ki görevinden de uzaklaştırılmıştır. Bu olumsuzluklara ve Sovyet rejiminin baskılarına rağmen özgürlük mücadelesinden hiç yılmamıştır. Azeri halkının sıkıntılarını konu ettiği pek çok eserini yurt dışına kaçırarak yayınlanmasını sağlamıştır. Eserlerinde Azeri Türkçesi'ni en temiz şekilde kullanmaya özen gösteren ve halkının duygularına tercüman olan Vahabzade Azerbaycan'da Halk Şairi adıyla anılır. 1995 yılında Azeri özgürlük mücadelesindeki hizmetlerinden dolayı İstiklal nişanı ile ödüllendirilmiştir. Ülkesinin özgürlük simgelerinden biridir. Vahabzade 1980-2000 yılları arasında 5 defa milletvekili seçilmiştir. 13 Şubat 2009 tarihinde Bakü'de vefat etmiştir. Eserleri  Bahtiyar Vahabzade, 40'ı aşkın şiir kitabı, 11 ilmi eser, 2 monografi, çeşitli piyesler ve yüzlerce makale yayınlamıştır. Eserlerinde genellikle özgürlük, yurt sevgisi, din gibi temaları işlemiştir. Başlıca eserleri •Yücelikte Tenhalık (1978)  •Menim Dostlarım (1949)  •Bahar (1950)  •Dostlug Nağmesi (1952)  •Çınar (1956)  •Ceyran (1957)  •İnsan ve Zaman (1964)  •Tan Yeri (1973)  •Şehitler (1990)  •Sandıktan Sesler (2002)  Türkiye'de Basılan Eserleri  •Ömürden Sayfalar (Ötügen, 2000)  •Vatan, millet, ana dili (Atatürk Kültür Başkanlığı yayınları, 2000)  •Soru işareti (Kaynak yayınları, 2002 ) 
Tam adı:
Bəxtiyar Vahabzadə
Unvan:
Şair, Yazıçı
Doğum:
Şəki, Azərbaycan, 16 Ağustos 1925
Ölüm:
Bakı, Azərbaycan, 13 Şubat 2009

Okurlar

218 okur beğendi.
375 okur okudu.
13 okur okuyor.
197 okur okuyacak.
4 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Gittin, ardından baktım, can ayrıldı canımdan
Sayfa 150 - Kültür Bakanlığı Yayınları, 1993Kitabı okudu
Bir rengi yok, göklerin bin rengini severim, Bir gülü yok, güllerin çelengini severim. Çıkmağa tepe değil, yüce dağ istiyorum, Hayatı hayat gibi yaşamak istiyorum.
Sayfa 9 - Kültür Bakanlığı Yayınları, 1993Kitabı okudu
Reklam
Bildin mi, niçin öyle gülür bahçede güller? Gül, güldü ki, gülsün onu gördükçe gönüller.
Sayfa 34 - Kültür Bakanlığı Yayınları, 1993Kitabı okudu
Akıl kuzu gibi yatan bir deniz. Gönül bir fırtına, Gönül bir tufan. Nasıl usanırım, nasıl,...bilseniz, Denizin sakince uyumasından...
Sayfa 57 - Kültür Bakanlığı Yayınları, 1993Kitabı okudu
Kalbim kulağımda top gibi gürler. O vakt bilirim ki, yaşıyorum ben, O vakt bilirim ki, yüreğim de var.
Sayfa 59 - Kültür Bakanlığı Yayınları, 1993Kitabı okudu
Merhaba. Türkiye türkçesinde yazacağım, çünkü kütüphaneciler tarafından da anlaşılır olmak istiyorum. Burada olduğum 2 buçuk yılda bir çok kitabı kütüphaneye ekleme isteğinde bulundum. Ve teşekkür ederim, İSBN kodu verdiğim gibi çözüme ulaştı. Ve zaman zaman yazarlar kısmında takılıp durduğum oldu. Benim bildiğim hani uygulama Türk uygulaması ya, hani Türkiye türkçesinde yazar isimleri orijinaline sadık kalınarak kaydediliyor ya, buna okuduğum bir çok kitapta da rasladım. Peki anlamadığım, neden Azerbaycan yazarlarının büyük çoğunluğunun ismi çevirilmiş hatta evrilmiş olarak eklenmiş? Bunun hatası yazarı uygulamaya ekleten kişilerde de olabilir, ekleyen kütüphanecilerde de. Neden iletide buna değiniyorum? Çünkü bir çok kütüphaneciye bu konuda istekte bulundum, cevap olarak moderatörlerin bu konudaki tutumu: "Açıklama kısmında tam adı var." Benim anlamadığım, bir insanın kaç ismi olur? Heleki bu, bir ülkenin yazarına aitse? Dikkatinizi çekmek isterim ki, alıntıları paylaştığımızda, okuma kayıtlarında tam adı değil, kayda geçirilen ismiyle görünüyor okurlara. Ve çok az okur açıklamaları okuyor. Lütfen, Azerbaycan yazarları isimleri konusunda daha dikkatli olalım. Ve yanlış eklenen yazar isimleri düzeltilsin. Bir ülkenin değeri onun söz ve sanatıyla, yazarıyla da bilinir. Saygı ve sevgi rica ediyorum.
Çingiz Abdullayev
Çingiz Abdullayev
#Edit: Çözümlendi✅Umarım diğerleri de çözüme ulaşır en kısa zamanda.
Samed Vurğun
Samed Vurğun
değil, Səməd Vurğun
Bahtiyar Vahabzade
Bahtiyar Vahabzade
değil, Bəxtiyar Vahabzadə
Mirza Fetali Ahundov
Mirza Fetali Ahundov
değil, Mirzə Fətəli Axundov
Abdullah Şaik
Abdullah Şaik
değil, Abdulla Şaiq.. Bununla bitmiyor daha nicesi var. Lütfen dikkate alalım
1000Kitap
1000Kitap
1000Kitap Destek
1000Kitap Destek
#AzerbaycanCandır
Çiçek gibi zarif, su gibi berrak, Makam gibi gevrek, anam Karabağ.
Bahtiyar Vahabzade
Bahtiyar Vahabzade
🇦🇿🇹🇷
Reklam
Vatan
🇦🇿🖤🇹🇷 Hardan sənin oldu bizim Qarabağ? Adı sahibini demirmi aşkar? Xoşluqla verməzlər torpağı. ancaq Qanla möhürləyib, zorla alarlar. Hələ göz dikmisən Naxçıvana da. Təbriz də. Sərab da bəlkə səninmiş?

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
328 syf.
·
Puan vermedi
Bir salama dəymədi.(s.247) Bu gün mən səni gördüm, Salam vermək istədim, Üzünü yana tutdun. Söylə, illərdən bəri Qəlbimizin bir duyub bir vurduğu illəri,
Seçilmiş Əsərləri 1.Cild
Seçilmiş Əsərləri 1.CildBahtiyar Vahabzade · Öndər Nəşriyyatı · 200444 okunma
238 syf.
10/10 puan verdi
·
15 saatte okudu
Verip Karabağ'ı, Bakü'ye koştuk, Bakü'de 'Karabağ Cafe'si açtık... Bahtiyar Vahapzade, Azerbaycan'ı gayrete, dirilişe çağıran ve aynı zamanda aşk adamı olan bir şair. Tıpkı Cumhuriyet ile birlikte bizde olduğu gibi, Azerbaycan'ın da milli kültürünün üzerinden bir silindir geçmiştir. Vahapzade, Ruslaşmaya ve Farsileşmeye karşı duran köklü bir şahsiyettir. Bizdeki batılılaşma karşıtı Mehmet Akif, Orhan Şaik, Necip Fazıl gibi milli şairlerin oradaki karşılığı diyebiliriz. Münevver, mütefekkir ve farkındalık sahibi bir insan. Şiirlerinin teması genelde vatandır; fakat aşk üzerine, dostluk üzerine, insanlık üzerine duygulu, sarsıcı temasları mevcut.
Gurub Düşünceleri
Gurub DüşünceleriBahtiyar Vahabzade · Türk Edebiyat Vakfı Yayınları · 199548 okunma
304 syf.
·
Puan vermedi
Bahtiyar Vahapzade'nin bu kitabı çeşitli bölümlerden oluşuyor. Kitapta, Dr. Yusuf Gedikli'nin yazmış olduğu bir önsöz mevcut. Daha sonra Vahapzade tarafından Otobiyografim, Sanat Görüşüm, Ana, Vatan, Dil, Din, Tarih, Edebiyat, Seyahat ve Musiki başlıklı toplam on bölüm kaleme alınmış. Bu bölümlerin içerisinde de ayrı ayrı yazılar mevcut. Kitaba
Ömürden Sayfalar
Ömürden SayfalarBahtiyar Vahabzade · Ötüken Kitap · 200020 okunma