Banu Muhyaeva

Banu Muhyaeva

Çevirmen
8.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Mehmet Y.
Mehmet Y. Kuz Başındaki Avcının Çığlığı'ı inceledi.
421 syf.
Kuz Başındaki Avcının Çığlığı, Türkiye’de Şafak Sancısı adıyla da basılmış olan kitap. Şafak Sancısı adlı olarak uzun yıllar önce okumuştum. Bu sefer kitabın hikayesi ilginç, zira Aytmatov’a olan sevgimi bilen bir dostum, “elinde bir Aytmatov kitabı olduğunu ve üstelik imzalı olduğunu, bana hediye etmek istediğini” söyleyince, tabii ki hayır demedim. Ben de kendisine hediye kitaplar yollamak şartıyla kitapları takas ettik.

Kitabın ilk sayfasında hem Cengiz Aytmatov’un hem de Muhtar Şahanov’un imzaları vardı. Kütüphanem için çok kıymetli bir eser oldu. Bu vesileyle kitabı tekrar okumak nasip oldu.

Aytmatov ve Şahanov, Kırgız-Kazak ülkelerinin yetiştirdiği iki büyük evladı… Aytmatov, dünya çapında bilinen, ülkesinin medar-ı iftiharı bir yazar. Muhtar Şahanov ise Kazakistanlı önemli bir şair. Şahanov, Aytmatov’u bir ağabeyi olarak görüyor ve ikili sıkı bir dosttu aynı zamanda.

Kitap, “iyi ki yapmışlar” denilen bir yapıya sahip. Türkistan bozkırlarının bu iki dev entelektüeli, 2000 yılına girmemize az bir zaman kala bir araya gelmişler ve günler süren bir sohbete başlamışlar. Edebiyattan, aşka, tarihten, siyasete kadar uzanan geniş bir yelpazedeki bu sohbet bize eşsiz bilgiler sunmakta.

Sıkı bir Aytmatov okuru ve Kırgız-Kazak ülkelerini görmüş birisi olarak ben hayli istifade ettim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Banu Muhyaeva
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.