Barış E. Alkım

Barış E. Alkım

Çevirmen
7.9/10
8 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
2
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Antarktika'ya jeolojik kazılar yapmak üzere giden William Dyer ve ekibinin başına gelenleri konu alıyor. Jeolog William Dyer kadim uygarlıkları ve milyon yıllık canlıları araştırmaya giden ve geri dönemeyen ekibe neler olduğunu anlamak için bölgeye gider ve olaylar gelişir.

H.P. Lovecraft'tan okuduğum ilk eser oldu. Belki yanlış bir kitapla başladım bilemiyorum ama fazla biyoloji terimi olduğu için bir ara sıkıldım ama kitap efsaneydi. İliklerinize kadar korkuyu hissediyorsunuz. Cthulhu mitosundan çok örnekler olduğu için yakın zamanda Cthulhu'nun Çağrısı kitabını okuyacağım.

Bilimkurgu, fantastik ve korku ögelerini birden barındırdığı için bu türleri seven okurların mutlaka okuması gereken bir kitap bence.

Kitabın son taslak hali için->http://i.hizliresim.com/r1rMd1.jpg
Cthulhu'yu çok duydum aslında ama denk gelince yazarın ilk bu romanını okudum. Çok ağır bir dili var bilimsel makale okur gibi okudum. Aslında gayet ilgi çekici bir konusu olmasına rağmen bu sancılı okuma süreci yüzünden hiç tat alamadım kitaptan.
Lovecraft'ın mükemmel bir doğa üstü korku romanlarından biri. Kitap her aşamasında gerilimi üst düzeyde tutuyor. Ancak kitabı okurken boş bir kafayla kendinizi vererek okumanız lazım. Çünkü yazar çoğu yerde betimlemeler veriyor ve onları kafanızda canlandırmayıp, sadece okuyup geçerseniz Lovecraft'ın yarattığı dünyaya adapte olamıyorsunuz. Kitap ben de derin ilgi uyandırdı internetten Lovecraft'ın betimlediği yaratıkların çizimlerini dahi inceledim. Edgar Allan Poe'nun Arthur Gordon Pym'in Öyküsü adlı kitabına bolca referans var. Eğer bu kitabı okumadan önce Poe'nun kitabını okuduysanız yazarın ondan yapmış olduğu alıntılarla hikaye çok daha vurucu oluyor. Lovecraft korku edebiyatının üstadı.