Bartolomé de Las Casas

Bartolomé de Las CasasKızılderililer Nasıl Yok Edildi? yazarı
Yazar
8.4/10
199 Kişi
669
Okunma
28
Beğeni
2.819
Gösterim

Bartolomé de Las Casas Kimdir?

Bartolomé de las Casas, tarihçi, papaz ve uluslararası hukuk ve insan hakları normlarının ilk savunucularından biri olan yazar. Köleciliğe karşı çıkan Avrupalılardandır. Babası orta hâlli bir tacirdir ve Kristof Kolomb'un ikinci yolculuğuna katılmıştır. Salamanca Üniversitesinde hukuk eğitimi almış olan Casas, Kolomb'un birinci yolculuğunun özetini ve hayatını kaleme aldı. 1502 yılında Nicolás de Ovando ile birlikte asker olarak Hispanyola adasına gitti. Bazı keşif seferlerine katıldıktan sonra 1506 yılında geri dönerek papaz yardımcılığına atandı. 1512 yılında Yeni Dünya'ya atanan ilk papaz oldu ve 1515'te dönerek yerlilere yapılan kötü muameleyi ve işkenceleri Kral V. Carlos ve Papaya bildirdi. 1516 yılında yerlilere yapılan muameleyi soruşturacak bir komisyonun üyesi olarak Amerika'ya döndü. 1520'de İspanya Kralı huzurunda yerlilere yapılan şiddet dolu işkenceleri ve izlenen politikayı eleştirdi. Casas'ın etkisi ile V. Carlos köleciliği yasaklayan bir yasa çıkarttı ve özgür yerli kentler oluşturulması önerisini destekledi. Papa ve Kralın 1537'de yerlilerin köle olarak çalıştırılmasını ve mallarına el konmasını yasaklayan kararlar almasında önemli rolü olan Casas, 1566'daki ölümüne dek yerli haklarının savunuculuğunu yaptı. Eserleri De Unico Modo - Tek Yol Historia Apologetica - Özür Dileyen Tarih Historia de las İndias - Batı Hint Adaları Tarihi Spanish Cruelties - İspanyolların Zulmü Brevisima Relacion de la Desturuccion de las İndias - Yerlilerin Gözyaşları: Yerlilerin Yok Edilişinin Kısa Tarihi Avisos y reglas para confesores de espanoles - Günah çıkaran İspanyol papazları için öğütler ve kurallar
Unvan:
İspanyol tarihçi, papaz
Doğum:
Sevilla, İspanya, 11 Kasım 1484
Ölüm:
Madrid, İspanya, 18 Temmuz 1566

Okurlar

28 okur beğendi.
669 okur okudu.
12 okur okuyor.
584 okur okuyacak.
11 okur yarım bıraktı.

Bartolomé de Las Casas Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
“Cehenneme kadar yolu var. Bu yaşlı adam da ne oluyor? Neden bunu alacakmışım? Herhalde onu gömmemi istiyorsunuz? Bu hastalıklı herifi almam şart mı? Malımı mülkümü ona bakmak için mi harcayacağım?” Bu gibi tepkiler, İspanyolların yerli halka ne gözle baktığını ve kanunlar ile peygamberlerin kitaplarında yer alan “komşunuzu sevin” buyruğuna ne kadar riayet ettiklerini gösteriyor.
O cinayetlerin, insafsızlıkların, hapsetmelerin ve diğer suçların bir listesini hazırlamak, bir insanın yapabileceği işlerin ötesindedir
“Size hizmet etmek için yanınıza geliyoruz, siz bizi öldürüyorsunuz. Umarız bu duvarlara sıçrayan kanlarımız, acımasızlığınıza ve bizi haksız yere öldürmenize şahitlik eder,”
Bu kârlı inci avı girişimine katılan İspanyolların hırsının, “Rabbinizi ve komşunuzu seviniz” buyruğuna ne ölçüde uyduğu görülebilir. Çünkü onlar zavallı insanların hem bedenlerini hem de ruhlarını tehlikeye atıyorlar
Başlangıçtan itibaren Yeni Dünya’ya yönelik İspanyol siyasetinin en belirleyici özelliği körlüktü

Bartolomé de Las Casas İletileri

Tümünü gör
Bartolomé de Las Casas
Bartolomé de Las Casas
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
Amerika kıtası, 12 Ekim 1492'ye kadar, üzerinde güneşin batmadığı bir ülkeydi. Coşkun akarsularla kuşatılmış bu verimli topraklar üzerinde, yeryüzünün büyük medeniyetlerini kurmuş, doğayı katletmeden ondan faydalanmasını öğrenmiş, silahı ve savaşı tanımayan insanlar yaşıyordu.
Tavsiye
Bir youtube yorumunda görmüştüm
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
kitabı ile Adrian Freedman & Lua Maria - Aguilita şarkısını dinleyin diye bende buradan tavsiyede bulanayım. Birbirini tamamlayan bir ikili kesinlikle.
Hangisi?
Sıradaki okumamı istediğiniz kitap, merak ettiğiniz ya da önerebileceğiniz, ya da incelememi ve alıntılarımı görmek istedikleriniz hangisi? Biraz da interaktif yapalım? Kitapların linkine de üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. 1.
Barnabas İncili
Barnabas İncili
2.
Kritovulos Tarihi
Kritovulos Tarihi
3.
İskandinav Mitolojisi
İskandinav Mitolojisi
4.
Mukaddime
Mukaddime
5.
Bostan ve Gülistan
Bostan ve Gülistan
6.
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
7.
Büyük İskender
Büyük İskender
8.
Timurlenk-Bozkırların Son Göçebe Fatihi
Timurlenk-Bozkırların Son Göçebe Fatihi
9.
Sultan Alp Arslan
Sultan Alp Arslan
10.
4. Murad: Şarkın Sultanı
4. Murad: Şarkın Sultanı
11.
Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa
Medine Müdafaası / Çöl Kaplanı Fahrettin Paşa
12.
Savaş Günlükleri
Savaş Günlükleri
13.
Tarih Notları
Tarih Notları

Bartolomé de Las Casas Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
119 syf.
10/10 puan verdi
·
31 günde okudu
Karındeşenler
Tarihte, sözde "coğrafi keşifler" olarak isimlendirilmiş bir takım hırsızlık ve insan kasaplığının; gemiler yoluyla, zaten hali hazırda bir halkı, hayatı olan memleketlere taşınmasının gerçeği vardır. İşte bu kötülüğün bir katresi, imanlı bir rahibin şahit oldukları doğrultusunda kaleme
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?Bartolomé de Las Casas · Şule Yayınları · 2003669 okunma
119 syf.
·
Puan vermedi
Bu kitabı okumadan önce de kızılderelilerin nasıl yok edildiğine dair bazı bilgilerim vardı. Mesela %50'sinden fazlasının Çiçek Hastalığı sebebiyle öldüğünü biliyordum. Hatta bazı İspanyol liderlerin kızıldereliler için ''vahşi'' tanımını yaptığını ve bu sayede Kilise'den öldürülmelerine dair icazet aldığını zira onların insan sayılamayacağını söylediklerini biliyordum. Fakat yine de bilmediğim birçok dramatik durum söz konusuymuş. Sandığımdan daha canice bir tutum varmış ortada. Yüz küsür sayfalık kısa bir kitap ama etkili ve okunmaya değer kesinlikle. İyi bir okuma dilerim.
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?
Kızılderililer Nasıl Yok Edildi?Bartolomé de Las Casas · Şule Yayınları · 2015669 okunma
144 syf.
·
Puan vermedi
Chistopher Columbus’un İkinci Seferine Katılan Bir Tüccarın Oğlu Daha Sonra Rahip Olur Ve İspanyolların Katliamlarına Karşı Çıkar Bu Abimizin Ağzından Yapılan Zulümler, İşkenceler Ve 30 Milyon Olan Yerli Nüfusun 40 Yıl İçinde 4 Milyona Düşmesi Vs. Anlatılmaktadır. Sayısal Değerler Bana Biraz Abartılı Gelsede Kitap Yapılan Vahşetler Hakkında Zihnimizde Bir Fikir Oluşturduğu İçin Bana Göre Gayet Başarılı.
Yerlilerin Gözyaşları
Yerlilerin GözyaşlarıBartolomé de Las Casas · İmge Kitabevi · 2020669 okunma