Beatrice Forbes Manz

Beatrice Forbes Manz

Yazar
7.7/10
40 Kişi
·
109
Okunma
·
5
Beğeni
·
696
Gösterim
Adı:
Beatrice Forbes Manz
Unvan:
Akademisyen, Yazar
ABD Tufts Üniversitesi’nde öğretim üyesi. Orta Asya ve İran siyasi kültürü ile Timur döneminin toplumsal ve kültürel yapısı alanlarında çalışmalar yapıyor.
Timur bir emirin infazına hükmettiğinde, Ulus önderleri arasında yaygın olan bir uygulanmaya başvurur ve suçluyu haksızlık etmiş olduğu birisine teslim eder, böylece kendi ellerini kirletmemiş olurdu.
“...bu yüzden Timur ve ordusu bir an olsun dinlenmediği gibi, alevlenen hırsını, ne ilerleyen yaşı ne de bozulan sağlığı dindirebildi.”
"O, acımasız Türk, tüm Islam ve Asya topraklarini tek tek fethetti. Gözünü Çin'e dikti. Dünyanin korkunç ordusunu toplayarak Çin topraklarına yürüdü. Onu durdurmak mümkün değildi. Kiş mevsimi olmasina rağmen geliyordu. Kıyıcı ve yok edici ordusu ile bu soğuk ve kış ikliminde Çin'e gelen Emir Timur'dan başkası değildi"
Cengiz hanedanı, başarıları sayesinde eşsiz bir karizma kazanmış bulunuyordu ve Timur'un bütün memleketlerinde kabul gören Moğol imparatorluk geleneklerine göre, ancak Cengiz soyundan gelenler han ünvanını alıp hükümranlık iddiasında bulunabilirlerdi. Dolayısıyla Timur'un herhangi bir hanedan mensubiyetinin olmayışı, onun hükümdarlığının meşruiyeti önünde resmî bir engel oldu. Topraklarının muazzamlığına ve yönetiminin otokratik doğasına rağmen, bu yasağa titizlikle uydu ve arada bir büzürg ya da kalan -"ulu"- gibi sıfatlarla süslediği mütevazı emir -"kumandan"- unvanını kullandı.
Moğol İmparatorluğu ardında her tarafı çatlamış, ama tek bir dünya bırakmıştı. Timur'u yaratan ve onun da fethine soyunduğu dünya, işte bu dünyaydı.
"Sahibkiran, Harezm seferi sirasinda karargahina gelen yaşlı bir dervişi kabul etti.

Ona "Sen ki Cihan sultanı Timur hazretlerisin. Peygamberimizin yer yüzündeki elçisisin.bizim köyümüzü haraç alan haydutlardan temizlersen, tüm Harezm'i fethetmiş gibi dua alirsın dedi.

" Sahibkiran ihtiyara müsterih olmasıni söyleyip bahadırlarını yanına alarak haydutlarin kalesi üzerine yürüdü.

Hasan Sabbah artıklarının bu kadar çok etki yaptığını görünce timurun korkusundan kendini astı"
Timur'un yaşam hikayelerinden fışkıran ve bizi en çok çarpan özellik, onun olağanüstü zekasıdır.Bu sezgisel olmasının yanısıra entelektüel bir zekaydı.
Timur bir emirin infazına hükmettiğinde, Ulus önderleri arasında yaygın olan bir uygulamaya başvurur ve suçluyu haksızlık etmiş olduğu birisine teslim eder, böylece kendi ellerini kirletmemiş olurdu.
Özgürlük
Özgürlük Timurlenk-Bozkırların Son Göçebe Fatihi'yi inceledi.
352 syf.
·Beğendi·8/10
Timurlenk hayatını anlatan kapsamlı bir kitap ama Timur öldükten sonra muazzam gücün dağılması ne kadar güçlü olursan ol sağlam bir yönetim geride birakmayınca hiçbir şeyin değeri kalmıyor bunu anladım.
Armağan
Armağan Timurlenk-Bozkırların Son Göçebe Fatihi'yi inceledi.
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Timur'u başarılı kılan en önemli faktör, birbirleriyle kanlı bıçaklı olan Çağatay aşiretlerinin sosyolojik yapısını yeni bir varolma biçimine evrilterek bunlardan yeni ve homojen bir ulus yaratmayı başarmasıydı.
Bu, Cengiz Han'ın da yapmayı başardığı şeydi. Uzun zaman sonra neşredilen Manz'ın klasikleşmiş eseri Timurlenk, Timur üzerine Türkçe'de yapılabilecek en verimli okumayı vadediyor.
352 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Kitap genellikle Timur'un hayatı dışında Çağatay Ulusu emirlerini,devletin yönetim yapısını, Çağatay Ulusu içindeki aşiretlerin yapılarını, aşiretler arasındaki mücadeleyi,Timur'un kendi maiyetinden olanlara verdiği emir ül-ümera(başkumandan),dadurga gibi makamlarla ve fethettiği yerleri vali olarak kendi soyundan gelenleri ataması ve bunların yerlerini sürekli değiştirmesi ile kendi iktidarını sağlamlastırdığını anlatıyor.Bunun dışında
kitapta Timur Devleti'nin,Timur'dan sonra devam edememesinin sebebi olarakta Timur'un vali olarak atadığı oğullarına veya torunlarına güçlenme imkanı vermemesinden kaynaklandığını ve Çağatay Ulusunun Timur'un ölümünden sonra tekrar bir mücadele haline girmesine bağlıyor.
Semih Ökten
Semih Ökten Timurlenk-Bozkırların Son Göçebe Fatihi'yi inceledi.
352 syf.
·Puan vermedi
Emir Timur'la ilgili okuduğum en donanımlı kitap bana göre buydu. Türk yazarlarda ister istemez bir taraf tutma oluyor. Yabancı yazarlarda da Timur a karşı barbar yaftası yapıştırma işgüzarlığı.
Batılı yazarlarların o hastalığı bu kitaba yansımamış.
352 syf.
·Beğendi·9/10
Her ne kadar dili ağır olsa da oldukça başarılı ve etkili bir çalışma. Yer yer Batının Doğuyla olan hesaplaşmasına da ev sahipliği yapan bu eserin dikkatli şekilde okunması oldukça büyük katkıda bulunacaktır...
352 syf.
·Puan vermedi
Timur’un hükümdarlığını konu alan kitap; Moğol kültürünü, aşiret yapısını ve fetihlerini ele alarak başlıyor. Bölüm bölüm Timurlenk’in aşiret içinde yükselişi, kazandığı topraklardaki ve ulusu içindeki yönetim biçimi, aşiret yönetimi ve devletin yıkılışına kadar ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Detaya fazlaca girildiği için okuması biraz ağır.
352 syf.
·Puan vermedi
Cengiz Handan sonra dağılan Moğol ordusunu ve aşiretlerin bir kısmını birleştirerek nasıl büyük bir Fatih olduğunu anlatan bir kitap. Timur’un iyi bir siyasetçi iyi bir komutan ve ileri görüşlü bir zekaya sahip olduğu apaçık belli
352 syf.
·12 günde·Beğendi·5/10
Kaynak niteliğinde bir kitap oldukça detaylı okurken teferruat içinde boğuldum diyebilirim. Sanırım başka bir dilden çeviri bir kitap olduğu için yine de güzel.
348 syf.
·30 günde·Beğendi·9/10
Öncelikle buradan kitabın çevirmeni olan Zuhal Bilgin'e teşekkür etmek istiyorum. Bir kitap ancak bu kadar güzel çevrilebilirdi.

Şuan da kitapta 143. sayfadayım ve kitap gayet akıcı bir biçimde sıkmadan ilerliyor.

Emir Timur gibi bir hükümdara her zaman hayran kalmışımdır.
Ona en çok yakıştırdığım söz ise; ''Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır.'' olurdu herhalde.

Çete kurup orada burada koyun ve kuzu kaçakçılığı yapan bir insanın büyük bir hükümdar olabileceği nereden aklınıza gelebilirdi ki ?

İçinde onlarca aşireti barındıran kocaman bir ulus düşünün.
Adı ''ÇAĞATAY ULUSU'' bu ulusu toplamak her baba yiğidin harcı değildir.

Ona yapılan onca ihanet ve kötü şeylere rağmen yılmayıp ayakta kalmayı başarmış bir hükümdardan bahsediyoruz. Timur'u herkes gaddar ve zalim bilir fakat bu kitabı okuduğunuzda ne kadar dürüst, bilge ve savaşçı bir ruha sahip olduğunu anlayacaksınız.

ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM...
352 syf.
·7 günde·4/10
Kitap biter bitmez hemen yorum yapmak istedim. Timur’un hayatını savaş taktiklerini izlediği yolu okumak istedim ama bu kitap ne anlatıyor ya diyorsunuz kitabı okurken. Şahsen hiç ama hiç beğenmedim başka bir kitabı okumanızı tavsiye ederim. En azından Timur’u başka bir yazardan tanıyın. Kitap nasıl olmuşta 5 baskı yapmış burda kronik Kitap başarısı diyr düşünüyorum

Yazarın biyografisi

Adı:
Beatrice Forbes Manz
Unvan:
Akademisyen, Yazar
ABD Tufts Üniversitesi’nde öğretim üyesi. Orta Asya ve İran siyasi kültürü ile Timur döneminin toplumsal ve kültürel yapısı alanlarında çalışmalar yapıyor.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 109 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 195 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.