Bedia Mekansız

Bedia Mekansız

Çevirmen
8.7/10
29 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
14
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
227 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Sürükleyici bir macera, acımasız, vahşi yaşamdan, insana, sevgiyle tabi olan bir kurdun, cinsine düşman bir yaratığın öyküsü, oldukça güzel bir eser, okumaktan zevk aldığım bir kitap
227 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Jack London / Beyaz Diş

Vahşetin Çağrısı'dır Beyaz Diş.

Bilindiği gibi daha önce de Jack London'ın Vahşetin Çağrısı kitabını paylaşmıştım ve kitabın içeriğinden konulara değinerek, Vahşetin Çağrısı üzerinden insan-hayvan ilişkisine dair bazı yorumlarda bulunmuştum. Beyaz Diş, London'ın Vahşetin Çağrısı romanının devamı niteliğinde. London, her iki romanını da aynı ilham ve tanıklığıyla kaleme almış. Amerika'nın sanayide, maden aramada atağa geçtiği yıllarda kurt ve köpek sürülerinin ne denli köleleştirildiğini, ulaşımda nasıl hoyratça kullandıklarına ışık tutuyor London ve insan evladının bu tahakküm zihniyetini adeta yerden yere vuruyor. Bir melez köpeğin derininde sakladığı o duygulara tanık olmuş gibi öylesine anlatıyor ki London, onun bu edebî dilinin sıcaklığı, kendine özgün hâle getiriyor. London, şüphesiz Amerikan edebiyatının yüzaklarından biridir. İnsanî, vicdanî ve hayvan sevgisine dair en derin yazarlarından biridir. Kitabı okuyunca Yaşar Kemal'in o muazzam satırlarını anımsadım:

"Ancak köpekler bakabilirler, bütün yaratıklar içinde gözleri sevgiyle dopdolu. Sevdalı kadınların gözlerinden bile böylesine sıcacık sevgiler taşamaz."

Yaşar Kemal / Kale Kapısı
227 syf.
·3 günde·5/10
Jack London çok iyi kurgulanmış bir roman yazmış. Vahşi bir kurdun nasıl evcilleştiğini hayretle izliyorsunuz. Kurtlarla ilgili de birşeyler öğreniyorsunuz. Hayret ettiğim şeylerden biri de Beyaz Diş'in bir köpekle anlaşması iletişim kurmasıydı, diğer biri ise onun köpek dövüşlerine katılması.

Bu kitabı okuduktan sonra köpeklere karşı bakış açım değişti! Kitabı bir süre okuduktan sonra Beyaz Diş'in bir hayvan olduğunu unutuyorsunuz, sanki bir insanmış gibi düşünmeye başlıyorsunuz! Yazar olay örgülerini çok iyi kurgulamış. İnsanı ta yüreğinden yakalamayı becermiş.