Bedriye Zobu

Bedriye Zobu

Yazar
8.0/10
51 Kişi
·
131
Okunma
·
7
Beğeni
·
1.490
Gösterim
Bir isim düşünün. Aklına gelen ilk kişiyi -elinizi başınızın üzerine koyun- burada yaşatmış, -elinizi kalbinizin üzerine koyun- buraya hapsetmişinizdir.
Onun figanlar içindeki ruhuna eşlik etmişsinizdir. Kim ne derse desin, o isim bir anda gelmez akla. Size o kişiyi düşünün demedim, bir isim düşünün dedim. Neden o isim?
Seni kırdığı için mi?
Seni mutlu ettiği için mi?
Seni üzdüğü için mi?
Ona vefa borcun olduğu için mi?
Onu sevdiğin için mi?
Onun kederine eşlik ettiğin için mi?
Onunla sabahladığın için mi?
Onu sevmediğini için mi?
Onu unutmak istediğin için mi?
Bir daha geri dönmeyeceği için mi?
Söyleyeyim -elinizi kalbinize koyun-; o ismi buraya kilitlediğin ve Kilidin anahtarını kızgın çöllere savurduğun için.
Bedriye Zobu
Sayfa 138
Karşılığı olmayan bir aşka tutulmuş o kimsenin duyguları, aşkına karşılık bulmuş bir kimseye çocuksu gelirdi. Anlamazdı; yalnızca anladım der geçerdi.
Senelerce gelmeyeceğini bildiğim bir adamı beklemem, onun uğruna hayatımdan birşeyleri telef etmem ve neticesinde o adamın kendi ayaklarıyla bana gelmesi kadar acımasızdı o çığlık.
Bedriye Zobu
Sayfa 117
Çünkü her insanın, bu hayatta isabet ettireceği tek atışı olur. O atış mutlaka isabet edecektir; bunu bildiğimden hiç korkmadım.
İçinizi sizi anlayan insanlara dökmeniz gerekirdi. Sizin duygularımızı tatmamış, sizin hislerinizi yaşamamış insanlara içinizi dökerseniz, bir daha ne içinizi ne de beyninizin toplayabilirsiniz.
Bedriye Zobu
Sayfa 137
Gardınızı indirdiğiniz vakit, karşınızdaki insanın bıçaklacağı ilk yer -belki de tek yer- kalbiniz oluyordu.
Bedriye Zobu
Sayfa 133
"İnsanların bana açtığı savaşta tek kelime etmeyeceğim. Bırak yaksınlar her şeyi, harabe gönlümü talan etsinler."
308 syf.
·Beğendi·7/10
"Hayattan veya insanlardan yediğin bıçak darbelerini hissetmezsin. Ama hayallerinin sokaklarında giderken ardında kan izleri bırakarak ilerlersin."
"Kadın bekledi. Adam gelmedi."
482 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Bir wattpad kitabı. Önyargılı başladım fakat gerçekten hoşuma gitti. Size bir şey katacak bir kitap olmasa da çerez olarak araya sıkıştırın gitsin. Betimlemeler ve duygu tasvirleri harikaydı öncelikle. Sahil'in Baran'a duyduğu platonik aşkı anlatıyor aslında kitap ama bu okuduklarımdan farklıydı pembe masallardan çıkmışcasına kusursuzlaştırmamış karakterleri. İlerisi spoiler olabilir. Sahil Baran'a itirafından sonra iğrenç bir değişim geçirdi a dostlar. Yani bu kadar trip atan, her şeye darılan ki birkaç gün öncesine kadar karşısında gördüğünde eli ayağı titriyordu baranı. Sonu ilginç geldi heyecanla ikinci kitabı okurum diyordum ama pek heyecan kalmadı. Son aceleye mi gelmiş acaba Bedriye hanımcığım (: yine de çok iyiydi bazen önyargıları bırakıp şans vermekte fayda var.
482 syf.
·3 günde·7/10
Sahil ve Baran. İkisi de etrafındakileri uzaklaştıran, soğuk görünümlü insanlar. Sahil, liseden beri Baran'a platonik aşık. Bir de Onay var, lisede Sahil'in canına okuyan, sürekli problem yaratan.
482 syf.
·9/10
Kitap gerçekten çok güzeldi okurken bana büyük zevk verdi. Edebi yönü çok fazlaydı. Kitabı postit yağmuruna boğdum diyebilirim. Ayrıca kitabı çok genç bir türk yazarın yazabilmiş olması beni sevindirdi. Watpad den çıkmış en güzel kitaplardan biri. Yazarı da çok samimi birisi. Yazarın anlatım tarzını çok sevdim. Kitap akıp gidiyor.Sahil denen kızın platonik olan aşkını konu alıyor aslında. Sahil Baran ' a 3 seneden beri aşıktır. üniversiteye geçince Baran'ın kardeşi Sinem ile arkadaş olurlar ama Sahil Sinem'in Baran'ın kardeşi olduğunu bilmemektedir.
Birde Onay var. O ise Sahil'e lisede eziyet etmiş birisi ama üniversitede Sahil'e Baran konusunda yardım etmektedir. Kitabın konusuysa kısaca böyle bence herkes bu kitaba bir şans vermeli. Aynı zamanda soğuğu ikinci kitabı vefayı da kısa süre içinde edineceğim.
308 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Hayatımdaki ince noktalara dokunan kitap diye tanımlıyorum.Fazla ayrıntısıyla yer yer sıkılsam da hiçbir şekilde elimden bırakmadığım ve bir anlamda hayatıma yön veren bir kitap oldu.Son 10 sayfası insanı alıp götüren cinsten.En sonda da yazarın okurlarına bir kaç tavsiyesi var.Ve o tavsiyeler bir defa daha hayatınızı gözden geçirecek cinsten.Bileğiniz güçlü olmayabilir ama kalbiniz güçlü..Güneş bizim içinde bir gün doğacak.
482 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
soğuk duvarları olan bir adam ve hayatının ona bağlı olduğunu düşünen bir kadın.güçlü bir psikoloji ve yeşermeye çalışan umutlarla dolu bir hayat.
482 syf.
·8/10
Bir erkeğin sert kabuğunu ve ulaşılmazlığını anlatan ve isminin sonuna kadar hakkını veren bir eser. Kurgusu bir süre sonra olağan gelişiyor gibi görünse bile kesinlikle fazla soğuk.
482 syf.
·Beğendi·8/10
Yalnızlık, hislerin en sadakatlisidir...
Umut ki, en büyük kasırgaları yumuşatandır...
Tiyatro, insanı, insana, insanla, insanca anlatma sanatıdır...
308 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Bol bol altı çizilecek post-it yapistirilacak bir kitapti ama o kadar. Belki de ilk kitabın hemen arkasına okuduğum içindir, sıkıldım, yarım bırakmak istedim. Yarısından cogunu okumuş olduğumu görünce bırakmadım ve bitirdim. Her bölüm öncesi o tespitleri okumak beni çok yordu, cok sıkıldım.

Genel olarak kitabı tavsiye edemeyeceğim. Herkese iyi okumalar
308 syf.
·Beğendi·10/10
Yazarın ilk kitabına göre duygu yoğunluğu daha fazlaydı. Bol bol post-it yapıştırarak okuduğum bir kitap, böyle altı yüzlerce defa çizilecek cümleler içeriyor. Sevmenin, sevilmenin hatta sevilmek istemenin daha güzel nasıl anlatılabileceğini bilmiyorum. Çok güzel, inanılmaz...

Yazarın biyografisi

Adı:
Bedriye Zobu
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 131 okur okudu.
  • 9 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.