Begüm Çiçekci

Begüm Çiçekci

ÇevirmenTasarımcı
8.5/10
1.670 Kişi
·
6bin
Okunma
·
0
Beğeni
·
110
Gösterim
Adı:
Begüm Çiçekci
Unvan:
Çevirmen, Kapak Tasarımcısı
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
255 syf.
·Puan vermedi
Ortaçağa gidiyoruz...

Kopernik, işkenceye uğruyor.
Galileo, hapsediliyor.
Lavoisier, idam ediliyor.
Bruno, yakılıyor.

Bu bilim adamları skolastik zihniyet tarafından kurban edilenlerden bazıları...

Daha ilginç olanı ise şu, kendi kendini kurban eden birisi var.En azından ben öyle düşünüyorum.
Francis Bacon.

Bacon, soğuk bir kış gününde, bir tavuğu karla doldurma deneyi yapması sonucu donarak ölmüş...(Zatürre diyenlerde var) Keşke eserlerinde Türkleri kötüleyeceğine, yaptığı deneyine kafasını yoğunlaştırsaydı.

*
Genellikle Yakın Çağ öncesi (1789), batıda vuku bulan bu gelişmeleri bilim tarihi açısından önemli kayıplar olarak nitelendirebiliriz.

Peki Bu yazılanların şuan ne önemi var ?

Önemli olan nokta şu, okuduğum kitapta, bilim adına (fizik, evren, uzay vs) çalışma yapan genellikle bütün bilim adamları nobel veya benzeri ödüllere layık görülmüşler... Yani çalışmaları desteklenmiş.

Bilim tarihin seyri açısından güzel bir olay.

*
Stephen Hawking, Einstein'dan sonra dünyanın en zeki insanı kabul edilip, aynı çağda yaşadığımız en önemli bilim adamıydı. Özellikle yaptığı çalışmalar bilim tarihi açısından çok kıymetlidir.

2013 yılında yazdığı ve “Benim Kısa tarihim” adını verdiği otobiyografisini okuduğumuzda kendi ağzından ‘Zamanın Kısa Tarihi’ kitabının serüvenine ve incelemesine tanıklık etmekteyiz.

Kitap hakkındaki düşüncelerinden bazı pasajları sizlere kendi yorumumla sunmak istiyorum :

Kızının okul masraflarını karşılamak amacıyla evren hakkında popüler bir kitap yazma düşüncesi 1982 yılına dayanmakta.Kitabın taslağını yayınevlerine sunarken havaalanı kitapçılarında satılacak türde bir kitap olmasını söylüyor,fakat yayınevi temsilcileri bu kitabın akademisyenler ve öğrenciler tarafından iyi satın alınsa'da , beklenen satış patlamasını gerçekleştirecek düzeyde anlaşılır olmadığı öngörüyorlar.Okuyucuların daha iyi anlayabilmesi için zamanla editörler tarafından kendisine bazı yerlerin düzeltilmesi gerektiği belirtiliyor.Hatta dahada önemlisi Kitabın orijinal başlığı' Büyük Patlama’dan Kara Deliklere: Bir Zaman Tarihçesi 'olacakken, editörün bunu 'Zamanın Kısa Tarihi 'olarak değiştirmesi.

Sorunsuz basımı yapıldıktan sonra kitap,

New York Times çok satan listesinde 147 hafta, Londorı Times çok satan listesinde ise 237 hafta gibi rekor bir sürede kalıyor, 40 dile çevrilip ve dünya çapında on milyondan fazla satış yapıyor.

Kitabın amacını ise tek cümleyle özetliyor aslında ‘’ Amacım evrenin tarihini yazmaktı, kendi tarihimi değil ‘’


*
Velhasıl, okuduğumuz kitap, yazarından dolayı çok satılan, sanırım içeriğinden dolayı ise az okunan bir eser.. Dilini çok ağır buldum , ne kadar da yalın bir şekilde konuları ele alsada, uzay, evren, karadelik, kuramlar vs gibi konular hakkında altyapısı olmayanların pek anlayabileceği türden değil. Okurken zorlandım, ama güzel bir deneyim oldu.
*
Kendisine bilime yaptığı katkılardan dolayı minnettarım.
Keyifli okumalar dilerim.
255 syf.
·4 günde·9/10 puan
Tüm dünyada bugüne kadar 10 milyon civarında satış yapan ve bestseller listesine giren ilk fizik kitabı.

Birçok kişi kitabın ilkokul veya lise seviyesinde anlaşılır olduğunu ifade etmişse de kanaatimce bu tespit doğru değildir. Anlaşılması öyle söylendiği kadar da kolay olmayan bir kitaptır. Özellikle görelilik kuramları, parçacık kuramları, kara delikler, solucan delikleri vs. anlatıldığı yerlerde kafa çok karışır. Fizik konusunda alt yapısı olmayan okurların zorlanacağı kısımlar oldukça fazladır. Ancak şu bir gerçek ki, bir bilim kitabına göre dili oldukça yalın ve akıcıdır.

Kolaylıkla başucu kitabı yapılabilir. Uyumadan önce ilaç niyetine bir bölüm okunup gözlerinizi kapadıktan sonra evrenle ilgili bilim kurgu romanlarını aratmayan rüyalar görülebilir.

Yazarı Stephen Hawking'in de açıkça kitapta yazdığı gibi kitabın konusu şudur: "Bizim amacımız çevremizdeki olayları ve kendi varoluşumuzu tam bir biçimde anlayabilmektir."

Sanırım yazarın bu sözünden sonra başka söze gerek kalmıyor. Dünya, yaşam, uzay, galaksi, fizik, din ve dünyanın sonu gibi konulara ilgi duyan okurların mutlaka okuması gereken bir eserdir.
255 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Her ne kadar kapak resmi ve basımıyla 'kolay' kitap gibi gözükse de konusu ve anlattıklarıyla 'zor' kitap bence. Ancak bu kesinlikle üslupla alakalı değil. Hatta aksine, içeriğine göre çok anlaşılır, terimlere boğulmadan ayrıca çok da samimi yazılmış bir kitap. Bölümler halinde ilerliyor ve son bölüm anlatılanların toparlanması niteliğinde bir sonuç bölümü. Daha sonra ise fiziğin günümüzdeki konumuna gelmesinde büyük katkısı olan üç önemli adamın kısa biyografisi yer alıyor. En sona ise sözlük eklenmiş.
Peki neden zor?
Kitap betimlemelerle dolu. Ama sandığınız gibi betimlemeler değil. 'Evren, evren olmadan önce nasıldı, sonradan bu haline nasıl geldi, bir yıldız nasıl oluşuyor, yıldızın ölümü nasıl oluyor, bir elektron nasıl davranıyor, evren nasıl genişliyor, ne zaman büzüşüyor, kara deliklere seyehat eden bir astronotun başına neler geliyor, solucan delikleri bizi geçmişe veya geleceğe nasıl götürüyor?' gibi sorulara verilen betimleyici, bilimsel cevaplar. Ancak bu cevaplar gözlemleyemediğimiz olayların, gözlemleyemediğimiz cevapları olunca fizik temeli olmayanlar kitabı okurken zorlanabilir. En azından kitabı okumadan önce klasik-modern fizik, kozmoloji, termodinamik kanunları, antropik ilkeler, atomun yapısının açıklanmasında kullanılan kimya terimleri hakkında az da olsa araştırma yaparsanız çok daha rahat okursunuz diye düşünüyorum. Gerçi ben de modern fiziğin birçok konusunu bilmeme rağmen kitabı tamamen anladığımı söyleyemem ama :)
Onun dışında üslup olsun, anlaşılması zor bir konuyu açıklamak için verilen günlük hayattan örnekler olsun, zaman zaman samimi bir şekilde tanrının sorgulanması olsun, çok değerli bir kitap. Hele bir de modern fiziğe biraz ilginiz varsa tadından okunmaz :)
255 syf.
İçerisinde harflerin, kelimelerin, ezgilerin ve renklerin uçuştuğu dünyamda, "Bir eksiklik var ama ne bilmiyorum, bulamıyorum, bazı şeylere uzanamıyor, dokunamıyorum!" diye diye kendimi yollara vurdum, epey zaman önce..

Yetmiyordu; kelimeler, renkler, sesler yetmiyordu. Bazı hikayeleri okuyamıyor, bazı gerçeklere ulaşamıyordum.
Sonra bir arkadaşım; "Matematik" dedi. "Evrenin dili Matematiktir Ayça, onu öğrenmelisin."

Fakat lisans hayatımın bana öğrettiği en önemli şeylerden biri; bir şeyi öğrenmeden önce, onu nasıl öğreneceğini öğrenmektir. Pek tabii evrenin dilinin matematik olduğunu ben de biliyordum fakat ondan önce öğrenmem gereken bir şeylerin olduğunu hissetmiştim.
Astronomi alanında yüksek lisans yapan bir arkadaşıma "Beni bu dünyanın içine çek! Bana bir yol göster, yalnızca göster, sonra bırak ben yürüyeyim." dedim.

"Zamanın Kısa Tarihi" ile başla dedi.
Başladım.
Evet kısa.
Dili de, biraz kendinizi zorlarsanız, çabuk pes etmezseniz, meraklıysanız; alır götürür sizi. Çünkü yer yer bilim dili hakim oluyor, kavramlar, tanımlar, açıklamalar..
Kendinizi bir anda koca bir amfide fizik dersi alıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Üstelik dersi veren profesör sizin neyi ne kadar bildiğinizle hiç ilgilenmiyor.
Bu sebeple, ara ara açıp başka kitaplara bakmaya, internetten araştırmaya mecbur kalabilirsiniz.
Fakat kitap bittikten sonra gerçekten de zamanın kısa tarihi hakkında oldukça gerçek ve doyurucu bir bilgiye sahip olmuş olacaksınız.

Şuraya başlıkları bırakayım, zihninizde bir tablo canlansın;
1. Evreni nasıl görüyoruz?
2. Uzay ve Zaman
3. Genişleyen Evren
4. Belirsizlik ilkesi
5. Temel Parçacıklar ve Doğanın Kuvvetleri
6. Kara Delikler
7. Kara Delikler o Kadar da Kara Değiller
8. Evrenin Doğuşu ve Yazgısı
9. Zamanın Oku
10. Fiziğin Birleştirilmesi
11. Sonuç

Sabır, sevgili okurlar, sabır.
Bizim böyle bir çırpıda okuduğumuz bütün bu eserler binlerce yılın birikimi ve her biri bambaşka bir alemin dili..
Bu yüzden size faydalı olabilecek bir kitabı yarıda bırakmadan önce, elinizden geleni yaptığınızdan emin olun.

Ben bu kitabı okurken aynı zamanda şu belgeselleri izlemeye başladım;
Evrenin Harikaları
http://www.belgun.tv/...e/evrenin-harikalari

Kozmos
https://dizimag6.co/...bolum-izle-dizi.html

Matematiğin Öyküsü
http://www.belgun.tv/...ykusu-belgeseli-izle

Ve çok faydalı oldular.

Daha basit bir dilde, daha anlaşılır bir kitap isterseniz;
Brian Green- Evrenin Zarafeti ile başlayabilir, yazarın diğer kitaplarına da bakabilirsiniz.
Evrenin Zarafeti

Keyifli yolculuklar!
255 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Hawking gerçekten de yalın ve anlaşılır bir şekilde yazmış bu kitabı. Kimse ben dilinden anlamam diye okumazlık etmemeli.

Evren hakkında verdiği bilgilerin herkesin ufkunu genişleteceğine şüphesiz inanıyorum.
Uzay bir yana quantum fiziğinin başlangıç ve gelişimini herkesin anlamasını ve bir o kadar da ürpermesini sağlıyor.

Quantum fiziğini öğrenip dili tutulmayan biri hiçbirşey anlamamış demektir.
255 syf.
·19 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zamanın Kısa Tarihi... Kitabı, baştan sona okumaktan ziyade bölümleri rastgele okumayı tercih ettim. Bunun nedeniyse kitaptan belli bir süre sonra uzaklaşabileceğim korkusuydu. Kitap şahane bilgiler barındırıyor, lakin bu bilgilere vakıf olabilmek için belli bir altyapımızın olması gerek. Günümüzün en önemli fizikçiler arasında gösterilen bir bilim adamının kitabı yazdığını göz önünde bulundurursak, dilinin ağır olması gayet anlaşılır.
Kitabı elime ilk aldığımda, popüler bilimin alanı içinde olan birçok konuya değinildiğini gördüm. Fakat kitabı ilk aldığım zaman bile bilimin ta kendisiyle bilim felsefesini ayırmada güçlük çektiğimi daha yeni yeni farkettim. Büyük olasılıkla kitabı alan herkesin başına gelmiştir bu. Yazar, kitapta bilimin ta kendisinden bahsediyor. Yani terimler çok sık bir şekilde karşımıza çıkıyor. Tabi bu da hâliyle, sıradan bir popüler bilim okuyucusunun zorlanmasına sebebiyet veriyor.
Kara delikler, solucan deliği, zamanda yolculuk, evrenin büyüklüğü gibi konular her zaman dikkatimizi çekmiştir. Bu kitaba başlamadan önce dili çok daha yalın, sade ve anlaşılabilir olan Carl Sagan'ın Kozmos adlı kitabını okumak daha yerinde bir tercih olacaktır.
255 syf.
·12 günde
Stephen Hawking...
Newton ve daha sonra PAM. Dirac tarafından işgal edilen Lucasian Professor of Mathematics (Lukasgil Matematik Profesörü) Ünvanına sahip olan, karadelikler ve bunlarla ilgi önemli kuramların sahibi, geçen haftalarda yaşamını yitiren zamanın en önemli bilim adamıydı. Hakkında anlatılacak o kadar çok şey var ki hangisini anlatacağımı bilemiyorum. Bunun için kendisini merak eden ve seven herkese şu: https://youtu.be/AJ0w6KvpbZM belgeseli bırakıp incelememe geçiyorum.


14 Mart'tan iki gün önce karar vermiştim kitaplarını okumaya, daha başlamadan yaşamını yitirdiğini öğrendim ve bu bir işaret olmalı diye düşündüm. Fazla bekletmeden ilk kitabı olan "Zamanın kısa tarihi"ni okumaya koyuldum. Kitabın ismi aslında neler anlattığını fısıldıyor gibi. Kısa kısa fakat kesinlikle dolu dolu bölümlerden oluşturmuş ilk eserini. En az lise son sınıf düzeyinde fizik, kimya biliyor ve fizik hakkında birazda araştırma yapmış olmanız gerekiyor kitabı tam manasıyla anlamak için. Fazla ağır bir kitap değil, fakat yeterince hafifde değil. Bazı paragrafları bir kaç defa okuduğum oldu. Bir bilim kitabından beklenenin üzerinde akıcı ve esprili  bir dille yazmış bu yüzden sizi pek sıkmıyor. Hawking'i az çok biliyorsanız kitaba espri katmış olmasına şaşırmazsınız. Okudukça sanki ben soru soruyormuşum, o da cevap veriyormuş gibi hissettim. Onunla sohbet etmek gibiydi.

Dünya'nın düz olduğu düşünülen, yani aslına bakılırsa bilimin ilk yıllarından başlayarak, bence gayet yalın bir şekilde anlatmış fiziği, bu sebeple sizi ister istemez kendine çekecektir. Daha önce asla adını duymadığınız bilim adamlarından ve onların çalışmalarından dolayı kazandığı ödüllerden de -ki bir çoğuna verilmiş- bahsediyor. İçimden ne kadar çok ödül verilmiş diye geçiriyordum ki kendisinin parantez içindeki sözü ilişti gözüme.
"Evrenin bizim sandığımız kadar basit olmadığını gösterenlere ne kadar da çok Nobel Ödülü verilmiş!" syf:70
Elbette öyle olmalı!

Bilim değişmeye ve yeni buluşlarda  yenilenmeye açık olduğu için, her seferinde Vay be! Demeden edemiyorsunuz. Yapılan büyük hatalardan ve hatalarından da bahsetmiyor değil. Önemli olanda bu değil mi zaten? Hata etmeden doğruyu bulmak, hata ederek defalarca defalarca uğraştıktan sonra bulmak kadar zevk vermeyecektir diye düşünüyorum. Bilimle uğraşmak da tamamen bundan ibaret. Hata edeceksin bir daha bir daha ama asla pes etmeyeceksin ve eğer inandığın şeyin kesinlikle mantıklı olduğunu düşünüyorsan ve matematiksel olarak da karşılığını bulduysan işte o zaman geriye bir tek hak ettiğin değeri ve inancı görmek kalıyor.

Geçmişten günümüze kadar hemen hemen bütün bilim adamları en az on kez fikirleri yüzünden reddedildi. Bununla kalsa iyi! "infaz" bile edildiler! Üstelik tek suçları şuç bile sayılmayacak " farklı düşünmek"ti. Buraya yine Hawking'in şu sözünü bırakmalıyım.
"Hepimiz  farklıyız. Standart ya da sıradan bir insan yoktur."  hal böyleyken farklı düşünüyor olmak neden suç olsun ki. Ama bunu kime  anlatacaksın? Asla değişmeyecek olan katı ve tek derdi insanları kendilerinin bile inanmadığı düşüncelere bağlayanlara mı? Cennetten arsa tapulayanlara mı?...
Zaten neredeyse hiçbir bilim insanı kendi zamanında anlaşılmamıştı. Ne mutlu Hawking'e ki yine her bilim insanının karşılaştığı sorunlarla karşılaştı ama anlaşılmadan ölmedi ve bu onun için gerçekten mükemmel bir his olmalıydı.

Kitaba dönecek olursak; neyin ne olduğunu anlatarak başlıyor. Örneğin; bir kuramdan bahsedecekse, önce kuram hakkında ortaya atılan ilk fikirlerden, sonra onun nasıl geliştirildiğinden, kuramın değindiği noktanın aslında ne olup ne olmadığından, hâlâ geçerliyse neden geçerli, değilse neden değil? Gibi gerçekten hoş bir sadelikte anlatıp açıklayıcı resimlerle desteklemiş. Bu nedenle kafanız pek fazla karışmıyor =P Nerdeyse her bölümün özellikle üç bilim insanın kuramlarıyla bağlantılı olduğunu fark edersiniz. Bunlar; Galile, Newton ve "Genel görelik" kuramının sahibi, IQ denince aklımıza gelen, (bence dil çıkarma emojisinin babası) yine zamanının ve hâlâ zamanımızın en büyük bilim insanlarından olan Einstein! Gerçekten Dünya hakkındaki görüşleri değiştiren bu insanlar, Gerçek Dünya varlığını devam ettirene kadar anılmaya değer olmalılardır ki olacaklardır!

Fazla uzatmak istemiyorum bilime ve fiziğe -ki bunlar zaten bir bütün- meraklıysanız ve önceden yeterli bilgi edindiyseniz kesinlikle ilk olarak okumanız gerek kitap, bu!  Sonrasında bunun devamı olan "Ceviz kabuğundaki evren" le devam edebilirsiniz.

Zihniniz ve gönlünüz hep açık olsun. Keyifli okumalar. :))
200 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir miyazaki hayranı olarak böyle güzel bir inceleme kitabını okuduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Benim için resmen bir hazine. Her miyazaki hayranı bence temin edip okumalı. Miyazaki ile trt çocuk sayesinde tanışmıştım sene 2008 - 2009 du o gün bugündür tutkulu bir fanıyım. Onun bu güzel filmleri ile büyüdüm ve her filmi bana çok şey kattı. Hâlâ izlemediyseniz size de tavsiye ederim.


Kitaba gelecek olursak genel olarak Spirited Away üzerinden giderek miyazakinin iç dünyasını biraz daha anlamamızı sağlıyor. Filmde bazı kesimlerce anlaşılmayan noktalar ve imgeler kitapta açıklığa kavuşuyor. Tek spirited away değil. Diger muhteşem filmlerine de tek tük değiniyor.

Buradan alfa yayınlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Harika ve kaliteli bir baskı olmuş. Kitapları çevirdiğimiz sayfa altlarında hani vardir ya bir deste kağıda bir sahnenin her hareketi çizilir kahramanın.. Baştan sonra doğru biraz hızlı bir şekilde o sayfalar çevrilirken Haku ve Chihiro 'nun uçuş sahnesini görüyoruz:) Tek kelime ile bayıldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Begüm Çiçekci
Unvan:
Çevirmen, Kapak Tasarımcısı

Yazar istatistikleri

  • 6bin okur okudu.
  • 617 okur okuyor.
  • 6,3bin okur okuyacak.
  • 581 okur yarım bıraktı.