Begüm Gür Erdost

Begüm Gür Erdost

Çevirmen
7.4/10
14 Kişi
·
43
Okunma
·
0
Beğeni
·
35
Gösterim
Adı:
Begüm Gür Erdost
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
98 syf.
·4 günde·10/10
Yine bir yol uzanıyor önümüzde... Bu sefer yolculuk Meksika’da devam ediyor.
Tutku dozunu arttırırken, morfin ve sakinleştiricilerin de dozları artıyor.
Araya giren ayrılıklar, kavuşturmuyor bu sefer.
Yitip gitmenin eşiğinde titremelerle yaşanıyor hayal kırıklıkları.
Elde etmenin, cehennemin dibine inmek olacağını bile bile arzulanan düşlerin eşliğinde Jack Kerouac yeniden yollara düşüyor.
98 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Esas olay yol değil yola çıkmaktır diyen Kerouc abimiz yine yollarda.
Bu kez durağı ise Meksika. Kitap iki kısımdan oluşuyor ve çokça betimlemelere yer verilmiş. Özellikle ilk bölümde Kerouc bize hayvanları kendi gözüyle tanıtıyor.
Kitabın ilk kısmı ile ikinci kısmı arasında boşluk var. Bu Kerouc'ın hayatının bir yansıması aslında. Bu boşluk bize kendisini hatırlatıyor. Bu boşluk ise Zen Kaçıkları ile doldurulan bir boşluk. Zamansal olarak.
Kerouc ilk kısmı yazdıktan sonra Meksika'dan ayrılıyor ve bu sırada Zen Kaçıkları'nda anlattıklarını yaşıyor. Sonra tekrar Meksika' ya dönüp bu kitaptaki ikinci kısmı yaşıyor.
Aşk var bu kitapta, daha çok tutku. Uyuşturucu ile demlenmiş kafalar var. Ve bence en önemlisi acı var.
98 syf.
·2 günde·8/10
Kerouac'ın asıl meselesi hep Yol olagelmiştir. Otobiyografik özellikler taşıyan bu romanı Meksika'nın varoş semtlerinde geçiyor. Burada yaşayan ve morfinle hayata tutunan Tristessa ekseninde olaylar gelişiyor. Kendisi de morfin kullanan anlatıcı Tristessa'ya tutuluyor. Onu ve çevresindeki her şeyi puslu bir perde ardından görüp maddi çirkinliklere gözlerini kapatıyor. İlk bölüm Tristessa'ya açılamadan sonlanıyor. Bir yıl sonra diye başlayan ikinci bölümde anlatıcımız biraz daha cesur. Yine de aldığı ilaçlar nedeniyle kötü durumda olan Tistessa'yı kaldığı odaya bile götüremiyor. Anlatıcımız duygularını yazmakta ne kadar ustaysa da iş konuşmaya gelince çuvallıyor. Sonunu merak edenler için işin keyfini kaçırmayıp konuyu burada bırakayım. Kerouac'ın hayat felsefesini yansıtan cümleler kitap boyunca size eşlik ediyor. Yazım kurallarına uyma kaygısı gütmeksizin biraz uzunca olsa da altı çizilecek çok cümle var.

Yazarın biyografisi

Adı:
Begüm Gür Erdost

Yazar istatistikleri

  • 43 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.