Ben Pring

Ben Pring

Yazar
7.2/10
13 Kişi
·
31
Okunma
·
1
Beğeni
·
29
Gösterim
Kısaca, şu anda Üçüncü Endüstriyel Devrim'in yakıtı kelimenin tam anlamıyla tükenmişken ve yeni makinelerimiz üzerine yükselen Dördüncü Endüstriyel Devrim'in henüz büyük çapta tutunamadığı, ekonomik bir "duraklama dönemi"ndeyiz.
Şurası açık ki makineler hiçbir zaman her şeyi yapmayacak, aslında kimse de yapmalarını istemiyor. Ama gelecek birkaç yılda yeni makineler bizi şaşırtmaya devam edecek, hemen her yerde ve her şeyin içinde olacaklar ve artan bir biçimde bugünün insanlarının yaptığından daha fazla iş yapacaklar.
Alternatif akımın keşfinden bu yana en güçlü inovasyonları; kedi videoları paylaşmak, Alice Teyze'yle çene çalmak, politik bağırış çağırşıları etiketlemek için kullanıyoruz.
Emine Büşra
Emine Büşra Makineler Her Şeyi Yaptığında Biz Ne Yapacağız'ı inceledi.
271 syf.
Makineler her şeyi yaptığında biz ne yapacağız? Kitap tüm önemli soruları soruyor. Bir kitaptan ziyade, teknolojideki son gelişmeleri, gelecekte ne olacağını ve işletmelerin ne yapması gerektiğini iyi yazılmış bir makale olarak adlandırırım.
Yazarlar, zaman alan başka bir ekonomik patlamanın ortasında olduğumuzu söyleyerek işe başlıyorlar. Önceki ekonomik süper patlamaların hepsinin aynı süreçten geçtiğini de ekliyorlar. (Bu üç devrim, seçkin bir azınlıkta eşi görülmemiş bir servet yarattı.) İlk süper patlama, Power Loom'un ortaya çıkmasıydı. Ludditler, becerilerinin yol kenarına gideceğini fark ettiler, ancak daha fazla insanın dokuma ve tekstil yapma üzerinde çalışmasına izin vermişlerdir. İkinci patlama Steam Engine ile oldu ve bu atları daha az kullanışlı hale getirdi. Üçüncü patlama, Montaj Hattı ile olmuştur. Daha önceki üç endüstriyel devrimde olduğu gibi bu duruma seyirci kalacakların silinip giderken, yeni makineleri dizginlemeyi öğrenenlerin başarı sansının artacağını söylüyorlar.
Kitapta tekil yeni bir fikir olmamasına rağmen, iyi pratik tavsiyeler ve/veya başka fikirler bir araya getirilmiş. Bunlardan birkaçını ilginç buldum: "Bu teknolojiyi kullanarak iş modelimi/sürecimi nasıl daha iyi hale getirebilirim?" doğru değil. Bunun yerine, "Bu özel teknolojiye sahip olduğum göz önüne alındığında iş modelimi/sürecimi nasıl tasarlarım?" diye sorun. Birincisi, video kasetlerini ve CD'leri paylaşmak için bir e-ticaret platformu oluştururken, ikincisi Netflix gibi bir video akış platformu oluşturur. Terimler, iş ve görev arasında bir fark vardır. Bir iş çok sayıda görevden oluşur. AI muhtemelen gelecekte birçok görevi otomatikleştirecek, ancak çoğu işi zorunlu tutmayacaktır. Özünde gelecek, entelektüel açıdan zorlu ve ödüllendirici görevlerden oluşan işlere doğru bir hareket görecektir. İşletmeler geleceğin ürünlerini yaratmak için 3M: hammadde, makine ve iş modellerini uyumlu hale getirmelidir. İnsanlar en son teknolojiye sahip makinelerin faydalarından yararlanan yenilikçi ve yaratıcı iş modellerine doğru ilerlemelidir.
Ubeydullah Dinç
Ubeydullah Dinç Makineler Her Şeyi Yaptığında Biz Ne Yapacağız'ı inceledi.
271 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Yapay zekanın gelecek yirmi beş yılda neler yapabileceği üzerine felsefi tartışmalar okumak istiyorsanız bu kitap size göre değil. Ama eğer gelecek beş yılda yapay zekanın neler yapacağına dair pragmatik öneriler istiyorsanız o zaman bu kesinlikle sizin kitabınız.

Kimileri aklı havada gezinirken kimilerinin burnu sürtecek.
Kimileri derin düşüncelere dalarken harekete geçenler kazanacak.

Bu kitap zeki makineler çağında işletmenizin ve işinizin geleceği hakkındaki soruları yanıtlamayı amaçlıyor.

Makinelerin her şeyi yaptığı bir dünyada hem bir birey olarak hem de organizasyonunuzda bir lider olarak nasıl hayatta kalacağını ve nasıl başarılı olacağınızı açıklıyor. Bu kitap ne yapmanız gerektiğini, neden yapmanız gerektiğini ve yapmazsanız ne olacağını anlatıyor.

İddia etmiyorlar. Beğenip beğenmemek size kalmış.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 31 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.