Bengt Ankarloo

Bengt Ankarloo

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
462
Gösterim
Adı:
Bengt Ankarloo
Tam adı:
Karl Bengt Gunnar Ankarloo
Unvan:
İsveçli tarihçi ve profesör
Doğum:
9 Aralık 1935
Ölüm:
12 Ocak 2008
Ay küçülürken köksüz yedi aslan pençesi kaynat, hiç su kullanma; iyice temizle onları, sen nasıl temizleniyorsan, işte öyle; hani ilk gece evinin dışındaki eşikte yaptığın gibi; lohusa otunu yak ve tütsüle; sonra hiç arkana bakmadan eve dön. Böylece onu (o büyüden) kurtarmış olacaksın.
([Apuleius]) Herbarium 7.1 = CT no.131 [çeviri])
''Kaybettiğim bütün paraları tanrıların anasına bağışlıyorum; bu paraları arayıp bulsun ve hepsini meydana çıkarsın ve onları elinde bulunduranları kendi kudretine yaraşır şekilde cezalandırsın diye; hatta kendini gülünç duruma düşürmesin diye.''

- Frigya menşeili bir adalet duası levhası
Din değiştirme ile kendi dinini benimsetme, dinsel kaynaşma ile saldırgan tutuculuk yanyana yaşayıp gitti. Seçim yapmak da mümkündü, şüphe etmek de. Ama bu her zaman böyle kolay olmadı, çünkü uyum sağlatmaya yönelik baskılar çok güçlüydü. Hoşgörü, her zaman çok kültürlülüğe eşlik etmedi.
Çoğunlukla beddua levhaları olarak bilinen defixiones, doğaüstü vasıtalarla insanların veya hayvanların davranışlarını ya da refahlarını kendi iradeleri dışında etki altına almaya yönelik, genelde ufak ve ince yapraklar şeklinde, üstü yazılı kurşun parçacıklarını ifade etmektedir.
Mesela Yunanca bir büyü papirüsünde yer alan bir büyüde, uykusuz bırakarak aşığı cezbetmek için, gözleri alınıp kendisi canlı salıverilecek bir yarasanın (yani bütün gece uyanık kalan bir yaratığın) gözleri şart koşulmaktadır.
Bengt Ankarloo
Sayfa 28 - PGM IV 2943-66;krş. Luck, 1985: 101)
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bengt Ankarloo
Tam adı:
Karl Bengt Gunnar Ankarloo
Unvan:
İsveçli tarihçi ve profesör
Doğum:
9 Aralık 1935
Ölüm:
12 Ocak 2008

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.