Berkant Kıray

Berkant Kıray

Yazar
8.6/10
11 Kişi
·
9
Okunma
·
2
Beğeni
·
404
Gösterim
48 syf.
·Beğendi·5/10
Tiksi adındaki bir ülkede Kızılelma isimli bir köy vardı. Sihirli horozlar sayesinde bu köye ölüm uğramazdı. Sihirli horozlar sabah erken saatte ötmeye başlayınca hasta olan insan hastalığı ne olursa olsun iyileşirdi. İnsanlar o kadar uzun ömürlüydü ki bazıları bin yaşındaydı. Köydekiler hayatlarından memnun bir şekilde böyle yaşamaya devam ederken kapkaranlık bir gecede korkunç bir kahkaha sesiyle uyandırıldılar. Bir cadı gelip köydeki tüm horozları alıp gidecekti.
.
Kitap bir masal kitabı. Çocuk kitaplarını seviyorum. Yazarımızın Harry Potter serisinden esinlenerek bazı terimleri oradan aldığını, bazı isimlerin de ona ilham olduğunu gördüm. Bu hoşuma da gitti. Potterhead demek kitaplarda Harry Potter ile ilgili bir şeyler gördüğünde mutlu olmak demek çünkü ️🥰
.
Kitapla ilgili bir kaç eleştirim olacak. Kitabın çocuklar için yazıldığını varsayarak kitapta Trol'ün kesildiği bölümde, Trol'ün iç organlarının etrafa saçıldığının, her yerin kan olduğunun anlatılmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Diğer eleştirim ise şu; baş karakterlerimizin adları Türkçe. Diğer karakterlerimizin adları hep İngilizce veya Almanca. Ya tüm adlar yabancı kökenli ya da tüm adlar Türkçe isimlerden oluşmalıydı diye düşünüyorum. Son olarak, ayrı yazılması gereken "-da, -de" ekini editör inatla ayırmamış. Yıldım şu bağlaç olan "-da, -de" olayını bilmeyen editörlerden gerçekten.
.
Kitabın kurgusu başarılı olmuş. Yazarımızın eline sağlık. Yazın hayatında başarılar dilerim. Nice satırda buluşmak üzere @berkantkiray .
56 syf.
·8/10
http://www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐ Kapak tasarımı ve ismi fazlasıyla dikkat çekici 55 sayfalık kitapla geldim bugün.
⭐ Aslıhan öğretmen bir gün kalp krizi geçiriyor ve ölüyor. Ancak iki gün sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi öğrencilerine matematik dersi vermek için okuluna geri dönüyor. 2 öğrenci dışında öğretmenler de dahil olmak üzere kimse bu duruma şaşırmıyor ve hayat akışlarına devam ediyorlar.
⭐ Yazar, bu şaşırmamışlık durumu üzerinden ; toplumun robotlaşmasına, yaşam savaşının gözleri kör ettiğine ve düşünme yeteneğini kaybettiğine dem vurmak istemiş.
⭐ Konu kesinlikle çok güzeldi. 55 sayfada bir hikaye gibi, daha çok bir mesaj vermek için yazılmıştı. Verilmek istenen mesajı alabildim ancak kitapta betimleme olmayışı ve sanki bilerek kısa tutulması, duygu eksikliğini de beraberinde getirmiş.
⭐ 8.bölümde (zengin ve fakir) sadece 3 sayfada o kadar güzel ve doğru şeyler anlatılmış ki bu fikirleri biraz daha edebi bir dille, biraz daha roman havasında okumayı tercih ederdim.
⭐ Berkant Beyin fikirleri ve dünyaya bakış açısı hoşuma gitti. Yukarıda saydığım nedenlerden kaynaklı; bu güzel konuyu belki 200 300 sayfaya yayarak romanlaştırırsa, sağlam bir kitabın bizleri bekleyeceğini söyleyebilirim.
56 syf.
·7/10
Kalp krizi sonucu ölen matematik öğretmeni Aslıhan’ın ölümünden sonra tekrar okula gelip ders anlatmaya başlaması ve öğrencileri Kenan, Atila ve Selim’in durumun garipliğini çevrelerine farkettirme çabaları... .
.
Kitap bu şekilde başlamakta ve bir çok mesaj içermekte. Çevresinde olup biten olaylara ilgisizleşen, robotlaşan, hayatlarını belirli işleyen düzen üzerine kuran insanoğluna eleştiri olarak yazılmış. .
.
Tek sıkıntı kısa olmasıydı, betimlemeler, karakter analizleri arttırılıp olay örgüsü genişletilebilirdi.
Şans verin derim. İnce bir kitap, çok fazla vaktinizi almayacaktır zaten.

Yazarın biyografisi

Adı:
Berkant Kıray
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.