Berna Bridge

Berna Bridge

Yazar
3.0/10
2 Kişi
·
13
Okunma
·
0
Beğeni
·
138
Gösterim
Adı:
Berna Bridge
Unvan:
Yazar
İzmir'in köklü ailelerinden, yüksek eğitimli, Atatürkçü bir ailenin kızı olarak, Cumhuriyet'in ilk kadın belediye meclisi üyesi, öğretmen babaannesinin, doktor dedesinin aydınlık yolunda ilerleyen Berna Bridge, İzmir’de doğdu, Gazi İlkokulundan sonra İzmir Amerikan Koleji’ni bitirdi.

Boğaziçi Üniversitesini kazanmasına karşın Liverpool Üniversitesi'ne de kabul edilince, tercihini İngiltere'de eğitim almaktan yana kullanan Bridge 110 erkek öğrenci arasında tek kız öğrenci olarak okuduğu Liverpool Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

Dr. Berna Bridge, Madeley College'da eğitim üzerine yüksek lisans, Leicester Üniversitesi’nde "Eğitim Yönetimi ve Liderlik" üzerine MBA ve aynı üniversitede yine "Eğitim Yönetimi ve Liderlik" üzerine doktora yaptı.

1981 yılında, eğitimcilik idealleri nedeniyle, çok başarılı olduğu mühendislik diplomasını rafa kaldırıp, tutkuyla severek ve isteyerek İngiltere'de başladığı eğitimcilik kariyerine, mezun olduğu İzmir Amerikan Koleji'nde yaklaşık on yıl devam eden Bridge, 1992 yılında Özel Deniz Koleji'ni kurdu.

1992 yılında, kurucu ve müdür olarak yöneticilik mesleğine başladığında İzmir'deki özel okullar içinde tek kadın yönetici idi. Bridge yöneticilikte böyle bir azınlık durumunu yaşayınca toplumda ve meslektaşları arasında çeşitli ayrımcılık ve önyargılarla karşılaştı. Bu yaşadığı deneyim ve zorluklardan esinlenerek MBA tezini "Yönetici konumlarında kadınların sayısal azınlığı ve azınlık olmaları nedeniyle yaşadıkları sorunlar" üzerine yaptı. Bu tez Leicester üniversitesinde "distinction" (ayrıcalık) derecesi aldı.

Doktorasını ülkemizde pek bilinmeyen demokratik bir yönetim biçimi olan Collegiality (Birlikçi Yönetim) konusunda yapan ve demokratik yöneticiliği çok önemseyen Dr. Berna Bridge, bu yönetim biçiminin bir örneklemesini yönettiği Deniz Koleji’nde yapmaktadır.

Dr. Berna Bridge, aynı zamanda bir yazardır. Eğitimciler, lise, üniversite öğrencileri ve anne-babalar için yazdığı kitaplar

Etik Değerler Eğitimi,
Duyguların Eğitimi,
Okulda İletişim,
Zorbalık – Mobbing, Çeşitleri, Çözümleri,
Anlamlı Yaşamak,

eğitimciler ve yöneticiler için yazdığı kitaplarsa

Eğitimde Toplam Kalite Yönetimi,
Eğitimde Vizyoner Liderlik ve Etkin Yöneticilik,
Eğitim Yönetiminde Kadınlardır.

Bu kitaplar Beyaz Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca Oran Yayınları tarafından ilköğretim öğrencileri için aynı kişisel gelişim konularında yayınlanan 8, toplamda 16 adet kitabın yazarıdır.

Dr. Bridge Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde "Sınıf Yönetimi" dersine girmiş olup, halen ilimizin tek teknik üniversitesi olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde "Vizyoner Liderlik ve Etkin Yöneticilik" ve "Profesyonel Etik” konularında ders vermektedir. Uzun yıllar Ege TV ve Yeni Asır TV'de cumartesi günleri saat 17:00 - 18:00 saatleri arasında canlı olarak gerçekleştirilen "Eğitim Sohbetleri" programını yapmış ve sunmuş olup, devre devre bu çalışmalarına devam etmektedir, Ege Life ve Yeni Asır gazete ve dergisinde köşe yazarı olarak eğitimsel yazılar yazmış olup halen de Diva, Çeşme Güneşi ve Ege’de Sonsöz’de yazmaktadır...

Dr. Berna Bridge uzmanı olduğu;

Duygusal Zeka,
Değerler Eğitimi,
Karakter Eğitimi,
Sağlıklı İletişim ve Çatışma Çözümü,
Beden Dili,
Akran İstismarı,
Mobbing,
Zaman Yönetimi,
Toplam Kalite Yönetimi,
Vizyoner Liderlik,
Yönetimde Kadınlar,
NLP Tekniği ile Akademik Performans,

gibi konularda İzmir Barosundan Rotary derneklerine kadar birçok sivil toplum örgütünde, eğitim kurumlarında düzenlenen seminerlerde bilgi ve tecrübelerini paylaşmaktadır.

İki çocuk annesidir. Çocuklarından Deniz John Bridge, Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik mühendisliği mezunu, DEÜ Eğitim Fakültesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında Master yapmıştır. Oliver Barış Bridge ise üniversite sınavında Türkiye derecesi yaparak (Türkiye 1105.si) girdiği Orta Doğu Teknik Üniversitesi İngilizce - Liberal Arts Bölümünü bitirmiş, dört dönem New York Üniversitesinde liberal sanatlar eğitimi almış, Oxford Brookes üniversitesinde Çocuk Psikolojisi alanında master derecesini tamamlamış ve halen Oxford’da, aynı üniversitede doktora yapmaktadır.
Berna Bridge'nin Kitapları