Bernard Dryer

Bernard Dryer

Yazar
5.5/10
11 Kişi
·
42
Okunma
·
0
Beğeni
·
169
Gösterim
Adı:
Bernard Dryer
Unvan:
Yazar
-"Bay Reardon, rica ederim, ben hasta bir adamım..."
+"Emile de hastadır. Ben de kendime göre hastayım. Bugünlerde herkes kendine göre hastadır. Psikolojik kanser."
Bernard Dryer
Sayfa 122 - Kalipso Yayınları
"Kafam karmakarışık. Ama ne kadar acı çekersem çekeyim tek başıma direneceğim, anladın mı? Çünkü dünyaya karşı kinim var. Ve hesaplaşmak istiyorum."
Bernard Dryer
Sayfa 66 - Kalipso Yayınları
'Önce adama baktı, sonra uzaklara dönerek:
-"Size çok saçma geliyor, değil mi?"
+"Hayır. Bir şeyi içinizde duyarsanız, hiçbir saçma yanı yoktur."
-"Çok anlayışlısınız."'
-"Sen hayatında, onun için her şeyi yapabileceğin bir insanı sevmedin mi?"
+"Benim sevgiye yaklaşımım senin gibi bir kadının korkudan tüylerini ürpertir."
Bernard Dryer
Sayfa 141 - Kalipso Yayınları
208 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Dikkat spoiler içerir.
İkinci Dünya Savaşında savaşırken ağır yaralanan Reordan yani Rip, uzun süre karısı Georgette'den haber alamaz. Ancak Port Afrik'teki polis şefi ve arkadaşı Albay Moussac, ona eşinin intihar ettiği haberini verir. Hızla Port Afrik'e gelen Rip herkesten şüphelenmektedir. Ortağı Emile ve eşi Diane, Georgette'ye çok benzeyen İspanyol dansöz Ynez Camillo, pislik bir adam olan ve evini satın almak isteyen Nino ve Albay Moussac. Bu isimlerin hepsinde şüphelenir. Katil beklenmedik bir isimdir ve cinayetin sebebi oldukça mantıklıdır. Bu arada Ynez ile duygusal bir yakınlık yaşayan Rip katili bulabilecek midir? Hayatı tehlikede midir? İdare eder diyebileceğim bir roman.
208 syf.
·10 günde·5/10
İkinci Dünya Savaşı'nda görev alan Reardon, eşi Georgette'in intihar haberini öğrenir öğrenmez kendini Port Afrik'te bulur.

Her ne kadar eşiyle olan ilişkisinde savaş nedeniyle coğrafi ve manevi uzaklaşmalar yaşasalar da, eşinin intihar edecek kadar güçsüz olması Reardon'u hayal kırıklığına uğratır.

Nitekim bu bir intihar değil, cinayettir.

Reardon'un gözünde herkes potansiyel şüphelidir ve ihanet çok yakınındakinden gelir.

Okumayı düşünenler için spoiler olmaması gerekçesiyle daha fazla detay vermiyorum.

Eleştirim kitabın çözümlemesinin son sekiz sayfadayken yapılmasına. Zaten sizler okurken kitapta bir ihanet olduğunu sezeceksiniz. Benim beklentim ihanetin kitabın ortalarına doğru açığa çıkıp, sonrasında esas karakterdeki psikolojik incelemelere geçilmesiydi.

Ki Reardon karakteri zaten savaş yorgunu ve ağır yaralı bir asker. Madden de manen de zarar görmüş bir karakter. Uzun uzun irdelenmeye müsait bir isim olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca kitapta fazla karakter ismiyle karşılaştım (Reardon'un ortağı Emile, ortağının eşi Diane, Georgette'ye çok benzeyen Ynez Camillo, Reardon'un evini satın almak isteyen Nino ve Albay Moussac). Bütün bu karakterleri kafamda oturtmak zordu. Ve naçizane fikrim, bu kadar karakter olmadan da konu açıklanabilirdi. Edebiyatta her zaman sadelikten yanayımdır.

İlgilisine keyifli okumalar dilerim!
208 syf.
·Puan vermedi
Savaş sonunda dönen asker Reardon karısının intihar ettiğini öğrenir , fakat buna bir türlü imkan vermez, şüphe ile günlerce içer , sonunda olaylar tek tek açığa çıkmaya başlar , aslında karısı Reardon un ortağı ile birlikte olduğu için , ve ortağının karısı kocasının aldattığının farkına varınca reardonun karısını öldürmesidir aslında ... İhanet , sadakat içermeyen olaylar ardı bir kitap .
208 syf.
·1 günde·8/10
Denk gelirse okuyun diyebileceğim bir kitap. Aman aman olmasa da boş bir vakitte dinlenmek niyetine okunur. Sonunu güzel bağlamış yazar o yüzden keyifli bir kitap olmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Bernard Dryer
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 42 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 8 okur okuyacak.