Bestami Yazgan

Bestami Yazgan

Yazar
8.5/10
80 Kişi
·
308
Okunma
·
37
Beğeni
·
1.768
Gösterim
Adı:
Bestami Yazgan
Unvan:
Türk Yazar, Öğretmen
Doğum:
Osmaniye, Türkiye, 10 Aralık 1957
1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale’de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmaniye’de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Şiir, masal ve hikâye türlerinde seksen beş eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı”, 1997 yılında Türkiye Çocuk Dergisi tarafından “Yılın Öğretmeni”, 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından “Yılın Şairi”, 2011 yılında İLESAM tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2012 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yazarlar Okullarda” projesinde Esenler ilçe yazarı olarak görevlendirildi. 2013 yılında Kars Kafkas Üniversitesi, 2017 yılında 19 Mayıs Üniversitesi tarafından eserleriyle ilgili yüksek lisans tezleri hazırlandı. 2013 yılında Edebiyat ve Sanat Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. 2015 yılından itibaren öğrenciler arasında “Bestami Yazgan Şiir Yarışması” düzenlenmeye başlandı. 2017 yılında Kosova/Prizren’de yayımlanan Türkçem Dergisi tarafından “Yılın Yazarı” seçildi.2017 yılında “Çizgi Ötesi Öğretmenler” projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belgeseli çekildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın eserlerinden bazıları bestelendi, bazıları da ders kitaplarına girdi. ESKADER, İLESAM, MESAM ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Bestami Yazgan, medenî denilen; ama gerçekte madenî özellikler taşıyan çağımızda, gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde yazdığı şiirlerle gönül güvercinlerimizi besleyen, bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül insanıdır. Evli olan şair dört çocuk babasıdır.
Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
‘Ya hayır de, yahut sus.’
Dili incitme gönül.

Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.

Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.
Bazı derslerde öyle oluyor ki, kelebek neşesiyle çiçeklere bir bir konuyor, onlarla konuşuyorum. Böylece kendimden geçiyor, vaktin nasıl ilerlediğini anlayamıyorum. İşte o zaman, öğrencilerim de bana eşlik ediyorlar. Bu sefer hep beraber uçuyoruz sınıf gülşeninde. Şaşıran bir öğrencinin: "Baba... Şey... Özür dilerim öğretmenim!" sesiyle kendimize geliyor, ardından toplu bir tebessümle yeniden uçmaya başlıyoruz.
Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
‘Ya hayır de, yahut sus.’
Dili incitme gönül.

Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.

Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.

Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.

-Bestami Yazgan
Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.
Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
‘Ya hayır de, yahut sus.’
Dili incitme gönül.
Sevmekten geri kalma,
Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.
Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.
Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.
Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.
144 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gülü İncitme Gönül şiirini Bestami Yazgan'ın kendi ağzından dinleme şansına sahip olmuştum bir etkinlikte. Kitabını da beğenerek okudum. Şiirler açık anlaşılır sade bir dille yazılmış olup Allah'a ve peygamberimize sevgi konularını içermekte. Ayrıca dostluk ve hayatımızla ilgili mesajlara da rastlamak mümkün. Biraz da Yunus okumak gibi, buram buram Anadolu kokulu şiirler mevcut kitapta.
144 syf.
·10/10 puan
Çocuk edebiyatı denilince son zamanlarda akla gelen ilk isimlerden biri, Bestami Yazgan olsa da ben onun yazdıklarından ve şiirlerinden vaesafa ki bilmeden uzak kalmışım. En son 40 Hadis 40 Yazar kitabını okurken “Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğudur.” hadisinin açıklamasını onun şu güzel şiiriyle okumuştum.

Çiçeklerle hoş geçin,/ Balı incitme gönül./ Bir küçük meyve için/ Dalı incitme gönül.
Konuşmak bize mahsus,/ Olsa da bir güzel süs,/ ‘Ya hayır de, yahut sus.’/ Dili incitme gönül.
Sevmekten geri kalma,/ Yapan ol, yıkan olma,/ Sevene diken olma,/ Gülü incitme gönül.
Başın olsa da yüksek,/ Gözün enginde gerek,/ Kibirle yürüyerek/ Yolu incitme gönül.
Mevlâ verince azma,/ Geri alınca kızma,/ Tüten ocağı bozma,/ Külü incitme gönül.
Dokunur gayretine,/ Karışma hikmetine./ Sahibi hürmetine/ Kulu incitme gönül.

Bu şiirden sonra da Gönül Fotoğrafı şiir kitabını edinmiştim. Kitap birkaç gün rafımda kaldıktan sonra dün sabah elimdeydi. Bir oturuşta okudum desem yalan olmaz. Gerçi şiir kitapları öyle bir oturuşta bitirilmez. Kelimelerin bağdaşıklık ilişkilerini çözünceye kadar romanda beş sayfa okursunuz yani. Ama buradaki her bir mısra arı duru bir dille yazıldığından herhangi bir süzgeçten geçmeden direk kalbe aktı. Bu sebeple de hemen bitti.

Bir söyleşisinde “Şiirde öğretmenim A.Neşet Dinçer'dir, manevi öğretmenim olarak da Yunus Emre'yi kabul ediyorum. Bununla beraber Fuzuli'yi, Karacaoğlan'ı, Yahya Kemal'i, Arif Nihat'ı, Mehmet Akif'i, Necip Fazıl'ı ve Abdürrahim Karakoç'u severek okuyorum.” der. Bu şairlerin etkisini şairimizin şiirlerinde görmek mümkün. Kitap da arzu vezniyle yazılmış iki de gazelini okudum

Bestami Yazgan’ın biyografisini okurken Mesam üyesi olduğunu görünce, demek ki şiirleri aynı zamanda bestelenmiş dedim. Orhan Hakalmaz ve Uğur Işılak onun şiirlerini besteleyip okuyanlardanmış. Kitap dört bölüme ayrılmış: Zaman Aynası, Yürek Bestesi, Kutlu Hazine ve Rahmet Gülistanı. Şiirler hece vezniyle yazıldığı gibi serbest tarzda yazılanları da var aralarda. Her ne kadar serbest olsa da şiirler hiç kafiye de yok değil. Şiirde sesler oldukça ahenkli dizilmiş. Akıcılık da buradan kaynaklanıyor. Takılmıyorsunuz yani.

İşte Gönül Fotoğrafı’ndan altını çizdiğim mısralar:

Ne zaman/ Gönül fotoğrafı çektirsem
Öyle ışıklı / Öyle yakışıklı/ Çıkıyor ki yüreğim,/ Hiç sorma!
Nakış nakış, oya oya/ Her yerinde sen varsın ya!
*
Yüzünü görünce gün tazelenir/ Sesini duyunca can tazelenir/ “Belki” çiçeklenir an tazelenir/ Düşlerimi yıldızlara asarım/ Ben susunca dağlar gibi susarım.
*
Ferman dinlemeyen nefisten gayrı/ Olmadı cihanda hasmımız bizim.
*
Dünya pazarında kârı bıraktım/ Yokların içinde varı bıraktım/ Gönül yükü inkisarı bıraktım/ Can bir’de eridi haberin olsun.
*
Açsın diye vefa gülü/ Sevdik, en dikenli yolu;/ Dört bir yana deli dolu/ Estiğimiz, dost içindir.
*
Hasretin göğsümde değirmen taşı/ Gözlerim gizlice öğütür yaşı.
*
Cezamız sevmek olsun/ Ezamız sevmek olsun/ Yıldızlarla süslenen/ Fezamız sevmek olsun.
*
Kavgayı, nefreti, kini bıraktım/ Ruhuma yük olan teni bıraktım/ Bir sevda seline ben’i bıraktım/ Sevgiyi gönlüme sultan eyledim.
*
“Elest” günü test olmuşum/ “Belâ” ile mest olmuşum/ Dikenlere dost olmuşum/ Güle minnet eylemem.
*
“Sevgi sofrası kurulsun / İsteyen gelsin buyursun.” Ben buyurdum. Ziyafet güzel. Ne zaman isterseniz aynı ziyafetten siz de istifade edebilirsiniz.
145 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Eser: Gönül Fotoğrafı
Yazar: Bestami Yazgan
Yayınevi: Nar Yayınları
Sayfa: 145

Toprakkale'mizin yetiştirdiği, Edebiyatçı yazar ve şair Bestami Yazgan'ın Gönül Fotoğrafı adlı şiir kitabını okuduk. Normal şiir kitapları gibi Bestami Yazgan'ın da şiir kitabı kendisinin kısa bir biyografisi ile başlar. Bestami Yazgan'ın şiir kitabı Gönül Fotoğrafı dört bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüme Zaman Aynası adını vermiş ve aşağı yukarı otuz yedi şiire yer vermiştir. Bu bölümde yazdığı şiirler genelde şairin hislerine bağlı olarak yazmak istediği konular üzerine yazdığı şiirlerin yer aldığı bir bölüm olmuştur. Mesela şair gönül içerikli şiirler yazmıştır. Gönül olduğu kadar aşk konularıda işlenmiştir. Ölüm ise bambaşka sözlerle işlenmiştir. Bazı şiirler bu bölümde serbest ölçü de bazıları ise uyaklı yazılmıştır. Bazı şiirlerinde ise divan edebiyatı üslubuna da yer vermiştir.

Şiir kitabının ikinci bölümüne ise, Yürek Bestesi adını vermiştir. İkinci bölümde aşağı yukarı yirmi dokuz şiire yer vermiştir. Burada da yazdığı şiirler de tarih içerikli şiirlere, çeşitli sosyal tema içerikli, çevresinde değer verdiği insanlara, kul hakkına, aşka, sevdaya, hüzne, cennete, güle, gönüle seslenen şiirler yazılmıştır. Yine serbest ölçü de ve uyaklı şiirlere yer veren şair şiirlerin de yine tarihi simalara ve onların dönemi önemli olaylara yer verdiği şiirleri göreceksiniz.

Üçüncü bölüme ise, Kutlu Hazine adını vermiştir. Bu bölümde aşağı yukarı yirmi beş şiire yer verilmiştir. Bu bölümdeki şiirler de genellikle ölüm, aşk, dostluk, cesaret, gül, yiğitlik, muhabbet, dini, fetih, zulüm, temalı şiirlere yer verilmiştir. Bu şiirler içinde özellikle Allah Dedim Yürüdüm adlı yazdığı şiir gerçekten bizi etkilemiştir. Yine bu bölümde de tarih içerikli şiirlere yer vermiştir. Şair yeteri kadar tarihi bilgiye sahiptir.

Dördüncü bölüme ise, Gönül Kuşu adını vermiştir. Bu bölümde aşağı yukarı on beş şiire yer verilmiştir. Bu bölümdeki şiirleri ağırlıklı divan edebiyatı üslubundadır.

Genelde şiirleri akıcıdır. Anlaşılır özellikte yazılmıştır. Günlük kelimeler yanında anlamdaş kelimelerinde kullanıldığı görülmektedir. Bazı şiirler de ise mecazi anlam taşıyan kelimeler de tercih edilmiştir.

Yazalım da sizler de okuyun değil mi? Ama bizim yazdığımız bizim okuyup anladığımız kadar...siz de okuyup anladığınızı yazınız.
12 syf.
·7/10 puan
Ayı, tavşan ve sincap tekne ile nehir gezisi yapmak istiyorlar ancak, ayı tekneye binince bir taraf ağır geliyor ve diğer taraf havaya kalkıyor. Bu sorunu ancak diğer hayvanları ve en sonunda da yavru bir fili tekneye davet ederek çözüyorlar. Gezide de hep birlikte çok eğleniyorlar.
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitap fuarında Bestami Yazgan hocanın mihmandarlığını yapmak nasip olmuştu. Bu nedenle 3 günlük yoğun programında tüm okul söyleşileri, imza ve söyleşilerinde bulunma ve hocamızı tanıma fırsatım oldu. Her bir programında farklı konular ile kendi sesinden birçok şiirini dinleme ayrıcalığını elde etmiş olmanın mutluluğunu yaşadım.
Kitabını da elime aldım ve bırakamadan okudum. Bir solukta okunan anlaşılır, akıcı dili ile sevdiğim şiir kitapları arasındaki yerini aldı.
12 syf.
·8/10 puan
Çocukları bir araba ile gezdirerek eğlendirmek için tüm hayvanlar işbirliği yapar ve kütüklerden bir araba yaparlar. Arabayı yaparken hem yardımlaşmayı öğrenirler hem de eğlenirler.
112 syf.
·Puan vermedi
Doğar kalbimizde her sabah güneş,
Gökkuşağı olur sevgimize eş.
Asırlardan beri kardeşiz kardeş,
Dostluğun tadıyla bu vatan bizim.

Aynı kökün derunuyuz hepimiz,
Insanlığın yarınıyız hepimiz,
Osmanlının torunuyuz hepimiz,
Tarihin andiyla bu vatan bizim
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Eser: Gül'ü İncitme Gönül
Yazar: Bestami Yazgan
Yayınevi: Nar Yayınları
Sayfa: 144

Toprakkale'mizin yetiştirdiği, Edebiyatçı yazar ve şair Bestami Yazgan'ın Bu Vatan Bizim adlı şiir kitabını okuduk. Normal şiir kitapları gibi Bestami Yazgan'ın da şiir kitabı kendisinin kısa bir biyografisi ile başlar. Bestami Yazgan'ın şiir kitabı Gül'ü İncitme Gönül dört bölümden oluşmaktadır.

Birinci bölüme Gönül Şafağı adını vermiş ve aşağı yukarı yirmi sekiz şiire yer vermiştir. Bu bölümde yazdığı şiirler genelde dini konular üzerine yazılmış şiirlere yer vermiştir. Bu bölümdeki şiirlerin teması Allah inancı, peygamberimize ümmet olma, mevlit geceleri, Ramazan günleri, kul hakkı gibidir. Sadece temaları bunlara bağlamak ta doğru olmaz. Farklı dini konulara da yer verilmiştir.

Şiir kitabının ikinci bölümüne ise, Sevgi Diyen Çağlar Aşar adını vermiştir. İkinci bölümde aşağı yukarı on dokuz şiire yer vermiştir. Burada da yazdığı şiirler aynen birinci bölümde yer alan şiirlere benzer şiirlere yer verilmiştir. Genelde peygamberimiz için ve onun hayatı ile ilgili temalar içeren şiirler yer almaktadır. Peygamberimizin ifadesinde sembol olarak gül kullanıldığı için gül üzerinden de şiirler yazılmıştır.

Üçüncü bölüme ise, Dost Yüreğin Geniş Olsun adını vermiştir. Bu bölümde aşağı yukarı on iki şiire yer verilmiştir. Bu bölümdeki şiirler de genellikle ölüm, aşk, dostluk, cesaret, gül, yiğitlik, muhabbet temalı şiirlere yer verilmiştir.

Dördüncü bölüme ise, Rahmet Gülistanı adını vermiştir. Bu bölümde aşağı yukarı on dört şiire yer verilmiştir. Bu bölümdeki şiirler de aynen üçüncü bölümdeki şiirlerin temasını taşıyan şiirler yer almaktadır.

Genelde şiirleri akıcıdır. Anlaşılır özellikte yazılmıştır. Günlük kelimeler yanında anlamdaş kelimelerinde kullanıldığı görülmektedir. Bazı şiirler de ise mecazi anlam taşıyan kelimeler de tercih edilmiştir.

Yazalım da sizler de okuyun değil mi? Ama bizim yazdığımız bizim okuyup anladığımız kadar...siz de okuyup anladığınızı yazınız.
112 syf.
·2 günde·7/10 puan
Kendisi de öğretmen olan yazar Bestami Yazgan'ın öğretmenliği esnasında yaşadığı bazı olayları aktardığı bir kitap. Oldukça sade bir dille yazılmış ve çok da akıcı.

Öğrencilerime ait bazı hoş hatıraları ben de not ediyorum, kim bilir belki bir gün ben de kitaba dökerim. :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Bestami Yazgan
Unvan:
Türk Yazar, Öğretmen
Doğum:
Osmaniye, Türkiye, 10 Aralık 1957
1957 yılında Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Toprakkale’de, orta ve lise öğrenimini Osmaniye İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1978 yılında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden mezun oldu. Osmaniye’de on yedi yıl yayınlanan Güneysu Kültür Sanat ve Edebiyat dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

Şiir, masal ve hikâye türlerinde seksen beş eseri bulunan yazar; 1994 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı”, 1997 yılında Türkiye Çocuk Dergisi tarafından “Yılın Öğretmeni”, 2003 yılında Çocuk Edebiyatçıları ve Yayıncıları Birliği tarafından “Yılın Şairi”, 2011 yılında İLESAM tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2012 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yazarlar Okullarda” projesinde Esenler ilçe yazarı olarak görevlendirildi. 2013 yılında Kars Kafkas Üniversitesi, 2017 yılında 19 Mayıs Üniversitesi tarafından eserleriyle ilgili yüksek lisans tezleri hazırlandı. 2013 yılında Edebiyat ve Sanat Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından Çocuk Edebiyatı dalında “Yılın Yazarı” seçildi. 2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğine seçildi. 2015 yılından itibaren öğrenciler arasında “Bestami Yazgan Şiir Yarışması” düzenlenmeye başlandı. 2017 yılında Kosova/Prizren’de yayımlanan Türkçem Dergisi tarafından “Yılın Yazarı” seçildi.2017 yılında “Çizgi Ötesi Öğretmenler” projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belgeseli çekildi. Şiir dalında yurt içi ve yurt dışında birçok ödül alan Bestami Yazgan’ın eserlerinden bazıları bestelendi, bazıları da ders kitaplarına girdi. ESKADER, İLESAM, MESAM ve Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir.

Bestami Yazgan, medenî denilen; ama gerçekte madenî özellikler taşıyan çağımızda, gönül ve ömür toprağımızı saf şiir sularıyla sulayan, kuşluk vakitlerinin kuşlu saatlerinde yazdığı şiirlerle gönül güvercinlerimizi besleyen, bulanık ve bunalmış düşüncelerimizi demleyen bir gönül insanıdır. Evli olan şair dört çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 37 okur beğendi.
  • 308 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 104 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.