Betty Friedan

Betty Friedan

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
93
Gösterim
Adı:
Betty Friedan
Unvan:
Yazar
Ölüm:
2006
Betty Friedan, ABD'li feminist ve yazar idi. 
“Ben yemekleri yapan, çocukların donlarını giydiren, yatakları düzelten insanım: Birinin bir şeye ihtiyacı oldu mu başvuracağı insan... Bu arada benim kim olduğum belli değil”
Kadınları cinsel birer yaratık haline getirdik. Bir erkeğin karısı ve bazı çocukların annesi olmanın dışında bir kişiliği kalmadı. Kendi kendisi bile kimliğini bilmiyor.
"İnsan davranışını hayvandan, insanı makineden ayıran şey, insanın hayatını gelecekteki amaçlara yönelik olarak düzenleyebilme yeteneğidir. Yani o, dünyanın kendisine şekil vermesini beklemeyip, dünyanın yapıcısı olabilmektedir."
"Anneme bakıyorum da, denizin düzelttiği pürüzsüz bir çakıl taşına benzetiyorum. Annem ailesine öyle çok şey vermiş ki, kendisine bir şey kalmamış."
“How can she believe that voice inside herself, when it denies the conventional, accepted truths by which she has been living?”
What if those who choose the path of “feminine adjustment” -evading this terror by marrying at eighteen, losing themselves in having babies and the details of housekeeping- are simply refusing to grow up, to face the question of their own identity?
"(...)Aynı toplama kamplarındaki tutuklular gibi ölüme karşı duran bazı kadınlar vardır. Onlar bu işi benliklerinin özünü koruyarak, dış dünyayla bağlarını koparmayarak, yeteneklerini yaratıcı amaçlarda kullanarak becermişlerdir. Bu kadınlar, ev kadınlığına <<uyum>> sağlamayı reddeden yürekli kişilerdir."
Betty Friedan
Sayfa 249 - The Feminine Mystique
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Betty Friedan
Unvan:
Yazar
Ölüm:
2006
Betty Friedan, ABD'li feminist ve yazar idi. 

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.