Björnstjerne Björnson

Björnstjerne Björnson

Yazar
7.5/10
19 Kişi
·
60
Okunma
·
7
Beğeni
·
330
Gösterim
Adı:
Björnstjerne Björnson
Tam adı:
Bjørnstjerne Bjørnson
Unvan:
Şair
Doğum:
Kvikne, Norveç, 8 Aralık 1832
Ölüm:
Paris, Fransa, 26 Nisan 1910
Björnstjerne Martinius Björnson, Norveçli şair ve siyasetçi. Henrik İbsen, Jonas Lie ve Alexander Kielland ile birlikte Norveç edebiyatının önde gelen dört kaleminden biri olarak kabul edilir
Dünyaya karşı duran iki aşık, aslında insanlara hizmet ederler çünkü o insanların çocuklarına, aşka inanmayan ailelerini mahcup edecek bir şiiri öğrenme fırsatı sunarlar.
128 syf.
·1 günde·7/10 puan
Bir solukta okunabilecek kitaplardan. Yazarım Nobel ödüllü olması başta dikkatimi çeken şey olmuştu. Özgeçmişine baktığımda Norveç milli marşını yazmış olduğunu okudum ve neden bilmiyorum bu durum beni şaşırttı.
Öykü genel olarak akıcı bir dille kaleme alınmış. Ancak okul müdürünün uzun uzun din üzerinden Polyannacılık yapması beni çok rahatsız etti. Yok kibre kapılmasın hırs için çalıştı gibi bahane sunup çocuktan birinciliğini saklamalar (!)
Betinlemeler hoşuma gitti aslında , ancak konuyu sevemedim galiba. Bizdeki zengin kız fakir oğlan filmlerini andırdı sanki. Kitabın sonunu ise hiç sevemedim , sanki aceleye gelmiş gibiydi.
Bu kadar sevmedim dedin dedin neden 7 puan veriyorsun diyenler için ; çünkü aslında kitap kötü değil , dili akıcı ve yazıldığı döneme bakılınca başarılı bir kitap. Ancak söylediğim nedenlerden ötürü en beğendiğim yirmi romana girer mi? Girmez..
Yayınevinin okudugum ilk romanıydı; basımı ve çeviriyi beğendim. Butik yayınevlerininin kitaplarını okumayı çok seviyorum. Tabi ki kaliteli olduğu sürece :)
96 syf.
·2 günde·6/10 puan
Yine baskısı olmayan, zamanın ötesinden gelen bir kitap okudum. Bu sefer kütüphanede de yoktu NecmettiN hocam sağolsun sayfaların fotoğrafını çekip gönderdi. :) Okuyacağım diyene çareler tükenmiyor görüyorsunuz. :)

Kitaba gelirsek, oyunu sevmedim. İlki dili tedavülden kalkmış kelimeler ve kullanımlarla doluydu ki kitap 1943 basımı olduğu için başka türlüsü zaten beklenemezdi. Örnek olması adına bir iki cümleye bakarsak;

"Sizce bu sözlerim müdahene mi?" - Müdahene ne demek diye googleda aradığımızda kelimenin Osmanlıca dalkavukluk olduğunu görüyoruz.

"Bununla beraber vaziyetin benim cihetimden güçlüğünü..."

Bu şekilde okuma pek keyif vermedi işte. Keşke günümüz Türkçesiyle tekrar basan bir yayınevi olsa, belki o zaman hem daha taktir görür hem daha anlaşılır olacağı için alınan keyif de artar.

Ama sebep sadece bu değil konuyu ele alışı çok dağınık ve sıkıcıydı. Hali vakti yerinde olan bir tüccarın ve ailesinin iflasa sürüklenişi üzerine bir oyun. (Aaa kitabın adından da hiç anlaşılmıyor halbuki.) Biraz ne oldum değil ne olacağım demeli temalı. (Sen bir tüccar kızısın bense bir seyis parçasıyım.)

Sahnede izlesem daha ilgimi çekerdi belki fakat metin şeklinde sıkıcı geldi. Herkese iyi okumalar.
128 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bir çocuğun aşkı için yaptıklarını sonunda aşkın ve mutluluğun kazandığı güzel bir roman. Kitapta tek takıldığım nokta içinde geçen şiirlerin Türkçe'ye çevrilirken aynı etkiyi yapamamasıdır. Biraz abartılı olacak ama seslendirilmiş şeklinin internet ortamında dinlenebilir olduğu bir yapı olsaydı kitapda kitapta yansıtılmak istenenlerin çok daha iyi anlaşılacağını ve yazarın kaleminin ustalığını, neden norveçin en iyi yazarı olduğunu ortaya dökeceğine inanıyorum .

Yazarın biyografisi

Adı:
Björnstjerne Björnson
Tam adı:
Bjørnstjerne Bjørnson
Unvan:
Şair
Doğum:
Kvikne, Norveç, 8 Aralık 1832
Ölüm:
Paris, Fransa, 26 Nisan 1910
Björnstjerne Martinius Björnson, Norveçli şair ve siyasetçi. Henrik İbsen, Jonas Lie ve Alexander Kielland ile birlikte Norveç edebiyatının önde gelen dört kaleminden biri olarak kabul edilir

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 60 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 54 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.