Björnstjerne Björnson

Mutlu Bir Çocuk yazarı
Yazar
7.4/10
33 Kişi
101
Okunma
17
Beğeni
2.677
Görüntülenme

Björnstjerne Björnson Yorumları ve İncelemeleri

Björnstjerne Björnson yorumları ve incelemelerini, Björnstjerne Björnson kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Björnstjerne Björnson puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
128 syf.
7/10 puan verdi
·
9 saatte okudu
Bir solukta okunabilecek kitaplardan. Yazarım Nobel ödüllü olması başta dikkatimi çeken şey olmuştu. Özgeçmişine baktığımda Norveç milli marşını yazmış olduğunu okudum ve neden bilmiyorum bu durum beni şaşırttı. Öykü genel olarak akıcı bir dille kaleme alınmış. Ancak okul müdürünün uzun uzun din üzerinden Polyannacılık yapması beni çok rahatsız etti. Yok kibre kapılmasın hırs için çalıştı gibi bahane sunup çocuktan birinciliğini saklamalar (!) Betinlemeler hoşuma gitti aslında , ancak konuyu sevemedim galiba. Bizdeki zengin kız fakir oğlan filmlerini andırdı sanki. Kitabın sonunu ise hiç sevemedim , sanki aceleye gelmiş gibiydi. Bu kadar sevmedim dedin dedin neden 7 puan veriyorsun diyenler için ; çünkü aslında kitap kötü değil , dili akıcı ve yazıldığı döneme bakılınca başarılı bir kitap. Ancak söylediğim nedenlerden ötürü en beğendiğim yirmi romana girer mi? Girmez.. Yayınevinin okudugum ilk romanıydı; basımı ve çeviriyi beğendim. Butik yayınevlerininin kitaplarını okumayı çok seviyorum. Tabi ki kaliteli olduğu sürece :)
Mutlu Bir Çocuk
Mutlu Bir ÇocukBjörnstjerne Björnson · Kuzey Işığı Yayınları · 201897 okunma
96 syf.
6/10 puan verdi
·
13 saatte okudu
Yine baskısı olmayan, zamanın ötesinden gelen bir kitap okudum. Bu sefer kütüphanede de yoktu https://1000kitap.com/neco_z hocam sağolsun sayfaların fotoğrafını çekip gönderdi. :) Okuyacağım diyene çareler tükenmiyor görüyorsunuz. :) Kitaba gelirsek, oyunu sevmedim. İlki dili tedavülden kalkmış kelimeler ve kullanımlarla doluydu ki kitap 1943 basımı olduğu için başka türlüsü zaten beklenemezdi. Örnek olması adına bir iki cümleye bakarsak; "Sizce bu sözlerim müdahene mi?" - Müdahene ne demek diye googleda aradığımızda kelimenin Osmanlıca dalkavukluk olduğunu görüyoruz. "Bununla beraber vaziyetin benim cihetimden güçlüğünü..." Bu şekilde okuma pek keyif vermedi işte. Keşke günümüz Türkçesiyle tekrar basan bir yayınevi olsa, belki o zaman hem daha taktir görür hem daha anlaşılır olacağı için alınan keyif de artar. Ama sebep sadece bu değil konuyu ele alışı çok dağınık ve sıkıcıydı. Hali vakti yerinde olan bir tüccarın ve ailesinin iflasa sürüklenişi üzerine bir oyun. (Aaa kitabın adından da hiç anlaşılmıyor halbuki.) Biraz ne oldum değil ne olacağım demeli temalı. (Sen bir tüccar kızısın bense bir seyis parçasıyım.) Sahnede izlesem daha ilgimi çekerdi belki fakat metin şeklinde sıkıcı geldi. Herkese iyi okumalar.
İflas
İflasBjörnstjerne Björnson · Ahmet Halit Kitabevi · 19434 okunma
Reklam
128 syf.
8/10 puan verdi
Kısa akıcı bir öykü, yazarımız Norveç milli marşı yazarı ve şiir tutkunu, şiirsel ezgiler kitapta bize eşlik ediyor. Kuzeyin çorak tarlaları ve fakir köylülerini bir nebze yaşayabiliyoruz
Mutlu Bir Çocuk
Mutlu Bir ÇocukBjörnstjerne Björnson · Kuzey Işığı Yayınları · 201897 okunma
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 saatte okudu
Selam arkadaşlar Bugün ki kitabımız Norveç edebiyatının temel taşı olanı dört edebiyatçıdan biri sayılan Nobel ödüllü Bjornson'un kendisi için güzel bir hayat yaratan genç bir adamın keyifli hikayesini anlattığı iç açıcı tatlı bir kitap. Aslında kitabımız zengin kız fakir oğlan kitabı pek bize yabancı olmayan bir konu işleniyor konusu ne kadar basit olsa da köy hayatının işlendiği sosyal sınıfların anlatıldığı aşkı masum temiz haliyle sunan Eyvind ve Marit'in hikayesi. Kitabın ana teması olarak Sınıfların farklılığı diyebiliriz. Ben kitabı sevdim. Tavsiye ederim. Kitapla kalın dostlar
Mutlu Bir Çocuk
Mutlu Bir ÇocukBjörnstjerne Björnson · Kuzey Işığı Yayınları · 201897 okunma
128 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Bir çocuğun aşkı için yaptıklarını sonunda aşkın ve mutluluğun kazandığı güzel bir roman. Kitapta tek takıldığım nokta içinde geçen şiirlerin Türkçe'ye çevrilirken aynı etkiyi yapamamasıdır. Biraz abartılı olacak ama seslendirilmiş şeklinin internet ortamında dinlenebilir olduğu bir yapı olsaydı kitapda kitapta yansıtılmak istenenlerin çok daha iyi anlaşılacağını ve yazarın kaleminin ustalığını, neden norveçin en iyi yazarı olduğunu ortaya dökeceğine inanıyorum .
Mutlu Bir Çocuk
Mutlu Bir ÇocukBjörnstjerne Björnson · Kuzey Işığı Yayınları · 201897 okunma